מקרון ורוחאני, רויטרס

התאהב בחיים במערב: כך תוכנן - וסוכל - פיגוע איראני באירופה

לאחר ששני ניסיונות פיגוע של משטר האייתולות נגד ארגוני האופוזיציה באירופה נמנעו, ביבשת חוששים כי מדובר בדפוס פעולה חדש, ובישראל - מקווים להפסקת התמיכה בטהראן

איראן נגד אירופה, ולהפך: בצל החשיפה על סיכול הפיגוע האיראני בדנמרק, ב"וול סטריט ז'ורנל" מגוללים הערב (רביעי) את סיפורו של אמיר סאאדוני, מהגר איראני, ואת הרקע לסיכול פיגוע איראני אחר ביבשת מוקדם יותר השנה.

אמיר סאאדוני, היום בן 38, היגר לפני כעשור מאיראן לאירופה. כחבר בארגון האופוזיציה למשטר האייתולות "מוג'אהדין ח'לק" (MEK), קיבל סאאדוני מקלט בבלגיה, ושם התאהב בחיים האירופיים, בבגדים, במוזיקה ובמכוניות יוקרה. לאחר שהגיע לבלגיה, יצר קשר באינטרנט עם אישה איראנית בשם נאסימה נאא'מי, שהסכימה להגיע בעקבותיו לבלגיה, והשניים התחתנו.

לאחר נישואיהם, הבין סאאדוני כי ייזדקק לכסף רב על מנת לחיות ברמת החיים הגבוהה שאליה התרגל. לשם כך, נענה להצעה שקיבל מספר שנים קודם לכן – והפך למרגל שמעביר למשטר האיראני מידע על האופוזיציה האיראנית באירופה. ההצעה הגיעה מאסאדוללה אסאדי, סוכן מודיעין איראני המכונה "דניאל", שבאופן רשמי כונה "יועץ השגרירות האיראנית בווינה", אך הרשויות ידעו שהוא עובד עבור שירותי הביון האיראניים.

אסאדי הבטיח לסאאדוני אלפי יורו בעבור המידע, ובמקביל גם איים עליו שיתעלל במשפחתו שנשארה באיראן, אם יסרב לעשות זאת. כך, החלו סאאדוני ובת זוגו ללכת לאירועים של ארגון האופוזיציה בכל רחבי אירופה, ואת המידע העבירו לידי המשטר האיראני, באמצעות פגישות עם אסאדי בתחנת הרכבת בווינה. השניים היו מעבירים לו את המידע, והוא בתמורה היה מעביר להם את סכומי הכסף.

 
 
 
 נשיא איראן חסן רוחאני בעצרת הכללית של האו"ם
 

נשיא איראן חסן רוחאני בעצרת הכללית של האו"ם (רויטרס )

 

בסוף חודש יוני האחרון, נפגש אסאדי עם סאאדוני בבית קפה בלוקסמבורג, והודיע: "מידע לא מספיק לנו". אסאדי הגיש לסאאדוני חומר נפץ, על מנת שיפוצץ את הכינוס השנתי של ה-MEK שנערך בפריז, ובו נאם רודי ג'וליאני, עורך דינו של טראמפ, נגד הסכם הגרעין ומשטר האייתולות. שירותי הביון האירופיים והמוסד הישראלי עקבו אף הם אחר צעדיו של סאאדוני, ואז ניתנה ההוראה: כוחות הביטחון הבלגיים עצרו את בני הזוג כשבתיקיהם הפצצה, כשהיו בדרכם לכינוס שבו נאם ג'וליאני. במקביל, הרשויות בגרמניה עצרו את אסאדי, כמה קילומטרים לפני הגבול עם אוסטריה.

ההמשך כבר מוכר – פיצוץ דיפלומטי בין צרפת לאיראן, והצהרה של ראש הממשלה נתניהו על כך שישראל סיכלה את הפיגוע. כשלושה חודשים לאחר מכן, גם כן בסיוע המוסד הישראלי, סוכל ניסיון פיגוע נוסף מאותו פס ייצור, במסגרתו נעצר בשבוע שעבר פעיל נוסף של שירותי הביון על אדמת דנמרק.

בכירים בשירותי הביטחון ברחבי אירופה חוששים כי מדובר בדפוס פעולה חדש של איראן, בניסיון לפגוע באופוזיציה למשטר על אדמת אירופה. בתוך כך, בארצות הברית ובישראל מקווים שהפעילות האיראנית המאיימת תשים קץ לתמיכה הכלל אירופית, הגם שהיא מסוייגת מאוד, בהסכם הגרעין עם איראן.