"יצאתי למלחמה שידעתי שאפסיד בה": אסף הראל על התבוסה לחולדאי

הראל, איש התקשורת שהחליט להתמודד בבחירות לראשות עיריית תל אביב והפסיד, סיפר מדוע החליט להיכנס לפוליטיקה - למרות שידע שלא ינצח. "רציתי שחולדאי יזיע"

הבחירות לרשויות המקומיות: איש התקשורת אסף הראל הפסיד בבחירות לראשות עיריית תל אביב-יפו כאשר זכה רק ב-12.1% מקולות הבוחרים. הראל הפסיד לרון חולדאי, שממשיך לכהונה רביעית עם 47% תמיכה ולאסף זמיר שקיבל 34.2% מהקולות.

בריאיון ל"לונדון את קירשנבאום", הראל התוודה כי לא האמין שיזכה לעמוד בראשות העיר. "היה ברור לי שאם זה יקרה זה יהיה נס, כי כולם אמרו שאין לי סיכוי. אבל אמרתי לבת שלי, 'אבא יוצא למלחמה שהוא כנראה הולך להפסיד בה, אבל אני רוצה שתלמדי מזה שחשוב לצאת למלחמות שאתה מאמין בהם, ולא בהכרח למלחמות שאתה חושב שתזכה בהם'. אני מאמין בדברים מסוימים בעיר, וידעתי שהסיכוי שאפסיד הוא גדול, אבל אני חושב שצריך להיאבק".

 אסף הראל
 

אסף הראל (חדשות עשר)

 

לדברי הראל, למרות הידיעה כי הוא יובס, הייתה לו סיבה חשובה להתמודד בבחירות. "ידעתי שהסיכוי שאקבל על ההתחלה כרטיס כניסה הוא לא סביר", הסביר הראל, "אבל יצאתי לדרך כי אף אחד לא רץ מול חולדאי, ואמרתי שגם אם הוא הולך לזכות, אני לא ייתן לו לרוץ בשקט, זחוח ונינוח, אלא שהוא יזיע. והוא הזיע".

עם זאת, האהדה כלפי חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו משנת 1998, לא התערערה, והוא זכה אמש בכהונה נוספת, רביעית במספר. "חולדאי הוא ראש עיר אהוב, אבל היה חשוב להצביע על דברים שהוא לא עושה נכון, ולגרום לו להתמודד עם שאלות", אמר הראל. עם זאת, הראל ציין כי הוא עומד לצד חולדאי, לפחות בסוגיית הפליטים. "בכל חוג בית או ריאיון, אמרתי שאני מגבה אותו. אני חושב שהוא פעל נכון, אבל אני חושב שת"א יכולה עוד יותר לחבק את הפליטים". אם ישראל לא רוצה להתייחס אליהם כאזרחים, אנחנו יכולים להתייחס אליהם כתושבים".

 רון חולדאי במטה הבחירות
 

רון חולדאי במטה הבחירות (חדשות עשר )

 

"כשאני מסתכל על ההצבעה, אני מאוד אופטימי", סיפר הראל על תחושותיו על הציבור הישראלי, "עשינו קואליציה של חיבורים, והעיר הצביעה בעד – היא נתנה לנו ארבעה מנדטים. אנחנו הרשימה השלישית בגודלה". עם זאת, לגבי המערכת הפוליטית והאנשים העובדים בה, אמר הראל כי "למדתי שהפוליטיקאים רוצים תמיד להיות במקום הראשון, וזה התנאי לתחילת המסע ומתן. ניסיתי כל מני מודלים, כמו מודל זוגיות, לרוץ שני אנשים ביחד. אבל כולם אמרו שאין דבר כזה בפוליטיקה".

הראל מגיע מעולם התקשורת והבידור, כאשר מאחוריו סדרות טלוויזיה שכתב, ביים ושיחק, תכניות אותם הנחה והוא נחשב לקומיקאי מהמוכרים בארץ. אך בחודש אוגוסט האחרון הודיע באופן רשמי כי הוא רץ לראשות העיר. "במשך 20 שנה עסקתי בטלוויזיה מהרבה צדדים שלה. בשנים האחרונות, בעיקר סביב המונולוגים שעשיתי ב ערוץ עשר, התחלתי להביע את דעתי על דברים שחשובים לי וחשבתי שאני מבטא רק את עצמי, וגליתי שיש כמה עשרות אלפים בעיר שחושבים כמוני. אמרתי לעצמי, האם אני רוצה להסתפק בלהגיד מונולוגים לקבל לייקים, או שאני רוצה לעשות מעשה ולנסות לעצור ולהשפיע".  

כעת העתיד של הראל אינו ברור, והשאלה שעולה היא האם לחזור לעולם הבידור או להמשיך להיאבק על אמונותיו.

"השאיפה היא להפוך גם את המועצה למקום שאפשר ללעוג עליו, ולהתעסק בפקידים שעד עכשיו היו מחוץ לעין הזרקורים", אמר הראל, "אבל אני לא יודע אם אני אהיה בקואליציה. אני לא אהיה עוד סגן ראש עיר. אם הוא יהיה מוכן אז אנחנו בפנים, אם לא, אז נציק לו מבחוץ".