המסמך נחשף: "לבצע עוד בדיקות של הדנ"א שאותר בזירת רצח תאיר"

לחדשות עשר הגיע דוח מומחה המכון לרפואה משפטית שתומך במסקנת הפרקליטות, לפיה השערה על הגופה יכולה להתאים לעשרות אלפים • מדוע התעכבה בדיקת השערות על ידה של הנערה?

רצח תאיר ראדה: דוח מומחה המכון לרפואה משפטית, שתומך במסקנות הפרקליטות כי השערה שנמצאה על גופתה של תאיר ראדה יכולה להתאים לעשרות אלפי אנשים, הגיע הבוקר (רביעי) לידי חדשות עשר. מהדוח עולה כי המומחה אף הציע לעשות בדיקות גנטיות נוספות כדי לצמצם את מספר האנשים האפשרי.

"הפרופילים הגנטיים המיטוכונדריאליים שנקבעו בעמדות הטווח החופף: א"ח ולדגימת השיער - זהים", נכתב בדוח. "בהתאם לכך, 'לא ניתן לשלול' את א"ח וקרובי משפחתו מהציר האימהי כתורמים לפרופיל שהתקבל מהשערה". יש לציין כי "לא ניתן לשלול" היא רמת הדיווח הגבוהה ביותר האפשרית במקרה זה, והיא ניתנת כאשר קיימת התאמה מלאה בין הרצפים שנבדקו.

 
 
 

בתמונות: דוח המומחה של מהמכון לרפואה משפטית

 דוח המכון לרפואה משפטית על ממצאי תיק תאיר ראדה
דוח המכון לרפואה משפטית על ממצאי תיק תאיר ראדה( חדשות עשר)1/4 תמונות
 דוח המכון לרפואה משפטית על ממצאי תיק תאיר ראדה
דוח המכון לרפואה משפטית על ממצאי תיק תאיר ראדה( חדשות עשר)2/4 תמונות
 דוח המכון לרפואה משפטית על ממצאי תיק תאיר ראדה
דוח המכון לרפואה משפטית על ממצאי תיק תאיר ראדה( חדשות עשר)3/4 תמונות
דוח המכון לרפואה משפטית על ממצאי תיק תאיר ראדה
דוח המכון לרפואה משפטית על ממצאי תיק תאיר ראדה ( חדשות עשר)4/4 תמונות

על פי מסקנות הדוח, לא ניתן לקבוע בוודאות כי השערה שייכת לאדם מסוים, וכן נכתב, כאמור, כי השערה עשויה להתאים לאלפי עד עשרות אלפי אנשים. ד"ר דורון בהר, מחבר הדוח, אף המליץ לבצע בדיקות גנטיות נוספות."נוכחות פלוטיפ זה בזירת פשע עשויה להיות בעלת משמעות גדולה יותר מאשר שכיחותו הכללית באוכלוסיה", כתב בהר. "הרחבת והעמקת הבירור הגנטי של דגימות הדנ"א שהוצגו עשויות לשפוך אור חשוב ובעל משמעות קריטית".

לאחר פרסום הדוח בחדשות עשר, נמסר מטעם הפרקליטות כי "מסיכום הדוח עולה כי השערה שנבדקה יכולה להתאים לאלפי אנשים עד עשרות אלפי אנשים בישראל.  כפי שמסרנו לאורך כל הדרך, הפרקליטות תבחן את הממצאים המלאים לעומק על מנת להבין את משמעותם הראייתית ולהחליט באילו פעולות נוספות לנקוט, ככל שיהיה בכך צורך".

כזכור, 75 שערות שונות נדגמו בזירת הרצח של תאיר ראדה, אך רק תשע מהן נבדקו ונשלחו לבדיקת DNA בארצות הברית, מכיוון שהבדיקה לא הייתה קיימת אז בארץ. ארבע מהשערות נפסלו, כי לא היה בהן מספיק חומר להפקת DNA, ואילו מחמש השערות הנותרות עלה כי שתיים מהן שייכות לראדה, ושלוש מהן זוהו כשערות של שלושה בני אדם שונים – כאשר אף אחת מהן לא שייכת לראדה או לרומן זדורוב, שהורשע ברצח.

כמו כן, על כפות ידיה של ראדה נמצאו שערות, שנשלחו לבדיקה רק כשנה לאחר הרצח. מרבית השערות תואמות ל-DNA של הנערה, אולם אחת מהן, שהממצאים לגביה אף הוצגו במהלך משפט זדורוב, אינה תואמת לה. כעת לא ברור מדוע הממצאים לא הוצלבו עם הנתונים לגבי אותה שערה שנמצאה בזירה, או עם הדגימות שנלקחו מא"ק וא"ח. 

השערה שנבדקה והביאה להתפתחות משמעותית בפרשת הרצח ביום חמישי שעבר, הייתה אחת משלוש השערות האלו. יש עוד עשרות שערות שלא נבדקו מעולם, וכעת עולות השאלות מדוע הן לא נבחנו, גם אחרי שנודע הסיפור של א"ח וא"ק, שש שנים אחרי הרצח.

תאיר ראדה, שנרצחה בבית הספר בקצרין
 

תאיר ראדה, שנרצחה בבית הספר בקצרין ( חדשות עשר)

 

שאלה נוספת שעולה נוגעת לשערות שאושרו כשל תאיר ראדה. אותן שערות עברו רק בדיקה מיטוכונדריאלית, וההסתברות שהשערות הן שלה גדולות פי 7.5 מאשר השערות של א"ח. לכן, אם הפרקליטות אומרת שהסבירות שהשערה שנמצאה היא לא של א"ח, האם ייתכן שהשערות של תאיר ראדה יכולות להיות של מישהו אחר?

בשיחה עם חדשות עשר, הסביר דורון בהר, מחבר חוות הדעת, על הליך הבדיקה: "כאשר בודקים שושלות אימהיות, הצורה שבה מבטאים אותן היא על ידי השוואתן לרצף ייחוס ורישום של איזה שינויים נמצאים על הדגימה הנבדקת ומה רצף הייחוס. ואז כל מולקולה כזאת של כל אדם, כל צירוף של מספרים, כל מה שאנו עושים בשלב הזה זה להשוות בין דגימות שונות ולראות האם יש זהות במספרים האלה שנמצאו, שנקראים יחד השושלת. וזה תהליך מאוד פשוט של השוואה, הוא לא מצריך כישורים מורכבים. שושלת שמורכבת ממספר מספרים שמייצגים מוטציות או שונות של רצף ייחוס על פני המולקולה והשוואתו לשורת מספרים אחרת. זה ממש פשוט. אין פה מקום לטעות. לאחר מכן, מנסים להבין את האוכלוסיות שבהן נמצאת השושלת הזאת ואז מנסים לראות לפי הגודל שלהן מה הצפי למספר אנשים שיישאו אותן, כלומר אם יש אוכלוסיה שיש בה מאה אלף איש, ומוצאים איזושהי שושלת אימהית שמסבירה אחוז אחד מהשונות שבו, אז בצורה מאוד גסה אפשר להגיד שאנו מצפים שיהיה כאחוז אחד ממאה אלף אנשים שיישאו את זה. פה יש גם קושי אמיתי. יש קושי לדעת מה הגודל של כל הקהילות, יש לנו נתונים של הלמ"ס שאפשר להיעזר בהם ובסופו של דבר מגיעים לאיזשהו מוח של מספרים כמו מה שהצגתי בחוו"ד. אבל מה שהדגשתי שוב ושוב אלה לא מספרים מדויקים, יש הרבה סימני שאלה ואי בהירויות שהתהליך הזה כורך בתוכו. וזה התהליך".

פרשת תאיר ראדה יצרה סערה ציבורית שנמשכת כבר 12 שנים. עשרות ישראלים משוכנעים שרומן זדורוב אינו הרוצח, ופועלים כבר שנים להוכחת חפותו, בעיקר ברשתות החברתיות. הקבוצות הרבות שנפתחו במרוצת השנים בצל ההליך המשפטי קיבלו דחיפה. עשרות אלפי אנשים שותפים בקבוצות בפייסבוק שעוסקות יום וליל בחומרי החקירה הרבים בתיק. "הרבה אנשים הצטרפו למאבק", אמרה אולגה זדורוב, "הרבה אנשים מתקשרים, שולחים הודעות, שואלים שאלות, הכפלנו את הקבוצה פי שניים".

השערה שאותרה בזירת הרצח נמצאה מתאימה לדמות מוכרת היטב בקבוצות, א"ח, שהגיע שש שנים לאחר הרצח לתחנת המשטרה, והעיד כי חברתו דאז, א"ק, הודתה שרצחה את תאיר. מאז, הדיונים ברשתות החברתיות לא פוסקים. ענבר דרור, מנהלת קבוצת הפייסבוק "זמן לאמת בפרשת רצח תאיר ראדה ז"ל", סיפרה לאחר הגילוי האחרון בפרשה כי "סוף כל סוף, אחרי כל כך הרבה שנים שאף אחד לא מוכן להקשיב, שמזלזלים בנו ואומרים שאנחנו הזויים, וסוף סוף מוצאים אור בקצה המנהרה, ואני מאוד התרגשתי. אנחנו נעשה הכל ולא נרפה עד שרומן זדורוב ייצא מהכלא".