"המרוץ הזה צמוד": היום המתוח של המועמדים בערים הגדולות

המועמדים בירושלים היו בטוחים בניצחונם - חוץ מאלקין שחזה סיבוב שני. בתל אביב הייתה תחושה שהמרוץ צמוד מאי פעם ובחיפה נרשמו חילופי האשמות הדדיים בין שני המתמודדים

יום הבחירות לרשויות המקומיות הסתיים - ויותר ממחצית מבעלי זכות הבחירה מימשו את זכות ההצבעה הדמוקרטית. במהלך היום ליוו מצלמות חדשות עשר את המתמודדים בערים הגדולות ותיעדו את האמירות, המאבקים והמשאבים האדירים שמושקעים בדרך לראשות העיר. 

במהלך היום הזה היה כל אחד מארבעת המועמדים לראשות העיר ירושלים בטוח שהוא זה שינצח בבחירות. את הדברים האלו לא היססו לומר בפני המצלמות, גם אם האמירות אינן מבוססות. המתמודד זאב אלקין היה היחיד שסייג את דבריו ואמר כי הוא "מעריך שאנחנו הולכים לסיבוב שני בגלל ריבוי המועמדים". למרות הביטחון הרב שמפגינים המועמדים מול המצלמות ופעילי המטה שלהם, ההערכות בשטח הן כי הקרב אכן יוכרע בסיבוב השני.

בתל אביב המאבק על כיסא ראש העיר התמקד בעיקר מול שני מתמודדים: ראש העיר רון חולדאי וסגנו אסף זמיר. בבחירות הקודמות הצביעו השניים כצוות, היום כל אחד מהם שם בקלפי פתק אחר. אחרי 20 שנים בראשות העיר, גם חולדאי הרגיש בשבועות האחרונים שבבחירות האלו נושבת רוח אחרת. מצד אחד תמיכה נרחבת של הבוחרים שמאמינים שהוא הפך את תל אביב למה שהיא, ומצד שני קולות צעירים יותר שמבקשים לרענן ולחדש. אסף זמיר, שגילו כמחצית מזה של חולדאי, גייס הרבה משאבים והשקיע מאמצים אדירים בניסיון להביא את המצביעים לקלפיות, בתחושה שהמרוץ צמוד מאי פעם. "המרוץ הזה מאוד צמוד, אנחנו הולכים לעשות היסטוריה ולהחליף את ההנהגה בעיר אחרי 20 שנים", אמר.  

 קלפי בבחירות לרשויות המקומיות
 

קלפי בבחירות לרשויות המקומיות ( חדשות עשר)

 

בתום ספירת הקולות ידעו תושבי תל אביב מי יקבל על עצמו את הטיפול בשכונות דרום העיר, במאבק על כיכר אתרים וגם בחגיגות כמו האירוויזיון הקרוב.  

מערכת הבחירות הדרמטית ביותר נרשמה ככל הנראה בעיר חיפה, שם מנסה ד"ר עינת קליש רותם, שמחוזקת לנוכח הסקרים האחרונים, לעשות היסטוריה ולהיות האישה הראשונה שתיבחר לראשות עיריית חיפה. מולה ניצב היום יונה יהב, ראש העיר מזה 15 שנים שבעבר ניצח בשלוש מערכות בחירות צמודות ומעוניין בעוד קדנציה. עורך הדין, דוד עציוני, המועמד השלישי, הוא זה שאולי יכריע הלילה את הבחירות אחרי שהסיר במוצאי שבת את מועמדותו לראשות העיר חיפה, והעביר את תמיכתו אל קליש רותם. "לפני כשנה הציעו לי להיות 'מספר שתיים' של יונה יהב וסירבתי. אמרתי 'הכלה לא מעוניינת בחתן'. הגיע הזמן לשינוי בעיר הזו".

בין מטה יהב למטה קליש נרשמו היום חילופי האשמות חריפים בעיקר בנוגע למתקפת סייבר על הטלפונים הניידים של בכירי העירייה, שבסיומה הוגשה תלונה במשטרה. מערכת הבחירות הזו בבירת הצפון תיזכר בעיקר בהתערבות בג"ץ שאפשר לקליש רותם להמשיך במרוץ לראשות העיר, לאחר שזו נפסלה בגלל סעיף טכני.

 פתקי הצבעה בבחירות לרשויות המקומיות
 

פתקי הצבעה בבחירות לרשויות המקומיות ( חדשות עשר)

 

למרות המתחים הפוליטיים החריפים בין המועמדים, רבים בציבור הישראלי ניצלו היום את יום השבתון כדי לטייל ולחגוג. עד לשעות הצהריים אנשים לא מיהקו לקלפיות. "כרגע אנחנו מנצלות את היום פה בלטייל בתל אביב", אמרה שרית תושבת העיר. "בערב אנחנו נלך ונצביע בעזרת השם", הוסיפה.

עם זאת, קולות אחרים שביקרו את יום השבתון נשמעו אף הם. "לא מצדיק להשבית את כל המשק בגלל בחירות מקומיות", אמרה ליטל רון מחיפה. "הילדים משועממים, אין מסגרות. עם שלושה ילדים, צריך משהו לעשות איתם".