רה"מ הודה: מבצע צבאי בעזה לא יפתור את המצב בדרום • פרשנות

נדמה שבישראל מתחילים לומר בגלוי - הממשלה לא רואה פתרון זולת הסדרה. ברצועה ממשיכים עם העימותים כדי לשפר עמדות במו"מ, ונדמה שלכולם יש זמן - חוץ מלתושבי עוטף עזה

לאור התדרוך שנתן אתמול (שני) גורם מדיני בכיר לכתבים, על כך שנתניהו לא רואה ברירה זולת הסדרה ברצועת עזה, נדמה שראש הממשלה אומר את האמת שאיש לא מעז לומר לתושבי עוטף עזה – הבעיה ברצועה היא הומניטרית, ומלחמה לא תפתור את מצוקתם תושבי עזה, או תושבי עוטף עזה.

למרות הדיבורים על הסדרה, הפלסטינים ממשיכים להגיע להפגין על הגדר, כדי לקבוע את העובדות בשטח, בזמן שמתנהל המשא ומתן. כנראה שתהיה הסלמה של יום-יומיים עם הג'יהאד האסלאמי לאור העימות נגדו בימים האחרונים, אך לא מלחמה כוללת. ראש המודיעין המצרי לא יגיע בקרוב לאזור, מה שנותן לג'יהאד ולחמאס זמן להגיב. כמו כן, האיראנים סובלים מלחץ הסנקציות ודוחפים את הג'יהאד האיסלאמי להגיב, ולכולם יש זמן חוץ מלתושבי עוטף עזה.

כאמור, הגורם המדיני הבכיר אמר שנתניהו מעוניין למצות את הניסיון לשוב לרגיעה ברצועת עזה ולהבנות שאחרי מבצע "צוק איתן", מבלי לצאת למלחמה חדשה ברצועה. "נתניהו רוצה שתהיה תכלית לפעולה צבאית בעזה", אמר הגורם הבכיר.

"אפשר לכבוש את עזה ולהחליף את חמאס, אבל אין מתנדבים לקחת מאיתנו את עזה", הוסיף הגורם. "אם היה למי לתת את עזה אולי היינו כובשים אותה כבר מחדש".

הגורם המדיני הוסיף כי האופציה השניה מלבד כיבוש הרצועה היא "מכות קשות על עזה ללא כיבוש הרצועה, כדי להשיג שקט ארוך טווח". עם זאת, הדגיש הגורם כי למכה כזו תהיה תגובת נגד מעזה, וגם אחרי המכה הזו ישראל תגיע בדיוק לאותה הנקודה בה היא נמצאת היום, לדבריו.

"לכן, נתניהו מנסה להגיע לרגיעה בדרך אחרת באמצעות המגעים עם האו"ם, קטאר ומצרים", הסביר. "יש על נתניהו ביקורת אבל הוא מוכן לספוג אותה כי הוא יודע שאם ייצא למבצע בעזה - בשעתיים הראשונות כולם ימחאו כפיים, אבל אחר כך כולם ישנו את דעתם וימתחו עליו ביקורת".