"חברה קדישא פינתה קברי ילדים - לטובת מתחם קבורה לתושבי חו"ל"

תחקיר חדשות עשר חושף חשד כי קברים בהר המנוחות בי-ם הועברו מבלי להודיע למשפחות, כדי למכור את החלקות - בעשרות אלפי שקלים. "יהודים מזיזים עצמות עבור בצע כסף"

40 שנה עברו מאז מת דוד הפעוט עוד לפני שמלאה לו שנת חיים אחת. ארבעה עשורים שבהם הקפידה אמו רחל לפקוד בכל שנה את הקבר הקטן בהר המנוחות שבירושלים ולהתאבל על בנה שלא זכה להאריך ימים. אלא שיום אחד, לפני קצת יותר משלוש שנים, במהלך עוד ביקור שגרתי – היא פשוט לא הצליחה למצוא את הקבר ואת המצבה.

בשלוש השנים האחרונות חיפשה רחל את קבר בנה, סרקה שוב ושוב את השורה ואת החלקה למקרה שהיא זו שהתבלבלה - אך לשווא. ואז, התרחשה תפנית בסיפור, המצבה נמצאה במקום אחר.

לפני שלוש שנים, החלה החברה במה שהיא מכנה "מבצע לשיפוץ החלקות" – שלמעשה, על פי החשד, נועד להעתיק את קברי הילדים ממקומם – כדי לפנות מקום לקברים חדשים, המיועדים ליהודים שאינם מתגוררים בארץ, כל זאת בלי ליידע את משפחות הילדים שקבורים שם שנים רבות.

 מחירון הקברים של החברה קדישא
 

מחירון הקברים של החברה קדישא (חדשות עשר )

 

רחל לא היחידה. גם בני משפחת עמר שבנם הפעוט איציק מת אף הוא לפני כ-40 שנה – בטוחים שקברו הועתק ממקומו. "נגעו בוודאות, רואים", מתעקש מאור עמר, אחיו של איציק. "השאלה היא למה נגעו. מי יודע אם האדם שקבור עכשיו נקבר על כמה ילדים".

צוות חדשות עשר הגיע מצויד במצלמה נסתרת למשרדי חברה קדישא יוצאי צפון אפריקה, בכדי לברר הם יציגו את המפות המסומנות של הילדים הקבורים. בתחילה, הציגה רחל את עצמה כלקוחה שמעוניינת לרכוש קבר בחלקה ד'. עובד המקום הודה בפני רחל שהחלקה בה בנה נקבר היא חלקה חדשה שנבנתה לפני שלוש שנים, בדיוק הזמן שעבר מאז שאיבדה את הקבר של בנה.

מאוחר יותר, כאשר אנשי חברה קדישא המשיכו לטעון כי אין מקום בחלקה, חשפה רחל את זהותה ודרשה לראות את המפות. בשלב הזה הם החליטו לגרש אותה מהמשרד.

למרות הטענות של אנשי החברה כי לא נשאר מקום בחלקה הזאת, לידי חדשות עשר הגיע המחירון השערורייתי של החברה  – שמוכיח שבחלקה יש דווקא שפע של קברים פנויים. מדובר במחירון שמוצע כאמור לתושבי חו"ל בלבד ולפיו הסכומים לקבורה במקומות שבהם היו קבורים פעם הילדים, יכולים להגיע ל-90 אלף שקלים. "אני רוצה את הבן שלי עכשיו!", זעקה רחל במשרדי החברה קדישא, "איפה הבן שלי?".

באותה חלקה בדיוק שאנשי החברה קדישא טענו שהיא מלאה, חלקה ד', מוצעים כעת קברים בשמונים אלף שקלים לקבורה כפולה ו-60 אלף שקלים לקבורה יחידנית. "שלוש שנים אני לא מוצאת את הבן שלי. יהודים מזיזים עצמות. בצע כסף. מחללים קברים בשביל כסף. הם מרגישים את זה בכיס, אני מרגישה את זה בלב".

בעקבות הממצאים החמורים, החליטה המשטרה לשלוח באופן חריג את מפקד זק"א ירושלים בנצי אירווינג למקום. מסקנתו הייתה חד משמעית, קברי הילדים פשוט הועתקו ממקומם כדי להרוויח מקום – והרבה כסף. "אם הבן שלך קבור פה, אסור למכור את החלקה", אמר אירווינג, וטען כי לא נראה שהוא הוזז.

מחברה קדישא נמסר בתגובה: "לא נעשה שינוי במקום הקברים. הייתה פגיעה של הקבלן במצבה של אותו ילד, החברה קדישא מוכנה לחדש את המצבה".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מנהל מחלקה מבני דת יצא לשטח לבדיקת המקרה, ביקשנו מהפונים להגיש תלונה במשטרה. מועצת בתי העלמין היא הסמכות והתלונה תופנה אליהם להמשך טיפול".