הנשיא הנבחר בברזיל - תוצאה של תסכול האליטות הישנות • פרשנות

המטוטלת הברזילאית: ז'איר בולסונרו הוא תוצר של הזרם השמרני, שכועס על שנדחק לשוליים עם תום הדיקטטורה - ומאשים בכך את השמאל, שניהל משק שסבל מבעיות שחיתות

ז'איר בולסונרו נבחר הלילה (שני) לנשיא ברזיל, חרף הצהרותיו השנויות במחלוקת. נדמה שבחירתו היא תוצאה של תסכול של הזרם השמרני בחברה הברזילאית, אותן אליטות עירוניות ישנות, שנהנו בתקופת הדיקטטורה, נדחקו במשך שנים רבות, וכעת זועמות על "האספסוף", כלומר על השמאל, שדחק אותן לשוליים לטובת הדמוקרטיה.

בולסונרו הוא לא בדיוק דמות ימין קיצוני קלאסית. גם אם מסתכלים על מפלגתו ועל מצביעיו. הוא דמות אוטוריטרית, אבל לא עם אידאולוגיית ימין קיצונית סדורה. נשיא ברזיל החדש הוא שוביניסט, עם תפיסות שמייצגות יותר מכל דבר אחר את תנועת המטוטלת בחברה הברזילאית, וכל תנועות המטוטלת באמריקה הלטינית. זה קשור למחיר של משאבים, כמו נפט במקרה של ברזיל. כאשר המחירים גבוהים יש הון ושגשוג, ואז המדינה יכולה להפריש יותר כסף. כשהמחירים יורדים זה גורם לזעם ציבורי ולהתכווצות השמאל.

צפו בדיון מתוך "לונדון את קירשנבאום"

 
 
 

הגורמים המרכזיים לפגיעה בכלכלה הברזילאית היא העובדה שהמשק הברזילאי נקלע לבעיות קשות, שקשורות למבנה המשק ולניהול מושחת של ממשלות לולה ודילמה רוסף. אל מול זה, הברזילאים רוצים "יד חזקה".

בולסונרו החל את דרכו בעיקר לאחר ריאיון שנתן למגזין ברזילאי כשהיה היה קצין זוטר, ללא אישור הצבא, על המשכורות הנמוכות שהקצינים מקבלים. הוא נעצר לזמן קצר בעקבות כך, קיבל מכתבי תמיכה רבים, ועם שחרורו התקדם לאט בפוליטיקה הברזילאית.

 ז'איר בולסונרו בעצרת הבחירות שבה נדקר
 

ז'איר בולסונרו בעצרת הבחירות שבה נדקר (רויטרס )

 

כאמור, בית המשפט האלקטורלי העליון בברזיל הכריז הלילה על ניצחונו של חבר הקונגרס בולסונרו בבחירות לנשיאות המדינה, לאחר ספירת 96% מהקלפיות במדינה. בולסונרו זכה ל-55.5% מקולות המצביעים וניצח את מועמד השמאל, פרננדו חדד, ממפלגת הפועלים, והפך לנשיאה של המדינה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית.

בולסונרו הגיע לסיבוב השני והנוכחי של הבחירות לאחר שזכה ל-46% מקולות המצביעים בסיבוב הקודם - הרבה יותר ממה שצפו לו הסקרים. זאת לעומת 29% בלבד להם זכה יריבו, ראש עיריית סאו פאולו לשעבר. במהלך השבוע האחרון הצביעו הסקרים בברזיל על פער של 18% הצבעה בין השניים, ולמאות שהפער הצטמצם בחלוף הימים - חבר הקונגרס הימני ניצח בבחירות.

בריו דה ז'נרו, הדליקו מצביעיו של בולסונרו זיקוקים בחוף קופהקבאנה. בסאו פאולו, רבים יצאו לחגוג ברחובות, כשמקביל התקבלו דיווחים גם על התנגשויות בין מצביעים משני המחנות הפוליטיים. "אני רוצה תחילה להודות לאלוהים", אמר בולסונרו לתומכיו בוידאו ששודר מביתו. "אכבד את החוקה ואת חירויות הפרט. אלו לא רק מילים - אלא הבטחה לאל".