נתניהו בהערכת מצב באוגדת עזה, אריאל חרמוני, משרד הביטחון

גורם בכיר: רה"מ מעדיף להגיע לרגיעה בעזה - במקום מלחמה נוספת

לדברי הגורם, "נתניהו רוצה שתהיה תכלית לפעולה צבאית - אם היה למי לתת את עזה אולי היינו כובשים מחדש". על הפלת המטוס הרוסי: התיאום נמשך, סיכוי טוב לפגישה עם פוטין

ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין למצות את הניסיון לשוב לרגיעה ברצועת עזה ולהבנות שאחרי מבצע "צוק איתן", מבלי לצאת למלחמה חדשה ברצועה - כך אמר היום (שני) גורם מדיני בכיר בתדרוך לכתבים. "נתניהו רוצה שתהיה תכלית לפעולה צבאית בעזה", אמר הגורם הבכיר.

"אפשר לכבוש את עזה ולהחליף את חמאס, אבל אין מתנדבים לקחת מאיתנו את עזה", הוסיף הגורם. "אם היה למי לתת את עזה אולי היינו כובשים אותה כבר מחדש".

 
 
 

הגורם המדיני הוסיף כי האופציה השניה מלבד כיבוש הרצועה היא "מכות קשות על עזה ללא כיבוש הרצועה, כדי להשיג שקט ארוך טווח". עם זאת, הדגיש הגורם כי למכה כזו תהיה תגובת נגד מעזה, וגם אחרי המכה הזו ישראל תגיע בדיוק לאותה הנקודה בה היא נמצאת היום, לדבריו.

"לכן, נתניהו מנסה להגיע לרגיעה בדרך אחרת באמצעות המגעים עם האו"ם, קטאר ומצרים", הסביר. "יש על נתניהו ביקורת אבל הוא מוכן לספוג אותה כי הוא יודע שאם ייצא למבצע בעזה - בשעתיים הראשונות כולם ימחאו כפיים, אבל אחר כך כולם ישנו את דעתם וימתחו עליו ביקורת".

 הפגנת המשט ה-14 ברצועת עזה, מול זיקים
 

הפגנת המשט ה-14 ברצועת עזה, מול זיקים ( חדשות עשר)

 

כמו כן, הגורם ציין כי צה"ל תקף בסוריה גם לאחר הפלת המטוס הרוסי בחודש שעבר. לדבריו, התיאום הצבאי עם הרוסים נמשך כבעבר חרף המשבר.

הוא הוסיף כי ראש הממשלה נתניהו מעוניין לפגוש את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במהלך ועידת המנהיגים שתתקיים בפריז ב-11 בנובמבר, לציון מאה שנים למלחמת העולם הראשונה. "יש נושא קונקרטי עליו ראש הממשלה נתניהו רוצה לדבר עם פוטין", אמר הגורם. "זה עוד לא סגור סופית, אבל יש סיכוי טוב שאכן תתקיים פגישה בפריז".