עלון קורס קציני חי"ר, גדוד גפן, 1984, פיני אפרתי

"עתידו מובטח כרמטכ"ל": כך ראו חבריו של כוכבי את עתידו הצבאי

בעלון קורס קציני חי"ר משנת 84, חיילים ששירתו עם האלוף לעתיד זיהו את הפוטנציאל לקריירה מפוארת: "מוכשר, טיפוס מורעל". "הגענו מרקע אחר, היו לנו שיחות טובות על זה"

האלוף אביב כוכבי, המיועד לתפקיד הרמטכ"ל ה-22 של צה"ל, היה עוד בשרותו הצבאי חייל מצטיין. בעלון קורס קציני חי"ר של גדוד גפן שהכינו בשנת 1984, החיילים ששירתו עם כוכבי תיארו אותו כ"בחור מוכשר. אביב נודע כטיפוס מורעל, ועתידו מובטח כרמטכ"ל". 

פיני אפרתי, ששירת גם הוא בצנחנים, מצא בביתו את הספר שבו ניבאו החברים את עתידו של כוכבי. בראיון לחדשות עשר סיפר אפרתי: "שנינו היינו בצנחנים, הוא בגדוד 890 ואני ב-202. הייתה שם אווירה של חברים. כוכבי היה חייל חכם מאוד, היה כיף לדבר איתו. אני בא מרקע דתי והוא ממקום אחר, וגם על זה היו לנו שיחות טובות, כל אחד מאיפה הוא הגיע".

 
 
  עלון קורס קציני חי"ר, גדוד גפן, 1984
 

עלון קורס קציני חי"ר, גדוד גפן, 1984 ( פיני אפרתי)

 

"כוכבי נבחר לחניך מצטיין בקורס, כבר אז כולם זיהו בו פוטנציאל", סיפר אפרתי, "הוא איש אשכולות, יש לו חשיבה צבאית, חושב בגדול. תמיד היה שני צעדים קדימה. תמיד חשב שתי דרגות מעל". לשאלה האם כוכבי דיבר על שאיפות גבוהות בתור חייל, אפרתי ענה כי "הוא היה צנוע, לא הייתה לו גאווה, אפשר לומר את זה לאורך כל שרשרת תפקידיו. אני זוכר אותו עם אפס גאווה, הוא היה מעלינו בהרבה דברים ואף פעם לא השתחצן".

לדעתו של אפרתי, כוכבי ראוי לכהן כרמטכ"ל. "הוא בנוי לחיי הצבא. מזהים את זה, עובדה שכתבנו את זה. אני זוכר את החוויה שאתה נפגש עם בן אדם שבאישיות שלו וגם צורת החשיבה שלו היא צבאית", אמר. לבסוף הוסיף אפרתי כי "אני מאחל לו בהצלחה, עם ישראל אוהב את הצבא ורוצה שהצבא יהיה מוצלח. רוצה שיהיה לו שיקול דעת נכון – וכוכבי יכול לעשות את זה".