ליברמן במועצה מקומית קרני שומרון, חדשות עשר

ליברמן על המחאה בעוטף: "צודקים, יש להנחית מכה קשה על חמאס"

שר הביטחון יצא נגד חברי הקבינט שמבקשים לתת סיכוי להסדרה, והדגיש כי הוא לא תומך בכניסה קרקעית לרצועה. על תמיכת נתניהו בזמיר לסגן הרמטכ"ל: "הבחירה לא נוגעת לרה"מ"

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום (שני) למצב המתוח בדרום, יצא נגד מאמצי ההסדרה והביע תמיכה במחאת תושבי העוטף נגד התנהלות הממשלה. במקביל, התייחס לטענות על תמיכת נתניהו באייל זמיר לתפקיד סגן הרמטכ"ל, ולפרשת רצח תאיר ראדה. 

"אני חושב שחלק מחברי הקבינט שבויים בקונספציה שגויה ואנחנו כבר יודעים לאן מובילות קונספציות שגויות. כל מי שבונה על ההסדרה עם חמאס טועה בגדול", אמר ליברמן בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו. "אין שום דרך להסדרה עם חמאס ובלי לתת את המכה הכי קשה שאנחנו יודעים, לא יהיה שקט בדרום. הרוב בקבינט לא חושב כמוני. אני חשבתי שכבר לפני כמה חודשים היינו צריכים להנחית מכה על חמאס. החומרים של צה"ל הועברו בפירוט רב לקבינט. כל מי שטוען שלא הוצגה תוכנית אופרטיבית בקבינט - אני מתנדב לקנות לו משקפיים ומכשיר שמיעה".

"ראיתי את התושבים שיצאו במחאה – אני חושב שהם צודקים במאה אחוזים", הוסיף השר. "הסיפור נמשך כבר שבעה חודשים. ניסינו את כל האופציות ועובדה שאחרי שבעה חודשים, תושבי הדרום ספגו בשישי האחרון 43 רקטות. ברור שאי אפשר ככה. לכן הדרישה שלי ברורה – אני חושב שאי אפשר להסכים למשוואות שחמאס מנסה לקבע, קרי קבלת הטבות כלכליות כמו דלק קטארי תוך המשך האלימות, ולכן חייבים לפעול בצורה אחרת".

 תושבי עוטף עזה חוסמים את הגישה למעבר כרם שלום
 

תושבי עוטף עזה חוסמים את הגישה למעבר כרם שלום,  ( חדשות עשר)

 

השר הדגיש כי בדבריו על מכה קשה, אין הוא מתכוון למבצע קרקעי ברצועה. "אין שום צורך במבצע קרקעי", אמר. "יש לנו מספיק אמצעים להשיב את השקט והרגיעה ללא מבצע קרקעי. גם אם נהרוג את כל 40 אלף הפעילים של חמאס והג'יהאד באסלאמי, זה לא שווה לאבד חייל ישראלי אחד".

ליברמן התייחס גם לטענות בסביבת נתניהו לפיהם ראש הממשלה מעדיף כי אלוף אייל זמיר יהיה סגן הרמטכ"ל: "אני רוצה להבהיר כי סגן רמטכ"ל לא נוגע לממשלה ולראש הממשלה. הנוהל הוא שהרמטכ"ל הנכנס מביא את המועמדים בפני שר הביטחון והוא יכול להגיד כן או לא. מי שמציג את המועמד זה הרמטכ"ל בעצמו, ואני מציע שנישאר במסגרת הנוהל המקובל".

 בנימין נתניהו ואלוף אביב כוכבי
 

בנימין נתניהו ואלוף אביב כוכבי, היום (לשכת רה"מ )

 

ליברמן התייחס גם לפרשת רצח תאיר ראדה והספק לגבי זהות הרוצח, ואמר כי יש לערוך משפט חוזר: "ראיתי את הכתבות על רומן זדורוב. לדעתי אין מנוס – מערכת המשפט חייבת לערוך משפט חוזר ואנחנו נעלה את הנושא הזה בכנסת. לרשות הכנסת כמה וכמה כלים, כולל ועדת חקירה פרלמנטרית, כי משהו שם לא מסתדר. אני לא רואה שלי יש אפשרות לגבש דעה חד משמעית, אבל ראינו ספקות שמחייבות את המערכת המשפטית לתשובה חדשה וברורה".

בתוך כך, הפלסטינים החלו ברצועת עזה, מול קיבוץ זיקים, במה שמכונה ״המשט ה14״.

הלילה נערכו צעדות ליליות ברחבי רצועת עזה במחאה על מותם של שלושת הנערים הפלסטינים בתקיפת צה"ל ברצועה. סוכנות הידיעות הפלסטינית "קודס" דיווחה כי המפגינים יצאו ממספר מוקדים: ממרכז עזה, ממחנה הפליטים ג'באלייה שבצפון רצועת עזה, מחאן יונס שבדרום וגם מאזור החוף שבמערב - שם התגודדו צעירים בסמוך לביתו של ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמאעיל הנייה, וקראו קריאות בדרישה מחמאס להגיב למותם של שלושת הנערים. במקביל, דיווחו סוכנויות הידיעות הפלסטיניות על פעילות צה"ל במספר מוקדים ביהודה ושומרון. בין השאר דווח על מעצרים וכניסת כוחות למספר יעדים.

בד בבד, הבוקר הגיעו תושבי עוטף עזה למעבר כרם שלום וחסמו את כניסת המשאיות לרצועה. זאת, במחאה על אוזלת ידה של הממשלה בטיפול בטרור מעזה, לדבריהם.

במקביל, כ-350 תושבי עוטף עזה הפגינו אתמול מול קריית הממשלה בתל אביב. המפגינים דימו התרעת "צבע אדום" ואף חסמו לזמן קצר את צומת עזריאלי, כשהם מלווים בכוחות משטרה. זאת, לאחר סבב ההסלמה בסוף השבוע האחרון, שהסתיים בהפסקת אש לא מוכרזת. המפגינים קראו, בין היתר, "תל אביב להתעורר, הדרום כולו בוער", "רוצים לישון בשקט", "עפיפונים ובלונים הרסו לנו את החיים", ו"דין קסאם בשדרות כדין קסאם בתל אביב".

הנהגת ההורים במועצה האזורית אשכול התכנסה אתמול בערב כדי לדון בדרכי פעולה, והחליטה להקים מטה מאבק. לפי החלטתם הראשונה שהתקבלה, "אם יהיו הלילה אזעקות - הלימודים יושבתו". בנוסף, היום בבוקר צפויים להגיע תושבים מעוטף עזה למעבר כרם שלום ולחסום כניסת משאיות לרצועת עזה.