75 שערות נדגמו בזירת רצח תאיר ראדה - רק 9 נשלחו לבדיקת דנ"א

השערה שעוררה מחדש את הסערה סביב הרשעתו של רומן זדורוב היא אחת משלוש שנבדקה כבר בשלב החקירה הראשוני. 2 שערות נוספות מהזירה שייכות לא לנערה שנרצחה - ולא לזדורוב

75 שערות שונות נדגמו בזירת הרצח של תאיר ראדה, אך רק תשע מהן נבדקו ונשלחו לבדיקת DNA בארצות הברית, מכיוון שהבדיקה לא הייתה קיימת בארץ דאז. ארבע מהשערות נפסלו, כי לא היה בהן מספיק חומר להפקת DNA, ואילו מחמש השערות הנותרות עלה כי שתיים מהן שייכות לראדה, ושלוש מהן מזוהות כשערות של שלושה בני אדם שונים – כאשר אף אחת מהן לא שייכת לראדה או לרומן זדורוב, שהורשע ברצח.

השערה שנבדקה והביאה להתפתחות משמעותית בפרשת הרצח ביום חמישי האחרון, הייתה אחת משלוש השערות האלו. יש עם עוד עשרות שערות שלא נבדקו מעולם, וכעת עולות השאלות מדוע הן לא נבחנו, גם אחרי שנודע הסיפור של א"ח וא"ק, שש שנים אחרי הרצח.

שאלה נוספת שעולה נוגעת לשערות שאושרו כשל תאיר ראדה. אותן שערות עברו רק בדיקה מיטוכונדריאלית, וההסתברות שהשערות הן שלה גדולות פי 7.5 מאשר השערות של א"ח. לכן, אם הפרקליטות אומרת שהסבירות שהשערה שנמצאה היא לא של א"ח, האם ייתכן שהשערות של תאיר ראדה יכולות להיות של מישהו אחר?

 
 
 
 רומן זדורוב
 

רומן זדורוב (חדשות עשר )

 

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "ההחלטה לבצע בדיקות פורנזיות מתקבלת בהתאם לערכה הראייתי של כל בדיקה ובהתחשב במצב הראיות בתיק. השערות נשלחו לחו"ל כי לא היה להן שורש, ואת הבדיקה הרלוונטית היה ניתן לעשות בזמנו רק בחו"ל. לאחר שתקבל הפרקליטות את חוות הדעת מהמכון - היא תבחן את ערכה הראייתי של הבדיקה האחרונה שבוצעה ובהתאם לכך תחליט אם לבצע בדיקות נוספות".

פרשת תאיר ראדה יצרה סערה ציבורית שנמשכת כבר 12 שנים. עשרות ישראלים משוכנים שרומן זדורוב אינו הרוצח, ופועלים כבר שנים להוכחת חפותו, בעיקר ברשתות החברתיות. הקבוצות הרבות שנפתחו במרוצץ השנים בצל ההליך המשפטי קיבלו דחיפה. עשרות אלפי אנשים שותפים בקבוצות בפייסבוק שעוסקות יום וליל בחומרי החקירה הרבים בתיק. "הרבה אנשים הצטרפו למאבק", אמרה אולגה זדורוב, "הרבה אנשים מתקשרים, שולחים הודעות, שואלים שאלות, הכפלנו את הקבוצה פי שניים".

אולגה זדורוב, אשתו של רומן זדורוב שהורשע ברצח תאיר ראדה
 

אולגה זדורוב, אשתו של רומן זדורוב שהורשע ברצח תאיר ראדה (חדשות עשר )

 

השערה שאותרה בזירת הרצח נמצאה מתאימה לדמות מוכרת היטב בקבוצות, א"ח, שהגיע שש שנים לאחר הרצח לתחנת המשטרה, והעיד כי חברתו דאז, א"ק, הודתה שרצחה את תאיר. מאז, הדיונים ברשתות החברתיות לא פוסקים. ענבר דרור, מנהלת קבוצת הפייסבוק "זמן לאמת בפרשת רצח תאיר ראדה ז"ל", סיפרה כי "סוף כל סוף, אחרי כל כך הרבה שנים שאף אחד לא מוכן להקשיב, שמזלזלים בנו ואומרים שאנחנו הזויים, וסוף סוף מוצאים אור בקצה המנהרה, ואני מאוד התרגשתי. אנחנו נעשה הכל ולא נרפה עד שרומן זדורוב ייצא מהכלא".

אולגה זדורוב, שהובילה את מהלך הבדיקה וקיבלה תמיכה רבה בקבוצות בפייסבוק, מחכה עכשיו לתגובת המשטרה ומערכת המשפט. "הפ מוזמנים לעשות בדיקה נוספת", אמרה, "כי עדיין כל הראיות לא נבדקו בזירה, ואלי סוף סוף נפענח את האירע האכזרי ונגיע לחקר האמת".