אולגה זדורוב: "שנינו מאוד שמחים, אבל לא יודעים מה לצפות"

אשתו של רומן זדורוב, שהורשע ברצח, סיפרה שלמרות האופטימיות, היא עדיין נזהרת לאחר השנים הקשות: "אכזבה גדולה ממערכת המשפט". פרקליט המדינה ערך דיון בממצאים החדשים

אולגה זדורוב, אשתו של רומן זדורוב שהורשע ברצח תאיר ראדה, סיפרה בתוכנית "חמש עם רפי רשף" על תחושותיה בימים האחרונים, לאחר שביום חמישי נודע כי נמצאה שערה שהייתה על גופתה של ראדה אשר שייכת לא"ח, אדם אחר ששמו נקשר בפרשה אשר טען בעבר כי זוגתו, א"ק, הודתה ברצח. "עם כל השמחות שעובורת בי עכשיו, עם כל ההתלהבות, אני שומרת על היציבות הפנימית שלי, כי אני לא יודעת למה לצפות", אמרה.

זדורוב, שמדברת עם בעלה שבכלא בכל יום, סיפרה שהוא שמע על ההתפתחויות הדרמטיות בחקירה דרך התקשורת. "רומן שמע את זה בטלוויזיה קודם, ואז שהתקשרתי הוא כבר היה מודע לכל הסיפור. הוא כבר שמע מה נמצא, איך נמצא", אמרה זדורוב והוסיפה כי "מצד אחד הוא שמח, אבל הוא מאוד נזהר כי עברנו כבר 12 שנים קשות ביותר, ואנחנו אחרי אכזבה כל כך גדולה ממערכת המשפט. לא יודעים למה לצפות".

"שנינו מאוד שמחנו", סיפרה זדורוב, "אני יותר אופטימית, או שיותר נכון להגיד שהאופטימיות חזרה אלי, כי ממש לא האמתי, הרמתי ידיים והייתי מיואשת, ודווקא אחרי הגילוי הזה חזרתי בתקווה שכל הסיפור הזה הולך להיגמר בקרוב. העניין הוא רק זמן". עם זאת, התחושות של זדורוב מעורבות לאור הסתייגות הפרקליטות מהממצאים. "מצד שני, אחרי ששמעתי את הבשורה באה בשורה חדשה, שפתאום זה כבר לא חשוב, הראיה הזאת לא יכולה להשפיע, שזה בטח נתן לי אינדיקציה שאנחנו לא נעבור בקלות את זה, וצריך להמשיך להילחם".

בתוך כך, פרקליט המדינה, שי ניצן, ערך היום ישיבה על רקע ההתפתחויות החדשות. בתום הדיון, שנערך סביב השאלה מהי משמעות הממצאים הראשוניים שנמצאו, סוכם כי יש להמתין לקבלת חוות הדעת המלאה והכתובה של המכון לרפואה משפטית. זאת, לדבריהם, על מנת שניתן יהיה לבצע בחינה מעמיקה של הממצאים המלאים, להבין את משמעות הראייתית ולהחליט על פעולות נוספות.

אולגה זדורוב, אשתו של רומן זדורוב שהורשע ברצח תאיר ראדה
 

אולגה זדורוב, אשתו של רומן זדורוב שהורשע ברצח תאיר ראדה (חדשות עשר )

 

לזוג זדורוב יש שני ילדים. הגדול, לאון בן ה-12, היה רק בן חודש וחצי כאשר אביו נעצר בחשד לרצח. "הילד הגדול יודע, מעודכן, מבין את הכל וקולט את הכל" אמרה זדורוב, "הוא גם קיבל את הבשורה מהטלוויזיה, מהחדשות. עוד לא הספקתי לפתוח את הפה, הוא כבר חזר הביתה מטיול וסיפר לי שיש משהו חדש בתיק. הוא שאל שאלות, כמו שהוא רגיל. הסברתי לו מה זה אומר בדיוק ומה אנחנו מקווים".

במקביל למאבק של זדורוב לזיכויו של בעלה, כמה מטרים מביתה גרה אילנה ראדה, שמנהלת מאבק למציאת הרוצח של בתה. לטענת זדורוב, אמנם המאבק נמצא סביב אותו נושא, אך הן לא מדברות אחת עם השנייה: "אנחנו לא בקשר למשך כל הפרשה, כל השנים האלה. כל אחד נלחם בנפרד. את העמדה שלה אני יודעת, יש לנו חברים משותפים. אני מאוד מעריכה שהיא הולכת עד הסוף, בודקת את הדברים, נלחמת על האמת והצדק. באיזושהי דרך, זה עוזר גם גם לנו לנהל את המלחמה".

 רומן זדורוב
 

רומן זדורוב (חדשות עשר )

 

כעת, עולות שתי שאלות על הפרק – מהי המשמעות של הממצא מבחינת מספר האנשים שיכולים להיות בעלי אותה שערה. האם מדובר בהערכות המינימליסטיות שאומרות שהשערה מתאימה לכ-2,000 איש, או מתאימה לעשרות אלפים ואף מאות אלפים בני אדם. השאלה השנייה שעולה היא האם המספר הזה מעלה ספק סביר בדבר אשמתו של זדורוב.

רפ"ק (בדימ') אבנר רוזנגרטן, מומחה לזיהוי פלילי ומנהל המכון למדע פורנזי, שהשתתף בחקירת הרצח, אמר בתכנית "לונדון את קירשנבאום" כי בחקירה היו "ליקויים כבדי משקל. אנחנו נמצאים במצב שמבחינת המערכת המשטרתית הוא בעייתי וצריך ליישב אותו מהר". רפ"ק רוזנגרטן הסביר את המשמעות של הראיה החדשה: "כרגע יש שתי ראיות שמובילות לשני תרחישים שונים. ראיה אחת, עקבות הנעליים, שמובילות לכיוון של זדורוב. ראיה שניה, שהתגלתה עכשיו, זה ה-DNA שמוביל לכיוון של א"ח וא"ק. ראיות פורנזיות, מטבע היותן ראיות פורנזיות, מובילות כולן לאותו כיוון, כי התרחיש הוא אחד שנעשה בצורה אחת. ולכן כאשר מתגלות ראיות שמובילות לכיוונים שונים צריך לדעת איך ליישב ביניהן. אחת האפשרויות זה לבדוק את הנפקות של כל ראיה בזירת עבירה, איך היא הגיעה לשם".

כאמור, ביום חמישי אירעה התפתחות דרמטית בפרשת רצח תאיר ראדה, כאשר ירום הלוי, עורך דינו של רומן זדורוב, טען כי על הפרקליטות להוביל למשפט חוזר. זאת, לאחר ששערה שנבדקה ב-2007, אך לא הוצלבה עם אנשים אחרים בפרשה שהם לא זדורוב או ראדה, נבדקה מחדש ונמצאה מתאימה לא"ח, אדם אחר ששמו נקשר בפרשה אשר טען בעבר כי זוגתו לשעבר, א"ק, הודתה ברצח ראדה. 

עם זאת, גורמים במשטרה שהיו מעורבים בחקירתו של רומן זדורוב אמרו לחדשות עשר: "הוא הודה ומסר פרטים שרק רוצח יכול למסור, ולא פעם אחת ולעיני כמה קציני משטרה". גורמים בפרקליטות מסרו שההתפתחות "אינה משמעותית", והוסיפו כי "כזכור, בשעתו נמצאו בזירה שלוש שערות, שלא זוהו כשערות המתאימות לפרופיל הגנטי של רומן זדורוב. השערות היו נטולות שורש, ולכן הבדיקה היחידה שניתן היה לבצע בהן הייתה בדיקה מיטוכונדריאלית, אשר מצביעה על מטען גנטי שנמצא במשפחות רחבות בנות כמה דורות, ועובר דרך נשות המשפחה.

תאיר ראדה
 

תאיר ראדה (חדשות עשר )

 

השופט בדימוס יורם דנציגר, שהיה בדעת מיעוט כשביקש לזכות את רומן זדורוב מחמת הספק בתיק הרצח של הנערה תאיר ראדה, אמר כי "יש סיכוי לא מבוטל שבתיק הזה ייערך משפט חוזר". באירוע של אגודת ידידי אוניברסיטת תל אביב אמר כי "אם זה יגיע לשלב של משפט חוזר, לפחות חלק לא מבוטל מהתהיות תתבררנה". עם זאת, דנציגר הבהיר: "נשבעתי לעצמי שלא אדבר על התיק הזה, בפרט אחרי מה שנחשף אתמול. אני לא חושב שזה ראוי ששופט בדימוס יחווה דעתו אם דעת הרוב הייתה נכונה". הוא הוסיף: "אני לא חושב שזה רצוי, יש לנו מערכת משפט רצינית".

חשוב לציין כי ישנן שתי בדיקות DNA שונות שמבוצעות בשערות, האחת מתבססת על שורש השערה ונחשבת לבעלת יכולת אבחנה ודאית. אלא שזו לא הבדיקה שבוצעה במקרה הזה, משום שמדובר בשערה שנמצאה חסרת שורש. במקרה זה תוצאות הבדיקה קובעות שהשערה שייכת לאחד מבני משפחתה המורחבת של אמו של א"ח, ולא בהכרח לו עצמו.

א"ק, אחת הדמויות המרכזיות בפרשה ששמה עולה שוב ושוב, התייחסה להתפתחות החדשה, ובראיון ל"שישי עם אילה חסון" אמרה כי "יש לי את המילים שלי שאני אומרת תמיד ואמשיך להגיד אותן: אני לא קשורה לזה. הם משתמשים בצורה צינית במחלת הנפש שלי, ממש צינית, עוברים כל גבול. זה פשוט לא יאומן ואני לא קשורה לזה. אני פשוט חצי זועמת וחצי כבר רוצה פשוט לעזוב את זה", אמרה בריאיון ל"שישי עם אילה חסון".