מתנגד לטראמפ, מתעב יהודים: מי היורה בבית הכנסת בפיטסבורג?

רוברט באוורס, גבר לבן בן 46, ירה למוות במתפללים ב"עץ החיים". הוא פרסם פוסטים רבים בגנות היהודים - ואף התריע לפני שיצא לטבח: "לכו לעזאזל - אני נכנס"

רוברט באוורס, גבר בן 46, הוא היורה שביצע היום (שבת) את הטבח בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג, פנסילבניה - כך אישרו גורמים ברשויות. באוורס, על פי הדיווחים, היה חמוש בכמה כלי נשק ואף החליף ביניהם במהלך הירי. הוא נפגע בחילופי אש עם כוחות המשטרה האמריקנית, לאחר שהתבצר בקומה השלישית של המבנה, ונעצר. 

באוורס, על פי כלי התקשורת המקומיים, הוא לאומן קיצוני, שפרסם ברשתות החברתיות הודעות רבות בגנות היהודים. חלק מחשבונותיו ברשתות החברתיות הושעו הערב, אולם לפי צילומי מסך שהופצו נראה כי הרבה להתבטא בגנות יהודים. "היהודים מנהלים מלחמת תעמולה נגד הציביליזציה המערבית, והיא כה יעילה עד כדי כך שאנחנו ניכחד תוך 200 שנים. זה זמן קריטי בהיסטוריה, והאינטרנט העניק לנו חלון הזדמנויות קטן להוציא את אנשים משטיפת המוח שלהם". 

הוא גם פרסם בימים האחרונים כמה הודעות בגנות הארגון היהודי HIAS, המסייע למבקשי מקלט ולפליטים. "היא"ס אוהבים להביא מסתננים שהורגים את אנשינו", כתב היום. "אני לא יכול לשבת בצד ולצפות בעם שלי נטבח. לכו לעזאזל, אני נכנס". זאת, על רקע הדיווחים בארצות הברית על התקדמות שיירת המהגרים ממרכז אמריקה, וההתנגדות החריפה בימין הקיצוני לכך. 

בהודעה נוספת שפרסם, הבהיר באוורס כי הוא מתנגד גם למדיניותו של הנשיא דונלד טראמפ, ואף הביע תמיכה בתיאוריות קונספירציה לפיהן הוא נשלט על ידי היהודים. "טראמפ הוא גלובליסט, לא לאומן", כתב באוורס. 

לפחות עשרה בני אדם נהרגו וכעשרה נוספים נפצעו בירי, שאירע כחצי שעה לאחר תחילת תפילת השחרית במקום. על פי הדיווחים, לפחות שלושה מההרוגים הם שוטרים. מפרטי האירוע עולה כי היורה נכנס לבית הכנסת וצעק כי "כל היהודים צריכים למות".

בשלב ראשון הוא ירה באולם המרכזי, שם התנהלה התפילה, ולאחר מכן ירד לקומת המרתף, שם נערך באותה העת טקס ברית מילה. לאחר שסיים את הירי עלה היורה לקומה השלישית בבית הכנסת, שם התבצר עד שנלכד ע"י כוחות המשטרה המיוחדים שפעלו בזירה. היורה נפצע בידו במהלך חילופי האש, אך לא נשקפת סכנה לחייו.