11 הרוגים בבית כנסת בארה"ב: "היורה צעק 'יהודים חייבים למות'"

גבר כבן 46 נכנס לבית הכנסת "עץ החיים" שבפיטסבורג והחל לירות לעבר המתפללים. על פי הדיווחים, לפחות שלושה מההרוגים הם שוטרים. טראמפ: "האירועים הרסניים במיוחד"

אירוע ירי בארה"ב: 11 בני אדם נהרגו היום (שבת) ולפחות שישה נוספים נפצעו, לאחר שאדם חמוש נכנס בשעה 10:15 (שעון ארה"ב) לבית כנסת הקונסרבטיבי "עץ החיים" בפיטסבורג שבפנסילבניה, והחל לירות לעבר המתפללים. הירי אירע כחצי שעה לאחר תחילת תפילת השחרית במקום. על פי הדיווחים, לפחות שלושה מההרוגים הם שוטרים. היורה, גבר כבן 46, נלכד ע"י השוטרים. על פי רשת תקשורת מקומית, שמו של היורה הוא רוברט באוורס.

מפרטי האירוע עולה כי היורה נכנס לבית הכנסת וצעק כי "כל היהודים צריכים למות". בשלב ראשון הוא ירה באולם המרכזי, שם התנהלה התפילה, ולאחר מכן ירד לקומת המרתף, שם נערך באותה העת טקס ברית מילה. לאחר שסיים את הירי עלה היורה לקומה השלישית בבית הכנסת, שם התבצר עד שנלכד ע"י כוחות המשטרה המיוחדים שפעלו בזירה. היורה נפצע בידו במהלך חילופי האש, אך לא נשקפת סכנה לחייו.

לפני שהיורה נלכד ע"י הכוחות המיוחדים של המשטרה, הוטל עוצר על מוסדות נוספים באזור והרשויות הורו לתושבים להישאר בבתיהם. על פי ההערכות, במהלך התפילה שהו בבית הכנסת בין 20 ל-30 מתפללים. כמו כן, דווח כי היורה נכנס למקום עם מספר כלי נשק והחליף ביניהם במהלך הירי. במקביל, הודיעה משטרת ניו יורק כי היא מתגברת את האבטחה סביב בתי הכנסת המרכזיים בעיר.

 בית כנסת עץ החיים בפיטסבורג
 

בית כנסת עץ החיים בפיטסבורג (Google Earth)

 

הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, התייחס לאירוע הירי בחשבון הטוויטר שלו: "אנחנו צופים באירועים המתמשכים בפיטסבורג. כוחות אכיפת החוק נמצאים באזור והאנשים שנמצאים שם צריכים להישאר מוגנים. נראה שיש הרבה מאוד נפגעים וחשוב להיזהר כיוון שהיורה טרם נלכד". בהמשך כתב טראמפ כי "האירועים בפיטסבורג הרסניים הרבה יותר ממה שחשבנו בתחילה. דיברתי עם ראשי העיר והמושל כדי להודיע להם שהממשל הפדרלי יהיה איתם לאורך כל הדרך".

רעיית הנשיא האמריקני, מלניה טראמפ, הצטרפה לדבריו: "הלב שלי נשבר בעקבות הדיווחים מפיטסבורג. האלימות חייבת להיפסק".

הזירה מחחוץ לבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג, בו התרחש אירוע ירי
 

הזירה מחוץ לבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג, בו התרחש אירוע ירי (חדשות עשר)

 

טום וולף, מושל פנסילבניה, התייחס אף הוא בחשבון הטוויטר שלו לאירוע הירי: "אנחנו עדין לומדים את הפרטים על אירוע הירי בבית הכנסת, אבל מדובר במצב רציני במיוחד". וולף ביקש מהתושבים "להישאר הרחק מהאזור ולהישמע להנחיות הרשויות".

מלבד הגורמים בארה"ב גם בישראל התייחסו לאירוע הירי. נשיא המדינה, ראובן ריבלין, כי "תפילותינו ודאגתנו העמוקה נתונים למתרחש בפיטסבורג, פנסילבניה, אל 'אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה'. ליבנו ומחשבותינו עם משפחות הנרצחים ואנו מתפללים להחלמתם המהירה של הפצועים". ריבלין הוסיף כי "אני סמוך ובטוח כי כוחות הביטחון ורשויות החוק בארה״ב יחקרו את האירוע המחריד ביסודיות וימצו את הדין עם הרוצח הנפשע".

יו״ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין, התייחס אף הוא לירי בבית הכנסת: "נדהמתי לשמוע עם צאת השבת על הטבח הנוראי בבית הכנסת בפיטסבורג. במשך אלפי שנים עמדו עלינו לכלותנו בכל רחבי העולם, אבל דבר לא שבר את רוחנו ואת דבקותנו בערכינו ובאורח חיינו. אני מחזק מכאן את משפחות הנרצחים והשוטרים האמיצים, שהערב כל לב יהודי פועם איתם יחד".

יצחק הרצוג, יו"ר הסוכנות היהודית, אמר בתוכנית "המטה המרכזי" כי מדובר ב"אירוע בעל משמעות וראשון מסוגו בארה"ב, שיחייב את כל הקהילות היהודיות בארה"ב להתארגנות אחרת מבחינת רמת הביטחון". לטענת הרצוג, מדובר ב"תופעה חברתית אמריקנית כללית שרק לפני כמה ימים הולידה מבול של מעטפות נפץ שנשלחו לבכירי המפלגה הדמוקרטית. אנחנו מבינים שיש כוחות של שנאה ושטנה שבוקעים החוצה בשילב כלי נשק שנגישים לכל אדם".

הרצוג הוסיף כי "לצערנו, את המחיר משלמת היום הקהילה היהודית של פיטסבורג". יו"ר הסוכנות הסביר כי "בניגוד לאירופה, שם הקהילות היהודיות דאגו לשמור את ביטחונן, בארה"ב המצב היה שונה כי הם סמכו על מערכת הביטחון המקומית - היום נפל דבר והוא יחייב את כל המערכות להתארגנות מחודשת".

שר החינוך והתפוצות, נפתלי בנט, התייחס לאירוע הירי: "מדינת ישראל וממשלת ישראל קיבלו בהלם ובכאב את הדיווחים על המתקפה הנוראית כלפי הקהילה היהודית בפיטסבורג. אנו עוקבים בדאגה אחר הדיווחים ומתפללים שהאירוע יסתיים בהקדם". בנט הוסיף כי "במקביל, הנחיתי כעת את משרד התפוצות להיערך לסייע לקהילה בכל שרק ניתןליבנו עם משפחות ההרוגים והפצועים".

הזירה מחוץ לבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג, בו התרחש אירוע ירי
 

הזירה מחוץ לבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג, בו התרחש אירוע ירי (חדשות עשר )

 

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, התייחס אף הוא לאירוע הירי בתוכנית "המטה המרכזי": "מדובר בבוקר קשה מאוד. ראינו בעבר אירועי שנאה רבים, מכתבים ואפילו מטענים, אבל כשנכנס מחבל לתוך בית כנסת באמצע תפילה ורוצח אנשים בדם קר זה מראות שמעוררים דאגה והלם". לדבריו, "הקהילה היהודית תצטרך לחשב מסלול מחדש בכל הקשור למערך האבטחה".

הקונסוליה הכללית בניו יורק, האמונה גם על פנסילבניה, הודיעה כי היא נמצאת בקשר שוטף עם גורמי אכיפת החוק במדינת פנסילבניה וממשיכה לעקוב אחר התפתחויות האירוע. דני דיין, הקונסול הכללי בניו יורק, אמר כי "היום האנטישמיות הרצחנית הגיעה למחוזותינו. מדינת ישראל ניצבת עם הקהילה היהודית של פיטסבורג, שכם אל שכם. מעשה אנטישמי, גם אם מתרחש אלפי מיילים מירושלים הוא עניין פנימי עבור מדינת ישראל".

יו"ר הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט, אמר: "אנחנו שבורים. יהודים הפכו למטרה בשבת בבוקר - מקום תפילה קדוש - זה בלתי נתפס. לבנו נשבר בעבור הקורבנות, משפחותיהם והקהילה היהודית כולה".

גלעד קריב, מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת, אמר כי מדובר ב"בשורה עצובה מאוד שאיתה אנו נאלצים לפתוח את השבוע. מדובר בקפיצת מדרגה באירועים נגד הקהילה היהודית. זהו אירוע דרמטי מאוד שאני לא זוכר כמותו במוסד יהודי אמריקני". ג'ף פינקלשטיין, יו"ר הפדרציה היהודית של פיטסבורג, אמר לאחר הירי כי "התכוננו לאירועים מסוג זה במהלך התקופה האחרונה".

גם בסיעת "הרשימה המשותפת" לא נשארו אדישים לאירוע הירי. יו"ר המפלגה, ח"כ איימן עודה, אמר כי מדובר ב"טבח נוראי בפיטסבורג שנולד מתוך שנאת זרים וגזענות. לאף אחד לא מגיע להיפגע בגלל מוצאו. אני מחזק את הקהילה בפיטסבורג".

קהילת "עץ החיים" נוסדה לפני יותר מ-150 שנים. לפני כחמש שנים היא התמזגה עם קהילה נוספת בשם "אור לשמחה", בשל ירידה מתמדת במספר המתפללים. כקהילה יהודית שמרנית, "עץ החיים" נשארה נאמנה לתורות המסורתיות, אך היא גם מתקדמת ורלוונטית לתקופה המודרנית.