א"ק על ההתפתחות בפרשת תאיר ראדה: "לא קשורה לזה, מפחדת להגיב"

אחת הדמויות המרכזיות בסיפור שמסעיר את ישראל מזה 12 שנים התייחסה בריאיון לראייה החדשה. "הם משתמשים בצורה צינית במחלת הנפש שלי"

רצח תאיר ראדה: א"ק, אחת הדמויות המרכזיות בפרשה שמסעירה את ישראל מזה 12 שנים, התייחסה הערב (שישי) להתפתחות החדשה שנחשפה אתמול וטענה כי היא לא קשורה לרצח.

"יש לי את המילים שלי שאני אומרת תמיד ואמשיך להגיד אותן: אני לא קשורה לזה. הם משתמשים בצורה צינית במחלת הנפש שלי, ממש צינית, עוברים כל גבול. זה פשוט לא יאומן ואני לא קשורה לזה. אני פשוט חצי זועמת וחצי כבר רוצה פשוט לעזוב את זה", אמרה בריאיון ל"שישי עם אילה חסון".

"את הקללות אני חוטפת עכשיו. מכולם, כל מי שיכול לגשת רק אלי בפייסבוק, בוואטסאפ. פשוט מנפחים כל זבוב ברמות כאלה מפלצתיות", הוסיפה. "כל הגבולות נפרצו כאן, כולל דברים מקודשים כמו מסמכים פסיכיאטריים, זה מכעיס אותי ביותר".

"אני יודעת שכל פיפס שאני אוציא ינתחו את זה לכאן או לכאן ויטרטרו אותי עוד. אני מפחדת להגיב", אמרה. בהתייחסה לא"ח, שטען כי לפני מספר שנים הודתה בפניו שרצחה את ראדה, השיבה: "אני מכירה את הבן אדם הזה, הוא לא בן אדם נעים. אני כבר לא ממש זוכרת מה הוא אמר בחקירה. יכול להיות סיכוי גדול שזה בכלל לא קשור אליו".

 מימין: תאיר ראדה, רומן זאדורוב
 

מימין: תאיר ראדה, רומן זדורוב ( צילום מסך)

 

אירועי היממה האחרונה:

המכון לרפואה משפטית עדכן היום את הפרקליטות כי לפי בדיקה שערך מומחה ישראלי שעובד עם המכון, השערה שנמצאה על גופתה של תאיר ראדה יכולה להתאים לעשרות אלפי ישראלים. לדבריו, בדיקה סטטיסטית של 2,000 איש אקראיים נמצאה התאמה של חצי אחוז. כלומר, בחישוב קר ביחס לאוכלוסיית המדינה, מדובר בהתאמה של לפחות 40 אלף איש.

בעקבות העדכון, בפרקליטות חזרו ואמרו כי מדובר בעניין שולי אולם יחכו שם לחוות דעת רשמית ורק לאחר מכן יחליטו על הצעד הבא.

הבוקר, אולגה זדורוב, אישתו של רומן זדורוב שהורשע ברצח ראדה, התייחסה לאפשרות כי ייערך לבעלה משפט חוזר, נוכח הגילויים החדשים בתיק. "לא ישנתי כל הלילה - גם רומן מתרגש", אמרה. אולגה סיפרה על הרגשות המעורבים שעלו בה מאז ששמעה על התפנית שעשויה להוביל לשחרור בעלה ממאסר. "אני עדיין באוויר, כי לצערי הפרקליטות עדיין לא מושכת את כתב האישום. אני מבינה שזה עניין של זמן ומתרגשת ומאוד נסערת. כל הלילה קיבלתי טלפונים והודעות - שזה מצד אחד משמח ובשורות טובות, ומצד שני יש אנשים במערכת שלא כל-כך מסכימים למהפך. אבל זה עדיין מוקדם לפתוח שמפניה כי בפרקליטות בטח ירצו לבדו לעומק, ולטעון דברים אז אנחנו ממשיכים במלחמה שלנו. אני מנסה להחזיק את עצמי – הימים קשים מאוד ואני מתרגשת, לא מאוזנת".

 אולגה זדורוב
 

אולגה זדורוב (חדשות עשר )

 

מוקדם יותר היום, השופט בדימוס יורם דנציגר, שהיה בדעת מיעוט כשביקש לזכות את רומן זדורוב מחמת הספק בתיק הרצח של הנערה תאיר ראדה, אמר כי "יש סיכוי לא מבוטל שבתיק הזה ייערך משפט חוזר". באירוע של אגודת ידידי אוניברסיטת תל אביב אמר כי "אם זה יגיע לשלב של משפט חוזר, לפחות חלק לא מבוטל מהתהיות תתבררנה".

עם זאת, דנציגר הבהיר: "נשבעתי לעצמי שלא אדבר על התיק הזה, בפרט אחרי מה שנחשף אתמול. אני לא חושב שזה ראוי ששופט בדימוס יחווה דעתו אם דעת הרוב הייתה נכונה". הוא הוסיף: "אני לא חושב שזה רצוי, יש לנו מערכת משפט רצינית".

יורם הלוי, עורך דינו של זדורוב, טען אמש כי על הפרקליטות להוביל למשפט חוזר בפרשה, זאת לאחר שבדיקה העלתה כי שערה שנמצאה על גופתה של ראדה אשר אינה שייכת לזדורוב - אלא שייכת לא"ח, אדם אחר ששמו נקשר בפרשה אשר טען בעבר כי זוגתו, א"ק, הודתה ברצח ראדה. השערה נבדקה ב-2007 אך לא הוצלבה עם אנשים אחרים בפרשה שאינם זדורוב או ראדה.

אילנה ראדה, אמה של תאיר שטענה לאורך השנים כי זדורוב לא רצח את בתה, אמרה אתמול בערב כי היא "נסערת". לדבריה, "כל השנים האלה ייחלתי מאוד שימצאו את הרוצח של תאיר או הרוצחת של תאיר". כמו כן, הוסיפה: "אני לא חושבת שאחרי ראייה כזו מישהו יעז לסגור את זה בלא כלום".

אילנה ראדה
 

אילנה ראדה (חדשות עשר )

 

בתוך כך, גורמים במשטרה שהיו מעורבים בחקירתו של רומן זדורוב אמרו לחדשות עשר: "הוא הודה ומסר פרטים שרק רוצח יכול למסור, ולא פעם אחת ולעיני כמה קציני משטרה". גורמים בפרקליטות מסרו כי ההתפתחות "אינה משמעותית". במקביל, גורמים בשירות בתי הסוהר אמרו אתמול בערב: "רומן זדורוב צפה בחדשות, הוא נראה אדיש למצב. לא ברור אם הוא מעכל את האירוע".

מטעם הפרקליטות נמסר אתמול: "כזכור, בשעתו נמצאו בזירה שלוש שערות, שלא זוהו כשערות המתאימות לפרופיל הגנטי של רומן זדורוב. השערות היו נטולות שורש, ולכן הבדיקה היחידה שניתן היה לבצע בהן הייתה בדיקה מיטוכונדריאלית, אשר מצביעה על מטען גנטי שנמצא במשפחות רחבות בנות כמה דורות, ועובר דרך נשות המשפחה.

"הפרקליטות הסכימה לבקשת סנגורו הנוכחי של רומן זדורוב, שתבוצע בדיקת התאמה מיטוכונרדיאלית כאמור בין השערות הללו לבין פרופיל הד.נ.א. של א"ק ובן זוגה לשעבר א"ח, על אף שהמדינה סברה על יסוד חוות דעת של מומחים שהערך הראייתי של בדיקה כזו הינו נמוך. לפי תשובת המכון לרפואה משפטית, לא נמצאה התאמה בין אף אחת מן השערות לבין א"ק. שערה אחת מתוך השלוש נמצאה מתאימה לפרופיל המיטוכונדריאלי של המכונה א"ח, בן הזוג לשעבר של א"ק. התאמה זו משמעה כי א"ח הוא אחד מקבוצת אנשים רחבה, שלא ידוע מה מספר הפרטים הנימנים עליה, שיכולים להתאים לשערה שנמצאה. המכון הוסיף כי נערכה  השוואה בין הפרופיל המיטוכונדריאלי של שערה זו לבין מאגר המצוי בארה"ב, שמדינת ישראל לא העבירה אליו פרופילים (כפי שעולה מאתר המאגר) – ולא נמצאה התאמה לאחד מן הפרופילים שבמאגר.

"למרות האמור - תוצאת הבדיקות תיבחן ע"י הפרקליטות כדי לבדוק את  השאלה האם יש לדברים משמעות כלשהי, ומה הערך הראייתי של הבדיקה, נוכח העובדה שלא נעשתה השוואה למאגר פרופילים ישראלי, ככל שקיים כזה".