אשתו של זדורוב: "לא ישנתי כל הלילה - גם רומן מתרגש"

אולגה זדורוב סיפרה על רגשותיה המעורבים ביממה האחרונה ותיארה את מצבו של בעלה בכלא: "מקבל ברכות מאסירים וסוהרים". תושבים בקצרין: "מזועזעים כקהילה, צריך משפט חוזר"

אולגה זדורוב, אישתו של רומן זדורוב שהורשע ברצח הנערה תאיר ראדה, התייחסה הבוקר (שישי) לאפשרות כי ייערך לבעלה משפט חוזר, נוכח הגילויים החדשים בתיק. "לא ישנתי כל הלילה - גם רומן מתרגש", אמרה.
 

אולגה סיפרה על הרגשות המעורבים שעלו בה מאז ששמעה על התפנית שעשויה להוביל לשחרור בעלה ממאסר. "אני עדיין באוויר, כי לצערי הפרקליטות עדיין לא מושכת את כתב האישום. אני מבינה שזה עניין של זמן ומתרגשת ומאוד נסערת. כל הלילה קיבלתי טלפונים והודעות - שזה מצד אחד משמח ובשורות טובות, ומצד שני יש אנשים במערכת שלא כל-כך מסכימים למהפך. אבל זה עדיין מוקדם לפתוח שמפניה כי בפרקליטות בטח ירצו לבדו לעומק, ולטעון דברים אז אנחנו ממשיכים במלחמה שלנו. אני מנסה להחזיק את עצמי – הימים קשים מאוד ואני מתרגשת, לא מאוזנת".

אשתו של רומן זדורוב הוסיפה כאמור לספר גם על תחושותיו של בעלה שמצואי כבר שנים מאחורי הסורגים. "עכשיו דיברתי איתו והוא גם שמח ומתרגש מאוד. הוא מקבל ברכות מאסירים אחרים ומהסוהרים". מימין: תאיר ראדה, רומן זאדורוב

 
 

מימין: תאיר ראדה, רומן זאדורוב ( צילום מסך)

 

כמה מתושבי קצרין, שהסתובבו הבוקר ברחובותיה הרטובים ממי הגשמים של בירת הגולן, חלקו את תחושותיהם לגבי העדכונים האחרונים בפרשה שהפכה לשיחת היום בעיר. "שמעתי על החדשות אתמול ותמיד החזקתי בדעה שזדורוב לא אשם", סיפרה יפית אוחיון, תושבת העיר. "הכרתי את תאיר שהייתה כמו בת בית אצלי והייתה ילדה מדהימה ומצליחה. כולנו כקהילה מגובשת מזועזעים, אבל לא כולם חושבים שרומן צריך לצאת מהכלא. אני חושבת שצריך להיות משפט".

תושב העיר אונרי בן סימון אמר כי לתחושתו במשטרה ובפרקליטות "עשו טעות איומה והאשימו אדם לא אשם. הוא כבר 12 שנה בכלא על לא עוול בכפו - צריך לתפוס את הרוצח או הרוצחת, להעניש אותם ולהתנצל בפני זדורוב. הוא היה עולה חדש ותפרו לו תיק". לאה שלמה רביד, שמתגוררת בעיר כבר 41 שנים סיפרה: "תמיד ידענו שזה לא הוא, וכל הראיות הצביעו שזה לא רומן. מפחיד לחשוב שהרוצח בחוץ, אני לא רוצה לדבר על הקטע של א.ק., אבל אם נמצאה שערה בזירה – זה אומר משהו".

מוקדם יותר היום, השופט בדימוס יורם דנציגר, שהיה בדעת מיעוט כשביקש לזכות את רומן זדורוב מחמת הספק בתיק הרצח של הנערה תאיר ראדה, אמר כי "יש סיכוי לא מבוטל שבתיק הזה ייערך משפט חוזר". באירוע של אגודת ידידי אוניברסיטת תל אביב אמר כי "אם זה יגיע לשלב של משפט חוזר, לפחות חלק לא מבוטל מהתהיות תתבררנה".

עם זאת, דנציגר הבהיר: "נשבעתי לעצמי שלא אדבר על התיק הזה, בפרט אחרי מה שנחשף אתמול. אני לא חושב שזה ראוי ששופט בדימוס יחווה דעתו אם דעת הרוב הייתה נכונה". הוא הוסיף: "אני לא חושב שזה רצוי, יש לנו מערכת משפט רצינית".

יורם הלוי, עורך דינו של זדורוב, טען אמש כי על הפרקליטות להוביל למשפט חוזר בפרשה, זאת לאחר שבדיקה העלתה כי שערה שנמצאה על גופתה של ראדה אשר אינה שייכת לזדורוב - אלא שייכת לא"ח, אדם אחר ששמו נקשר בפרשה אשר טען בעבר כי זוגתו, א"ק, הודתה ברצח ראדה. השערה נבדקה ב-2007 אך לא הוצלבה עם אנשים אחרים בפרשה שאינם זדורוב או ראדה.

חשוב לציין כי ישנן שתי בדיקות DNA שונות שמבוצעות בשערות, האחת מתבססת על שורש השערה ונחשבת לבעלת יכולת אבחנה ודאית. אלא שזו לא הבדיקה שבוצעה במקרה הזה, משום שמדובר בשערה שנמצאה חסרת שורש. במקרה זה תוצאות הבדיקה קובעות שהשערה שייכת לאחד מבני משפחתה המורחבת של אמו של א"ח, ולא בהכרח לו עצמו.

 

 השופט בדימוס יורם דנציגר

השופט בדימוס יורם דנציגר ( אתר בתי המשפט)

 

"זוהי ראייה מכריעה במובן שהיא חייבת להוביל למשפט חוזר ולזיכויו של זדורוב. היום נפל דבר בעניין גורלו", אמר הלוי. "הפרקליטות חייבת להסכים לקיום משפט חוזר, ולשחרר אותו מהכלא עד אותו משפט", הוסיף. "הפרקליטות מנסה להציל את עצמה ואת חוקרי המשטרה מבושה גדולה", לדבריו.

אילנה ראדה, אמה של תאיר שטענה לאורך השנים כי זדורוב לא רצח את בתה, אמרה אתמול בערב כי היא "נסערת". לדבריה, "כל השנים האלה ייחלתי מאוד שימצאו את הרוצח של תאיר או הרוצחת של תאיר". כמו כן, הוסיפה: "אני לא חושבת שאחרי ראייה כזו מישהו יעז לסגור את זה בלא כלום".

בתוך כך, גורמים במשטרה שהיו מעורבים בחקירתו של רומן זדורוב אמרו לחדשות עשר: "הוא הודה ומסר פרטים שרק רוצח יכול למסור, ולא פעם אחת ולעיני כמה קציני משטרה". גורמים בפרקליטות מסרו כי ההתפתחות "אינה משמעותית". במקביל, גורמים בשירות בתי הסוהר אמרו אתמול בערב: ״רומן זדורוב צפה בחדשות, הוא נראה אדיש למצב. לא ברור אם הוא מעכל את האירוע".

אילנה ראדה

אילנה ראדה (חדשות עשר )

 

מטעם הפרקליטות נמסר: "כזכור, בשעתו נמצאו בזירה שלוש שערות, שלא זוהו כשערות המתאימות לפרופיל הגנטי של רומן זדורוב. השערות היו נטולות שורש, ולכן הבדיקה היחידה שניתן היה לבצע בהן הייתה בדיקה מיטוכונדריאלית, אשר מצביעה על מטען גנטי שנמצא במשפחות רחבות בנות כמה דורות, ועובר דרך נשות המשפחה.

"הפרקליטות הסכימה לבקשת סנגורו הנוכחי של רומן זדורוב, שתבוצע בדיקת התאמה מיטוכונרדיאלית כאמור בין השערות הללו לבין פרופיל הד.נ.א. של א"ק ובן זוגה לשעבר א"ח, על אף שהמדינה סברה על יסוד חוות דעת של מומחים שהערך הראייתי של בדיקה כזו הינו נמוך.

"לפי תשובת המכון לרפואה משפטית, לא נמצאה התאמה בין אף אחת מן השערות לבין א"ק. שערה אחת מתוך השלוש נמצאה מתאימה לפרופיל המיטוכונדריאלי של המכונה א"ח, בן הזוג לשעבר של א"ק. התאמה זו משמעה כי א"ח הוא אחד מקבוצת אנשים רחבה, שלא ידוע מה מספר הפרטים הנימנים עליה, שיכולים להתאים לשערה שנמצאה. המכון הוסיף כי נערכה  השוואה בין הפרופיל המיטוכונדריאלי של שערה זו לבין מאגר המצוי בארה"ב, שמדינת ישראל לא העבירה אליו פרופילים (כפי שעולה מאתר המאגר) – ולא נמצאה התאמה לאחד מן הפרופילים שבמאגר.

"למרות האמור - תוצאת הבדיקות תיבחן ע"י הפרקליטות כדי לבדוק את  השאלה האם יש לדברים משמעות כלשהי, ומה הערך הראייתי של הבדיקה, נוכח העובדה שלא נעשתה השוואה למאגר פרופילים ישראלי, ככל שקיים כזה".