ג'מאל חשוקג'י, חדשות עשר

מהמלון לקונסוליה: כך פעלה רשת החיסול הסעודית - שלב אחר שלב

שליח חדשות עשר לאיסטנבול התחקה אחר מבצע הרצח של חשוקג'י - מהגעת המחסלים לנמל התעופה, דרך המקום שבו אירעה ההתנקשות הברוטלית ועד הרגע שבו עזבה החוליה את טורקיה

גרסת הסעודים בנוגע לנסיבות מותו של העיתונאי ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה באיסטנבול התחלפה מספר פעמים, עד שהיום (חמישי) הודה התובע הכללי של סעודיה כי הרצח אכן היה מתוכנן. בעוד החקירה מתמקדת בחיפושים אחר הגופה בבית הקונסול, שליח חדשות עשר לאיסטנבול התחקה אחר מסלול המחסלים הסעודים מרגע נחיתתם, דרך רגעי החיסול ועד שנמלטו מיד לאחר הרצח.

חוליית החיסול הורכבה מ-15 סוכנים שנחתו בשני מטוסים פרטיים ותועדו במצלמות האבטחה. בצהרי יום החיסול הגיעו אנשי החולייה לתוך בניין הקונסוליה, כשעה וחצי לפני הגעת חשוקג'י וארוסתו שהגיעו במטרה לחתום על מסמכים שייאפשרו את נישואיהם. "אם את לא שומעת ממני בשלוש השעות הבאות – הודיעי על כך לארגון העיתונאים הטורקי-ערבי" - כך אמר חשוקג'י לארוסתו רגע לפני שנכנס לבניין הקונסוליה הסעודית, שממנו לא יצא.

 חיפוש ברכב של הקונסוליה הסעודית באיסטנבול
 

חיפוש ברכב של הקונסוליה הסעודית באיסטנבול (רויטרס)

 

ב-90 הדקות הבאות חשוקג'י מעונה ונרצח בברוטליות. הסעודים אף דואגים לדמות את יציאתו של העיתונאי מהקונסוליה - הם מלבישים את אחד מחברי החולייה בבגדיו ודואגים כי הוא יצולם יוצא מהמקום. לאחר זמן מה עשו את דרכם צוותי החיסול אל ביתו של הקונסול הסעודי, שאליו ייתכן שנלקחו חלקי גופתו של הנרצח. 

לאחר שיצאו מבית הקונסול, חזרו חברי החולייה לבתי המלון שבהם שהו וביצעו צ'ק אאוט, משם נסעו לשדה התעופה שבו חיכו להם מטוסים פרטיים שאיתם חזרו לסעודיה.

בתוך כך, היום אישר משרד החוץ האמריקני כי בנו של חשוקג'י, סאלח, נמצא בדדרכו מסעודיה לארצות הברית. במקביל דווח כי התביעה הסעודית החלה לתשאל חשודים נוספים במעורבות במקרה, בעקבות המידע שעלה מחקירת הצוות הטורקי-סעודי המשותף. זאת, על רקע הדיווחים על כך שסעודיה מאפשרת לצוות החקירה לבחון מוקדים חשודים נוספים, כמו בית הקונסול הסעודי באיסטנבול. בד בבד, דווח כי המשטרה הטורקית לקחה דגימות מים מבאר שנמצאת בשטח הקונסוליה.