אהוד ברק בתגובה נרחבת ראשונה על מענק המיליונים מקרן וקסנר

לאחר הדיווחים על כך שקיבל מיליוני שקלים ל"מטרות מחקר", במהלך לימודים אקדמיים, מגיעה הערב תגובה של אהוד ברק: "זכותו של כל אזרח לעסוק במה שהוא טוב בו"

אהוד ברק, ראש הממשלה, ניצב בימים האחרונים תחת ביקורת, לאחר פרסומים ולפיהם קיבל מיליוני שקלים לצרכי מחקר מ"קרן וקסנר" בעשור שעבר - אך עד עכשיו לא ברור על איזה מחקר מדובר, ומהן תוצאותיו.

העיתונאי תומר אביטל, ראש מיזם "מאה ימים של שקיפות" שפרסם את הנושא לראשונה לפני כשנתיים, הגיע לאולפן "לונדון את קירשנבאום" כדי לספר על הנושא. "הוא קיבל 800 אלף דולר שכר, תשלום, בין 2004 ל-2006", מספר אביטל, לאחר שאראל סג"ל ועיתונאי ישראל היום עקיבא ביגמן פרסמו היום סכומים נוספים המגיעים יחד ל-2.3 מיליון דולר, "עקבותיו של המחקר טרם נמצאו. לפני שנתיים סימסתי לו והוא התעלם, אמר שאין לו מושג ולא הגיב".

 
 

"זה די מוזר שקרן תשלם מיליונים עבור מחקר שאיש אינו יודע מהו", אומר אביטל, ומספר: "מדובר בקרן פילנתרופית בראשה עומד לס וקסנר, טייקון שהקים את הקרן במטרה 'לשפר את ההון האנושי במערכת הפוליטית בישראל'. בכל שנה מגיעים אליו מישראל מספר בכירים ללימודים, במטרה לחזור לארץ ולשפר את משרדי הממשלה. מיליוני שקלים לא יכולים ככה 'ללכת למחקר'".

"יש ביקוש רב ליכולותיו ותשלומים גבוהים בגינן"

ברק הגיב הערב לראשונה בהרחבה לממצאים, ומסר: "בשבועות האחרונים מנהלים 'יחצנים מטעם' של נתניהו, החשוד בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, מסע הכפשה מגושם כנגד מובילי ביקורת ובהם נשיא המדינה, שר לשעבר, עיתונאים בולטים וגם ברק.  
ברק שרת את המדינה קרוב ל-50 שנה. כאזרח פרטי פועל ברק בתחומי: ייעוץ, מחקר, יזמות עסקית והרצאות. אין זה סוד שיש ביקוש רב ליכולותיו ותשלומים גבוהים בגינן. הדרישה הציבורית הרלבנטית היחידה הינה, שבניגוד להתנהגותו העבריינית כנראה של ראש הממשלה, כל פעילות כזאת תהיה חוקית ותדווח לרשויות המס ולכל רשות אחרת כנדרש. כל פעולות ברק כאזרח פרטי מדווחות כחוק והוא משלם בגינן, בנפש חפצה, מיליוני שקלים כל שנה לרשויות המס. מעבר לזה - זכות היסוד של כל אזרח, לעסוק במה שהוא טוב בו, שמורה גם לברק. זה כל הסיפור.

לא היינו עוסקים בזה אלמלא החרדה של נתניהו וסביבתו מכתב האישום הקרב והולך ומ׳בית הקלפים׳ המתמוטט מסביבם".