"יש להוביל למשפט חוזר": התפתחות בפרשת תאיר ראדה

ראייה פורנזית חדשה הוצגה - שערה שנמצאה על גופת הנערה ואינה שייכת לזדורוב אלא לא"ח, שטען בעבר כי זוגתו הודתה ברצח. אילנה ראדה: "אני נסערת"

התפתחות דרמטית בפרשת תאיר ראדה: ירום הלוי, עורך דינו של רומן זדורוב, טען אתמול בערב (חמישי) כי על הפרקליטות להוביל למשפט חוזר בפרשה, זאת לאחר שבדיקה העלתה כי שערה שנמצאה על גופתה של ראדה אשר אינה שייכת לזדורוב - אלא שייכת לא"ח, אדם אחר ששמו נקשר בפרשה אשר טען בעבר כי זוגתו א"ק הודתה ברצח ראדה. השערה נבדקה ב-2007 אך לא הוצלבה עם אנשים אחרים בפרשה שהם לא זדורוב או ראדה.

חשוב לציין כי ישנן שתי בדיקות DNA שונות שמבוצעות בשערות, האחת מתבססת על שורש השערה ונחשבת לבעלת יכולת אבחנה ודאית. אלא שזו לא הבדיקה שבוצעה במקרה הזה, משום שמדובר בשערה שנמצאה חסרת שורש. במקרה זה תוצאות הבדיקה קובעות שהשערה שייכת לאחד מבני משפחתה המורחבת של אמו של א"ח, ולא בהכרח לו עצמו.

"זוהי ראייה מכריעה במובן שהיא חייבת להוביל למשפט חוזר ולזיכויו של זדורוב. היום נפל דבר בעניין גורלו", אמר הלוי. "הפרקליטות חייבת להסכים לקיום משפט חוזר, ולשחרר אותו מהכלא עד אותו משפט", הוסיף. "הפרקליטות מנסה להציל את עצמה ואת חוקרי המשטרה מבושה גדולה", לדבריו. 

אילנה ראדה, אמה של תאיר שטענה לאורך השנים כי זדורוב לא רצח את בתה, אמרה אתמול בערב כי היא "נסערת". לדבריה, "כל השנים האלה ייחלתי מאוד שימצאו את הרוצח של תאיר או הרוצחת של תאיר". כמו כן, הוסיפה: "אני לא חושבת שאחרי ראייה כזו מישהו יעז לסגור את זה בלא כלום".

 מימין: תאיר ראדה, רומן זאדורוב
 

מימין: תאיר ראדה, רומן זאדורוב ( צילום מסך)

 

בד בבד, אמרה ראדה כי היא אינה מתואמת עם אשתו של זדורוב ועורכי דינו. "המאבק שלי היה למצוא את הרוצח או הרוצחת של הבת שלי. לא היה לי שום אינטרס לבוא ולשחרר את זדורוב מבלי שהייתה לי ראייה פורזית. אני לא מסכימה שצריך לשחרר אותו מיד, אך עדיין נותת את אמוני בבית המשפט שיקבל את הראייה החדשה - ומה שצריך לקרות יקרה". חמותו של זדורוב סיפרה כי אשתו, אולגה "שמחה מאוד ברוך השם. היא חושבת שסוף סוף הכול יהיה בסדר". בנו של זדורוב הוסיף: "דיברתי היום עם אבא. אנחנו מחכים לו, מקווים שהוא יחזור".

בתוך כך, גורמים במשטרה שהיו מעורבים בחקירתו של רומן זדורוב אמרו לחדשות עשר: "הוא הודה ומסר פרטים שרק רוצח יכול למסור, ולא פעם אחת ולעיני כמה קציני משטרה". גורמים בפרקליטות מסרו כי ההתפתחות "אינה משמעותית". במקביל, גורמים בשירות בתי הסוהר אמרו אתול בערב: ״רומן זדורוב צפה בחדשות, הוא נראה אדיש למצב. לא ברור אם הוא מעכל את האירוע״.

לאון זדורוב, בנו בן ה-12 של רומן זדורוב, סיפר אתמול בערב לחדשות עשר כי שוחח עם אביו מוקדם יותר במהלך היום, עוד בטרם פרסום הראיה החדשה בפרשה, ופנה במסר לאביו: "אנחנו מחכים לו, מקווים שהוא יחזור. אבא תחזיק, אתה עוד שנייה בבית – נטייל כל היום". במקביל נחשף אתמול בערב בפעם הראשונה גם כי בני משפחת זדורוב הסכימו לשלם מיליון שקלים למומחים מתחום החקירות כדי שיבחנו את התיק מחדש.

מטעם הפרקליטות נמסר: "כזכור, בשעתו נמצאו בזירה שלוש שערות, שלא זוהו כשערות המתאימות לפרופיל הגנטי של רומן זדורוב. השערות היו נטולות שורש, ולכן הבדיקה היחידה שניתן היה לבצע בהן היתה בדיקה מיטוכונדריאלית, אשר מצביעה על מטען גנטי שנמצא במשפחות רחבות בנות כמה דורות, ועובר דרך נשות המשפחה. 

"הפרקליטות הסכימה לבקשת סנגורו הנוכחי של רומן זדורוב, שתבוצע בדיקת התאמה מיטוכונרדיאלית כאמור בין השערות הללו לבין פרופיל הד.נ.א. של א"ק ובן זוגה לשעבר א"ח, על אף שהמדינה סברה על יסוד חוות דעת של מומחים שהערך הראייתי של בדיקה כזו הינו נמוך. 


"היום נמסרה תשובת המכון לרפואה משפטית, שלפיה לא נמצאה התאמה בין אף אחת מן השערות לבין א"ק. שערה אחת מתוך השלוש נמצאה מתאימה לפרופיל המיטוכונדריאלי של המכונה א"ח, בן הזוג לשעבר של א"ק. התאמה זו משמעה כי א"ח הוא אחד מקבוצת אנשים רחבה, שלא ידוע מה מספר הפרטים הנימנים עליה, שיכולים להתאים לשערה שנמצאה. המכון הוסיף כי נערכה  השוואה בין הפרופיל המיטוכונדריאלי של שערה זו לבין מאגר המצוי בארה"ב, שמדינת ישראל לא העבירה אליו פרופילים (כפי שעולה מאתר המאגר) – ולא נמצאה התאמה לאחד מן הפרופילים שבמאגר.

"למרות האמור - תוצאת הבדיקות תיבחן ע"י הפרקליטות כדי לבדוק את  השאלה האם יש לדברים משמעות כלשהי, ומה הערך הראייתי של הבדיקה, נוכח העובדה שלא נעשתה השוואה למאגר פרופילים ישראלי, ככל שקיים כזה".

תאיר ראדה, שנרצחה בבית הספר בקצרין

תאיר ראדה, שנרצחה בבית הספר בקצרין ( חדשות עשר)

 

במרוצת השנים, למרות שזדורוב הורשע ונדון למאסר עולם, עלו שאלות בנוגע לאמיתות הפרטים כפי שהוצגו בבית המשפט. אילנה ראדה, אמה של תאיר, טוענת מזה שנים כי זדורוב אינו הרוצח.

לפני כשנה, אילנה ראדה כתבה בפוסט בפייסבוק כי יומיים לאחר הרצח התקבלה במשטרה שיחה מאדם שטען כי הוא יודע שהילדה נרצחה על ידי שני תלמידים מבית הספר. "חשבתי ששום דבר כבר לא יפתיע אותי, אבל אז נחשפתי לסיפור הזה", אמרה אמה של הילדה שנרצחה לפני כ-12 שנים. ראדה מתארת שיחת טלפון למשטרה יומיים לאחר הרצח, בה גבר בן 53, תושב פתח תקווה, שאירח בביתו משפחה מקצרין, סיפר כי בן המשפחה הוא תלמיד בבית הספר בו למדה הילדה ויודע מי רצח אותה.

לטענתו, הנער סיפר שראה "שני נערים מופרעים מהכיתות הגבוהות, שמסתובבים עם סכינים בגרביים", הולכים אחרי הילדה לשירותים. האדם שהתקשר למשטרה ביקש להישאר בעילום שם ומסר כי הנער לא מעוניין לדבר עם המשטרה ואף אמר להוריו כי יתאבד אם ייחקר במשטרה, כי חשש מאותם נערים. המשטרה איתרה את מקור השיחה - טלפון ציבורי מרחוב הרב מוהליבר שמואל 16 שבפתח תקווה.

ראדה טענה אז כי המשטרה לא עשתה מספיק כדי לאתר את הנער ומשפחתו. "בחומרי החקירה מתואר איתור שלושה תלמידים מהשכבה של תאיר, שיש להם משפחה בפתח-תקווה. השלושה, יחד עם חלק מהוריהם, תושאלו בבתיהם ואמרו, כי לא יצאו מקצרין במהלך סוף השבוע ולא ביקרו בפתח-תקווה. המשטרה הסתפקה בבדיקה הזאת, למרות שבמזכר מצוין במפורש כי מדובר באירוח 'אצל חברים או אצל משפחה'", אמרה.