המכתב שנשלח לנתניהו לפני רצח רבין - והזהירו מפני רצח פוליטי

חשיפה: כחצי שנה לפני רצח רה"מ דאז, פנה שר החינוך רובינשטיין ליו"ר האופוזיציה וקרא לו לפעול לעצירת ההסתה נגד פוליטיקאים מהשמאל. "אל תחכה למעשה שאין ממנו חזרה"

חשיפה: ב-23 במאי 1995, פחות מחצי שנה לפני רצח רבין, שיגר שר החינוך באותה תקופה אמנון רובינשטיין מכתב ליו"ר האופוזיציה דאז בנימין נתניהו שבו הזהיר אותו מפני רצח פוליטי שיבוצע ע"י אנשי ימין וקרא לו לפעול לעצירת ההסתה וההתקפות נגד פוליטיקאים מהשמאל.

המכתב היה חלק מתיק גל-22112/5 ששכב ב-23 השנים האחרונות בארכיון המדינה. התיק כלל התכתבויות בין רבין לנתניהו. עד לפני כמה ימים היה התיק חסוי ולבקשת חדשות עשר הוא נחשף כמעט במלואו ע"י ארכיון המדינה.

רובינשטיין שלח את המכתב לנתניהו, עם עותק לראש הממשלה רבין, לאחר שיו"ר מרצ שולמית אלוני הותקפה ע"י פעיל הליכוד ז'ק אביטל שהכה אותה באגרוף בביטנה במהלך נאום שנשאה בניו-יורק. רובינשטיין הודה לנתניהו על הודעת הגינוי שפרסם וציין כי פנה אליו "בשל אמוני המלא בתרבותך הדמוקרטית", אך הדגיש כי גם לאחר "השמעת דברי גינוי חריפים אשר יהיו" לא ניתן לעבור לסדר היום על ההתקפה נגד אלוני.

המכתב ששלח רובינשטיין לנתניהו לפני רצח רבין

המכתב ששלח רובינשטיין לנתניהו לפני רצח רבין (ארכיון המדינה)

 
 המכתב ששלח רובינשטיין לנתניהו לפני רצח רבין

המכתב ששלח רובינשטיין לנתניהו לפני רצח רבין ( ארכיון המדינה)

 

שר החינוך רובינשטיין פירט במכתבו לנתניהו שורה של התקפות מילוליות מצד פעילי ימין (בעיקר אנשי בית"ר/הליכוד) נגד השגריר בארה"ב איתמר רבינוביץ' והקונסולית בניו יורק קולט אביטל והתקפות פיזיות נגד ח"כ יעל דיין בביקורה בארה"ב וח"כ ניסים זוילי בביקורו בפריז. "למרבה הבושה התרחשו תקריות אלה בבתי כנסת", כתב רובינשטיין לנתניהו.

הציטוטים הבאים במכתב של רובינשטיין לנתניהו הם המעניינים ביותר: "אלה הם מעשים חמורים ביותר ונסיון להשליט בריונות, למנוע בכוח הזרוע מיריבים פוליטיים את הזכות לדעה שונה...אני מוצא כאן תופעות שאינך יכול כיו"ר תנועת הליכוד להשלים עימן. עליך להצביע בבירור בפני פעילי הליכוד בתפוצות על גבולות היריבות הפוליטית, על הקו האדום שאין לעבור אותו".

השר רובינשטיין סיים את מכתבו לנתניהו באזהרה חריפה: "באירועים שהזכרתי...עלולים לגרום לשנאת אחים. ומי יודע לאן יובילו אם לא תבוא קריאה ברורה מטעם מנהיגות 'הליכוד'. עשה זאת היום ואל תחכה למעשה שאין ממנו חזרה".