בלאט וספאחיה, אלן שיבר, רויטרס

הצל שלי ואני: ברקע הביקורות – ספאחיה יתמודד ביוון מול בלאט

קולות רבים נשמעו לאחרונה על כך שחרף התוצאות הסבירות שהשיגה, מכבי ת"א מגמגמת. דווקא לאור פציעות הכוכבים, מאמן הצהובים יצטרך להוכיח עצמו נגד הישראלי • כדור מהצד

מכבי תל אביב תפגוש הערב (חמישי) את אולימפיאקוס היוונית, במשחק שהסיכויים לנצח בו נמוכים. אולם, להתמודדות נגד היוונים ישנה משמעות נוספת מעבר למאזן הקבוצה ביורוליג. לאחרונה הביקורת נגד המאמן נבן ספאחיה נשמעת בכל פינה, לאור העובדה כי סבלנות האוהדים פגה והם מצפים לראות קבוצה מחוברת ומאומנת. הערב, יצטרך הקרואטי לאלתר ולהוכיח שהוא יכול להוביל את הקבוצה לרמות הגבוהות של אירופה.

קשה להתלונן על תוצאות הצהובים עד כה ביורוליג. הפסדים צמודים ומתקבלים על הדעת בשני משחקים קשים, שהצביעו על סגל לוחמני, וניצחון חוץ נגד קבוצה חלשה. אולם, למרות התוצאות הסבירות, המכונה הצהובה עדין חורקת פעמים רבות. חוסר תיאום בהגנה שמאפשר ליריבות נקודות קלות, איבודים (הכי הרבה ביורוליג יחד עם ז'לגיריס) שנובעים מחוסר חיבור, הרכב לא מאוזן שנשען בעיקר על ווילבקין ובלאק והאשראי התמוה לאובראיינט, הם רק חלק מהביקורות שנשמעו לאחרונה על ספאחיה.

 סקוטי ויילבקין, שחקנה של מכבי תל אביב
 

סקוטי ויילבקין, שחקנה של מכבי תל אביב (מכבי ת"א האתר הרשמי, ספי מגריזו )

 

ווילבקין צפוי להיעדר מהמשחק מול אולימפיאקוס, ולאור העובדה שהקבוצה הודיעה כי ג'רמי פארגו ייעדר תקופה ארוכה, המאמן הקרואטי יצטרך להוכיח שהוא מגיב טוב להתרחשויות. הצעד הראשון שיצטרך לעשות הוא לשלב באופן נכון את קנדריק ריי (שצפוי לשחק הערב בפעם הראשונה במדי מכבי), אך חשוב מכך – להחתים בהקדם רכז שיכול להוביל כדור, להחליף את ווילבקין במקרה הצורך וגם לשחק איתו ביחד, כשהוא מרכז את המשחק ומשחרר את הקלע המצטיין לעשות מה שהוא יודע הכי טוב – לזרוק.

דווקא עם סימני השאלה הללו, ייאלץ מאמן הצהובים להתמודד מול הצל הגדול ביותר – דיוויד בלאט – שמאז שעזב את מכבי תל אביב עם גביע אירופה, הקבוצה הידרדרה באופן קיצוני, ולמעשה כבר לא נמנית עם הקבוצות הגדולות באירופה. ספאחיה, שהובא כמאמן יורוליג מנוסה עם רקע ב-NBA, סומן כזה שיכול להחזיר עטרה ליושנה. אולם, למרות העובדה שהחזיר את צלחת האליפות המקומית למועדון, נראה שאין אוהד (או איש הנהלה) שלא היה חותם על חזרת בלאט לקבוצה כבר מחר בבוקר.

אולימפיאקוס היא קבוצה חזקה מאוד וביתית במיוחד, ככה שגם ללא הפציעות, ניצחון ישראלי היה נחשב להפתעה גדולה. את האדומים מנהיג כמובן ואסיליס ספאנוליס הוותיק, שייעזר במלך הריבאונדים במפעל עד כה, הסנטר הגבוה ניקולה מילוטינוב הסרבי, ובשחקנים ביתיים איכותיים. היוונים יגיעו למשחק לאחר שבשבוע שעבר ספגו השפלה ביתית מפתיעה, כשהובסו 99-75 למילאנו הבינונית – הפסד שדווקא עשוי לדרבן אותם לכפר על המעידה. היוונים לא מרבים לזרוק מחוץ לקשת, ובונים הרבה על משחק בצבע.

ובכל זאת, הפתעות קורות בכדורסל, והסיכוי לנצח גם במשחק כזה, בתנאים שנוצרו, בהחלט קיים. ספאחיה ישכיל לעשות אם ינצל את העובדה שהיוונים לוקים בשמירה בצבע – כשהם מדורגים במקום הרביעי מהסוף בכמות החסימות למשחק - ויורה לשחקנים להכניס כדורים לבלאק. עד כה, אגב, שיטת המשחק הזו עבדה לא רע. מכבי תל אביב היא הקבוצה עם אחוזי הקליעות הטובים ביותר במפעל לטווח של שתי נקודות.