כך מוזנחים בארץ אתרים פרה-היסטוריים בעלי חשיבות עולמית

מדוע אתרים בני עשרות אלפי שנים נותרים ללא תקציב לשימור, בעוד אתרי מורשת יהודיים מקבלים תקציבי עתק? "יש לזה ערך מחקרי, אך לא פוליטי" • "חופרים" - הפרק האחרון

כספים רבים הושקעו בשנים האחרונות באתרי מורשת היסטוריים, בעוד אתרים פרה-היסטוריים בעלי ערך מחקרי ותרבותי חשוב – הוזנחו. בכל הנוגע לשמירת אתרי מורשת יהודיים עתיקים, הוקם גוף הממונה על הנושא, אך אתרים אחרים ועתיקים הרבה יותר, כמו האתר הארכיאולוגי עינן שבצפון – נותרים ללא תקציבים לטיפול או לשימור. "יש לזה ערך תרבותי, תיירותי, מחקרי, אבל לא פוליטי", אמר פרופ' גונן שרון מהמכללה האקדמית תל חי. 

"לפני כמה שנים הכריזו על סדרה של אתרי מורשת בכל הארץ שהשקיעו בהם הרבה מאוד כסף. בין האתרים האלה אין פרה-היסטוריה בכלל", הדגיש פרופ' שרון, "מדובר בממצאים בעלי חשיבות עולמית, ואנחנו לא מצליחים לתת להם את המקום הראוי".

 בית הכנסת העתיק ברמת הגולן, אתר מורשת היסטורי
 

בית הכנסת העתיק ברמת הגולן, אתר מורשת היסטורי (חדשות עשר)

 

באתר עינן, "אוצר פרה-היסטורי" כפי שכינה אותו אחד החוקרים, נמצאו שרידים של ישוב נטופי מלפני כ-15 אלף שנים. בעינן התגלתה העדות הראשונה לתרבות שגרה במבנה קבע מאבן, כמו גם העדות הקדומה ביותר שיש לביות של בעל חיים. באתר ארכיאולוגי נוסף במוצא, מתקיימות חפירות על שרידיו של ישוב בן 9,000 שנה - הישוב הקדום והגדול ביותר מתקופת המהפכה החקלאית. "ירושלים חשובה רק לנוצרים, ליהודים ולמוסלמים, אבל האתרים האלו חשובים לכל האנשים בעולם", אמר פרופסור שרון ברמיזה לחשיבות שבהקצאת משאבים לאתרים הפרה-היסטוריים המצויים בסביבתנו.