מתקפת הנפץ: הדמוקרטים נזהרים ולא ממהרים להאשים • פרשנות

הממסד של המפלגה הדמוקרטית בארה"ב ממתין לתוצאות החקירה כדי להימנע מתשלום מחיר כבד אם יפנו אצבע מאשימה לצד הלא נכון • טראמפ: בזמנים כאלה עלינו להיות מאוחדים

  • פורסם ב:
  • 24/10/2018 21:34
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/10/2018 04:50
  • |
  • כתבים:
  • נדב איל

מתקפת הנפץ בארה"ב: אין ספק שמבחינת טיב היעדים אליהם נשלחו מטעני הנפץ, הם נראים פוליטיים מאוד ומצד אחד בלבד של המפה - הכול ממוקד בצד הדמוקרטי. השאלה היא האם האירועים ישפיע על סדר היום לקראת בחירות האמצע.

כרגע הדמוקרטים מאוד זהירים. אם יאשימו מוקדם מדי את הנשיא בהסתה ויפנו אצבע מאשימה לעבר הימין ויתברר שגורם אחר עומד מאחורי שליחת המטענים - הם ישלמו מחיר כבד מאוד ולכן הממסד של המפלגה הדמוקרטית נזהר וממתין לתוצאות החקירה. בד בבד, בשוליים החל מסע האשמות נגד הרפובליקנים ונגד נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ.

אירועי היממה האחרונה:

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, גינה אמש (רביעי) את שליחת מטעני הנפץ לגופים ואנשים שמשתייכים לצד הדמוקרטי במפה הפוליטית האמריקנית. "בטיחותם של האמריקנים היא העדיפות העליונה שלי. החבילות נבחנות כעת על ידי מומחים ויש חקירה פדרלית גדולה. נמצה את הדין עם האחראים למעשים הדוחים האלה. עלינו להיות מאוחדים ולהעביר מסר שאין מקום בארה"ב לאלימות פוליטית מכל סוג", אמר בכנס שנערך בבית הלבן. "המעשים אלה מנוגדים לכל מה שחשוב לנו כמדינה. אנחנו מאוד כועסים ואנחנו נברר בדיוק מה היה", הוסיף הנשיא האמריקני.

כמה שעות לאחר מכן, בעצרת תמיכה שנערכת בוויסקונסין לקראת בחירות אמצע הקדנציה שייערכו בעוד כשבועיים, המשיך טראמפ לגנות בחריפות את שליחת חבילות הנפץ. עם זאת, הנשיא האמריקני בחר שלא לציין את החבילה שהתקבלה במטה רשת CNN, והאשים את כלי התקשורת בארה"ב בליבוי היצרים בחברה. בד בבד, נשיא CNN, ג'ף צוקר, טען כי בבית הלבן לא מבינים את חומרת ההשלכות של מתקפותיהם על התקשורת. "הנשיא, ובעיקר הדוברת, צריכים להבין שמילים משנות. עד כה, הם לא הציגו הבנה שכזו", אמר.

חמישה חפצים החשודים כמטעני חבלה נמצאו אתמול בחבילות דואר שנשלחו לבית הזוג קלינטון בפרברי ניו יורק, לביתו של הנשיא לשעבר ברק אובמה בבירה וושינגטון,  למשרד חברת הקונגרס הדמוקרטית דבי ווסרמן שולץ בפלורידה, לבניין CNN בניו יורק - שם המעטפה יועדה לראש ה-CIA לשעבר ג'ון ברנן שנהג לשמש פרשן ברשת ולמשרדה של חברת הקונגרס הדמוקרטית מקסין ווטרס.

עם זאת, כעבור כמה שעות אותרה חבילה חשודה נוספת במתקן בוושינגטון, שבו סורקים את הדואר שמיועד לקונגרס, לפני שמועבר לגבעת הקפיטול. החבילה הועברה לחקירת ה-FBI. במקביל דווח ברויטרס כי חוקרים פדרליים בארה"ב מנסים לאתר חבילה חשודה, שלדעתם נשלחה לסגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן.

תחילת האירועים בדיווח על חבילות חשודות שנשלחו לבתיהם של קלינטון ואובמה. השירות החשאי האמריקני מסר כי אף אחד מהנמענים לא בא במגע עם החבילות בטרם זוהו כמסוכנות.

 ביל והילארי קלינטון
 

ביל והילארי קלינטון (רויטרס )

 

בהמשך, דווח ברשת CNN כי מטען חשוד נשלח גם לבית הלבן, דקות ספורות בלבד לפני שבניין המשרדים והאולפנים של הרשת, השוכן בניו יורק, פונה אף הוא בשל מטען חשוד שנמצא במקום. זמן קצר לאחר מכן דיווחו אנשי רשת CNN על מצבם, וטענו כי בחדר הדואר של הרשת נמצא מטען צינור המחובר לצינורות חשמליים. גורמי אכיפת החוק בארה"ב אישרו שהמטען שנמצא בחדר הדואר הוא מטען צינור שיועד לראש ה-CIA לשעבר שנהג להיות פרשן ברשת ולתקוף את טראמפ, ג'ון ברנן. עוד נמסר כי במטען היו שברי זכוכית. נשיא CNN, ג'ף צוקר, פנה לעובדים והודיע להם כי בכניסה לבניין החברה באטלנטה יוצבו מגנומטרים.

גורם המעורה בחקירה מסר כי הדיווחים על מציאת חפץ חשוד בבית הלבן אינם נכונים. כעבור זמן מה, הבהיר השירות החשאי האמריקני כי הייתה חבילה שיורטה בדרכה לוושינגטון, אך לא הייתה חבילה שנשלחה לבית הלבן. 

בד בבד, כלי התקשורת בארה"ב דיווחו כי המשטרה בחנה גם חפץ חשוד שנמצא במשרדה של חברת הקונגרס הדמוקרטית דבי ווסרמן שולץ, לשעבר יו"ר המפלגה הדמוקרטית ותומכת הילארי ידועה, וכי המשרד פונה. ב-CNN דווח כי המטען יועד להגיע למשרד התובע הכללי לשעבר אריק הולדר. בהמשך הערב אמר קוואמו כי גם למשרדו נשלח מטען נפץ אולם בהמשך התברר כי לא היה מדובר במטען. במקביל, דווח כי נתפסה בוושינגטון חבילה חשודה שיועדה לחברת הקונגרס הדמוקרטית מקסין ווטרס.

כוחות משטרה במרכז טיים וורנר בעקבות מטען חבלה שאותר
 

כוחות משטרה במרכז טיים וורנר בעקבות מטען חבלה שאותר (חדשות עשר )

 

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, כתב בטוויטר: "אנו מגנים את ניסיונות ההתקפה נגד הנשיא לשעבר אובמה, בני הזוג קלינטון, CNN ואחרים. הפעולות הפחדניות האלה מתועבות ואין להן מקום במדינתנו. אני אסיר תודה על התגובה המהירה של שירותי הביטחון. האחראים יובאו לצדק". הילארי קלינטון אמרה בתגובה כי "אלה זמנים מטרידים שבהם ישנו פילוג עמוק".

ה"ניו יורק טיימס" דיווח כי טכנאי שבודק את החבילות שנשלחות לביל והילארי קלינטון איתר את המטען הראשון, שפוצץ באופן מבוקר. עם זאת, לא ברור היכן נמצאה החבילה שנבדקה. רשת NBC דיווחה מפי גורם בבית הלבן כי הנשיא דונלד טראמפ עודכן בפרטי המקרה ולוקח את המצב מאוד ברצינות. בהמשך נמסרה הודעת גינוי רשמית מהבית הלבן כלפי "ניסיון הטלת האימה המתועב".  

כמו כן, ה"ניו יורק טיימס" ציטט גורם ברשויות החוק שאמר כי המטען שנמצא בבית משפחת קלינטון היום דומה לזה שנמצא בביתו של המיליארדר ג'ורג' סורוס מוקדם יותר השבוע. לפי הגורם, החוקרים מאמינים כי קיים קשר בין שני המטענים. המטען שנמצא בביתו של סורוס היה צינור באורך של כ-15 ס"מ והכיל חומר נפץ.

 ג'ורג' סורוס
 

ג'ורג' סורוס (רויטרס )

 

ביום שלישי, כאמור, נמצא מטען בתיבת דואר סמוך לביתו של המיליארדר היהודי-הונגרי-אמריקני ג'ורג' סורוס, שבניו יורק. מהמשטרה המקומית נמסר כי כוחות שהוזעקו למקום בעקבות שיחת טלפון בה דווח על חפץ חשוד, הסירו את הסכנה.

אחד העובדים במעונו של המיליארדר הוא שמצא את החבילה, ואף פתח אותה. כשהבין שמדובר במטען חבלה הניח אותה באזור מיוער והזעיק את כוחות המשטרה. על פי חבלני המשטרה המקומית החבילה לא התפוצצה בעצמה אלא פוצצה באופן יזום על ידם.