גדעון סער ונתניהו, רויטרס

נתניהו על סער: רקח תרגיל חתרני בניגוד לדמוקרטיה

רה"מ התייחס לפרסום לפיו ריבלין לא יטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה אם ינצח בבחירות. גורם בליכוד: "נתניהו לא היה מדבר על כך בקולו לולא הייתה לו אסמכתא ברורה"

נתניהו נגד סער: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, האשים הערב (רביעי) את גדעון סער ברקיחת "תרגיל חתרני בניגוד לדמוקרטיה". "זה כמה שבועות שאני יודע ששר לשעבר בליכוד מדבר עם גורמים בקואליציה ורקח איזה תרגיל חתרני, שאני אביא את הליכוד לניצחון סוחף בבחירות ואחר כך ידאגו שאני לא אהיה ראש ממשלה, בניגוד לרצון בוחרי הליכוד, בניגוד לרצון הציבור, בניגוד לדמוקרטיה", אמר רה"מ באירוע לציון יום הולדתו. גורם בליכוד התייחס לדברים, ואמר: "נתניהו לא היה מדבר על כך בקולו לולא הייתה לו אסמכתא ברורה"

בסרטון: נתניהו על סער >>

"אני מסתובב בארץ יחד אתכם ואני רואה את התמיכה האדירה בנו: בי, ברעייתי, תמיכה שאני לא זוכר כמותה מאז שנכנסתי לפוליטיקה. ולכן מלכתחילה זה נועד לכישלון כי הציבור לא נותן לדבר כזה לקרות. אבל זה כן חשף פרצה בחוק ואנחנו נחשוב מה לעשות עם זה", הוסיף נתניהו.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין (רויטרס )

 

מוקדם יותר היום, בית נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הוציא הודעה חריפה במיוחד בעקבות פרסום ב"ישראל היום" לפיו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנע ברגע האחרון את הקדמת הבחירות מחשש שהנשיא לא יטיל עליו את הרכבת הממשלה – גם במידה וינצח. "קראנו לעומק את הדברים אך התקשינו למצוא מידע של ממש מלבד תיאור מפורט של פרנויה שאינה נשענת על שום צעד מוחשי או אפילו מחשבה שהתרחשו במציאות", נכתב בהודעת בית הנשיא. "כידוע, את הטיפול בתופעות שכאלה יש להשאיר בידי אנשי מקצוע שאינם דוברים".

לפי הפרסום ב"ישראל היום" מפי בכירים בליכוד, בימים האחרונים קיבל ראש הממשלה אינדיקציה ממקורביו לכך ש"גורמים פוליטיים שונים, כולל מתוך הליכוד", פועלים כדי שהנשיא לא יאפשר לנתניהו להרכיב ממשלה, כאשר העילה לכך היא החקירות הפליליות של רה"מ.

ראש הממשלה קיבל אינדיקציות אלו, שיתף בכירים בליכוד ומקורבים נוספים בחשש זה והתייעץ עימם מה ניתן לעשות בנידון. נתניהו, כך לפי "ישראל היום", החליט למנוע בכל מחיר את הקדמת הבחירות ובמקביל בוחן פתרונות, ובהם שינוי החוק, כך שימנע תרחיש זה. בסביבת ראש הממשלה אומרים כי "המזימה שפורסמה היום ב'ישראל היום' לא נולדה בבית הנשיא אלא אצל בכיר לשעבר בליכוד, שגם דיבר על כך עם כמה מהשותפים לקואליציה". הבכיר שאליו התכוונו בסביבת רה"מ הוא השר לשעבר גדעון סער.

בתגובה, כתב גדעון סער בטוויטר: "בדרך כלל איני נוהג להתייחס לטענות הזויות ובפרט שאין אדם שמוכן להתייצב מאחורי הדברים ולומר אותם בקולו. אבל מאחר ששמי שורבב אני מודיע בצורה הכי ברורה: אין שחר לדברים שפורסמו. הם מופרכים לחלוטין. מטרידה אותי המחשבה שיש מי שלוחש על אוזנו של ראש הממשלה הבלים מסוג זה. נמתין בכליון עינים לבדל של ראיה לאישוש תיאורית הקונספירציה המגוחכת".

ראשת האופוזיציה, ציפי לבני, אמרה בתגובה לפרסום: "והפעם מבית היוצר של נתניהו: נשיא על הכוונת. אחרי הערבים, בתי המשפט, משטרת ישראל, משפחות שכולות והרמטכ״ל - הגיע התור של נשיא המדינה. במקום דיון ענייני, כל הצעת חוק מלווה בשפיכת רפש ולעזאזל כל השאר".

לפני כשבועיים, נתניהו וריבלין נועדו בפעם הראשונה זה שנה שלמה. מטעמם של שני הצדדים נמסר כי הפגישה הייתה חיובית, ואף נמשכה פי שניים מהזמן שהוקצה לה במקור. על פי ההודעות הרשמיות שמסרו המנהיגים, השיח ביניהם עסק בנושאים מדיניים, אך ניתן לכל הפחות לשער כי במהלך הפגישה נידונו גם נושאים פוליטיים.

כזכור, הנתק בין ראש הממשלה לנשיא ריבלין החל בחודש אוקטובר בשנה שעברה, וזאת בעקבות נאום שנשא הנשיא ריבלין במעמד פתיחת מושב החורף הקודם של הכנסת – אירוע שצפוי להישנות בשבוע הבא.

בעבר התייחס הנשיא ליחסיו עם בנימין נתניהו, בשיחה עם חדשות עשר. "הממלכתיות דורשת שראש הממשלה בא לנשיא המדינה, ואני פשוט לא רוצה להטריד אותו כי יש לו הרבה עיסוקים", אמר הנשיא, והוסיף: "אני יכול להרגיע ולומר שבכל עת שאנחנו נצטרך אכן ניפגש, שכן שנינו חונכנו על כך שהמדינה קודמת לכול. אני לא שכחתי את זה".