הפגנת הנכים מול משרד האוצר, אלחנן אהרון

נפלה הצעת החוק להשוואת קצבאות הנכים לשכר המינימום

חרף העדרותם של חברי קואליציה רבים, הכנסת הצביעה נגד הצעת חבר הכנסת אילן גילאון, להעלאת קצבאות הנכות. עשרות נכים הפגינו בכניסה למשכן: "דורשים את המינימום לחיות"

הצעת החוק להשוואת קצבאות הנכים לשכר המינימום נפלה היום (רביעי) בהצבעת מליאת הכנסת, ברוב של 39 מתנגדים לעומת 37 תומכים ונמנע אחד.

התנהלות חריגה נרשמה במהלך ההצבעה כשחברים רבים בקואליציה לא רצו להצביע נגד העלאת הקצבה - ונעדרו מאולם המליאה. במפלגות כולנו וישראל ביתנו איימו כי לא יצביעו נגד ורק בקושי הצליחה הקואליציה להשיג רוב נגד ההצעה. לאחר ההצבעה צעק חבר הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו על חברי מפלגתו: "לכו קיבינימאט, הליכוד ברח. מבחינתי לפרק עכשיו את הקואליציה ולא לחכות לאחרי הבחירות המוניציפליות".

חבר הכנסת אילן גילאון (מרצ), יוזם ההצעה, אמר לאחר ההצבעה כי "חברי הקואליציה אמרו את דברם - הם אינם מאמינים בזכותם של הנכים לחיים בכבוד. כל חברי הקואליציה אוהבים לדבר גבוהה גבוהה על כמה שהם 'חברתיים' וכמה שאכפת להם מהנכים, אבל ברגע האמת פניהם האמיתיות נחשפות. אני מבקש מהציבור להסתכל טוב טוב מי הם אותם חברי כנסת שהצביעו נגד התיקון הכל כך נדרש הזה ודנו את הנכים להמשך חיים בעוני ודלות, וזלכור זאת בהגיעם לקלפיות".

לפני ההצבעה, אמר ח"כ גילאון: "אני מבקש היום מהציבור שיסתכלו טוב טוב על נציגי מפלגתם בכנסת. בפעם הקודמת הבושה של אצל מספר אנשים גברה על המשמעת הקואליציונית שעובדת נגד האינטרס הציבורי", עוד אמר גילאון: "הבטחתי שכל עוד נשמתי באפי אני אלחם על כך שהקצבה תהיה בגובה שכר המינימום, כדי שהנכים לא יצטרכו לצאת לרחוב להילחם. אני מבקש מכולם לעזוב את המשמעת הקואליציונית ולהצביע על פי נתיב לבם".

 
 
 
 הפגנת ארגוני הנכים בנתב"ג
 

הפגנת ארגוני הנכים בנתב"ג (חדשות עשר)

 

בתוך כך, עשרות נכים מחו מוקדם יותר בכניסה למשכן הכנסת בדרישה שהחוק יעבור, והניפו שלטים שעליהם נכתב "דורשים לאלתר צדק שוויוני" ו"נכים דורשים את המינימום לחיות".

החוק להעלאת קצבאות הנכים אושר בחודש פברואר. 84 חברי כנסת תמכו ולא היו מתנגדים. כמו כן, כלל ההסתייגויות שהוגשו להצעת החוק לא התקבלו. לפי הנוסח שאושר, הסכום הסופי הוא פחות ממה שהובטח לנכים לפני מספר חודשים, והקצבה עומדת על 3,700 שקלים.

חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד), מיוזמי הצעת החוק, ברך לאחר אישורה ואמר: "עברו כמעט 3 שנים והגענו לקו הסיום. אני, כמו רבים בבית הזה תמיד נעמוד לצד האוכלוסיות המוחלשות שצריכות את העזרה. החקיקה הזו היא חקיקה היסטורית. היום העברנו הצעת חוק שהמשמעות שלה היא 4.3 מיליארד שקלים לטובת הנכים".

בעבר, הבטיחה הממשלה כי הקצבה תגיע לגובה של 4,050 שקלים, אך בסופו של דבר נקבע כי בתום כל הפעימות, היא לא תפחת מ-3,700 שקלים. ח"כ דוד ביטן הודה אז כי בממשלה לא עמדו בהסכמות עם ארגוני הנכים: "בהסכם עם ההסתדרות הסכומים לא היו מדויקים, חישוב מסודר של האוצר הראה זאת".