ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין , רויטרס

דיווח: רה"מ לא הקדים הבחירות מחשש מריבלין; בית הנשיא: פרנויה

"ישראל היום" פרסם כי נתניהו דאג שהנשיא לא יטיל עליו את הרכבת הממשלה גם אם ינצח - ועצר את הקדמת הבחירות. בית הנשיא: "טיפול בתופעות שכאלה - להשאיר לאנשי מקצוע"

בית נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הוציא הבוקר (רביעי) הודעה חריפה במיוחד בעקבות פרסום ב"ישראל היום" לפיו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנע ברגע האחרון את הקדמת הבחירות מחשש שהנשיא לא יטיל עליו את הרכבת הממשלה – גם במידה וינצח.

"קראנו לעומק את הדברים אך התקשינו למצוא מידע של ממש מלבד תיאור מפורט של פרנויה שאינה נשענת על שום צעד מוחשי או אפילו מחשבה שהתרחשו במציאות", נכתב בהודעת בית הנשיא. "כידוע, את הטיפול בתופעות שכאלה יש להשאיר בידי אנשי מקצוע שאינם דוברים".

 
 
 
 נשיא המדינה ראובן ריבלין נואם בהר הרצל במסגרת יום השנה ה-23 לרצח רה"מ יצחק רבין
 

נשיא המדינה ראובן ריבלין נואם בהר הרצל במסגרת יום השנה ה-23 לרצח רה"מ יצחק רבין (חדשות עשר)

 

לפי הפרסום ב"ישראל היום" מפי בכירים בליכוד, בימים האחרונים קיבל ראש הממשלה אינדיקציה ממקורביו לכך ש"גורמים פוליטיים שונים, כולל מתוך הליכוד", פועלים כדי שהנשיא לא יאפשר לנתניהו להרכיב ממשלה, כאשר העילה לכך היא החקירות הפליליות של רה"מ.

ראש הממשלה קיבל אינדיקציות אלו, שיתף בכירים בליכוד ומקורבים נוספים בחשש זה והתייעץ עימם מה ניתן לעשות בנידון. נתניהו, כך לפי "ישראל היום", החליט למנוע בכל מחיר את הקדמת הבחירות ובמקביל בוחן פתרונות, ובהם שינוי החוק, כך שימנע תרחיש זה.

בסביבת ראש הממשלה אומרים כי "המזימה שפורסמה היום ב'ישראל היום' לא נולדה בבית הנשיא אלא אצל בכיר לשעבר בליכוד, שגם דיבר על כך עם כמה מהשותפים לקואליציה". הבכיר שאליו התכוונו בסביבת רה"מ הוא השר לשעבר גדעון סער.

בתגובה, כתב גדעון סער בטוויטר: "בדרך כלל איני נוהג להתייחס לטענות הזויות ובפרט שאין אדם שמוכן להתייצב מאחורי הדברים ולומר אותם בקולו. אבל מאחר ששמי שורבב אני מודיע בצורה הכי ברורה: אין שחר לדברים שפורסמו. הם מופרכים לחלוטין. מטרידה אותי המחשבה שיש מי שלוחש על אוזנו של ראש הממשלה הבלים מסוג זה. נמתין בכליון עינים לבדל של ראיה לאישוש תיאורית הקונספירציה המגוחכת".

ראשת האופוזיציה, ציפי לבני, אמרה בתגובה לפרסום: "והפעם מבית היוצר של נתניהו: נשיא על הכוונת. אחרי הערבים, בתי המשפט, משטרת ישראל, משפחות שכולות והרמטכ״ל - הגיע התור של נשיא המדינה. במקום דיון ענייני, כל הצעת חוק מלווה בשפיכת רפש ולעזאזל כל השאר".

 בנימין נתניהו
 

בנימין נתניהו (רויטרס)

 

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק (בוז'י) הרצוג, שהתמודד בבחירות הקודמות מול נתניהו על ראשות הממשלה, אמר הבוקר כי "יש לנו נשיא שפועל בהגינות וביושרה. כל הספינים האלה מקומם מחוץ לזירה. הנשיא שוקל לפי מספר המנדטים שממליצים לו, זה תמיד היה ככה. אי אפשר להטיל דופי על הנשיא בצורה כזו". עוד הוסיף הרצוג כי "מערכת היחסים בצמרת הישראלית היא גרועה". הדברים נאמרו בריאיון ל"בוקר אור".

בתגובה לבקשת רזי ברקאי להתראיין לתוכנית הרדיו שלו, מסר מנכ"ל בית הנשיא כי "כדאי שתראיין פסיכיאטרים ולא אותי. מדובר בפרנויות ובדברים הזויים שאין לי יכולת בכלל להתמודד איתם. אלה אנשים רדופים שממציאים המצאות".

לפני כשבועיים, נתניהו וריבלין נועדו בפעם הראשונה זה שנה שלמה. מטעמם של שני הצדדים נמסר כי הפגישה הייתה חיובית, ואף נמשכה פי שניים מהזמן שהוקצה לה במקור. על פי ההודעות הרשמיות שמסרו המנהיגים, השיח ביניהם עסק בנושאים מדיניים, אך ניתן לכל הפחות לשער כי במהלך הפגישה נידונו גם נושאים פוליטיים.

כזכור, הנתק בין ראש הממשלה לנשיא ריבלין החל בחודש אוקטובר בשנה שעברה, וזאת בעקבות נאום שנשא הנשיא ריבלין במעמד פתיחת מושב החורף הקודם של הכנסת – אירוע שצפוי להישנות בשבוע הבא.

בעבר התייחס הנשיא ליחסיו עם בנימין נתניהו, בשיחה עם חדשות עשר. "הממלכתיות דורשת שראש הממשלה בא לנשיא המדינה, ואני פשוט לא רוצה להטריד אותו כי יש לו הרבה עיסוקים", אמר הנשיא, והוסיף: "אני יכול להרגיע ולומר שבכל עת שאנחנו נצטרך אכן ניפגש, שכן שנינו חונכנו על כך שהמדינה קודמת לכול. אני לא שכחתי את זה".