מול ארדואן והמערב: סעודיה תשמח לשכוח את רצח חשוקג'י • פרשנות

בריאד משקיעים מאמץ כדי להשאיר את פרשת העיתונאי מאחוריה. עם זאת, הנשיא הטורקי, שרואה במדינתו כמעצמה אזורית, עושה הכול כדי להוכיח לעולם מיהו בעל הבית במזרח התיכון

רצח העיתונאי הסעודי: הממלכה הסעודית משקיעה מאמצים רבים כדי לצאת מהתסבוכת שנבעה מחיסולו של ג'מאל חשוקג'י, לבטח יותר מהרשלנות והזחיחות שאפפו את האירועים בקונסוליה הטורקית. אתמול (שלישי) אירחו המלך סלמאן ובנו יורש העצר, מוחמד בן סלמאן, את בניו של חשוקג'י והביעו תנחומים על מות אביהם.

בחוקי השבט הסעודים המהלך נקרא "כופר נפש", ומטרתו למנוע נקמת דם עתידית. גם אם למשפחת חשוקג'י לא הייתה כל כוונה להמשיך בסבב הדמים, שהרי הם לא יפגעו במשפחת המלוכה, זה ללא ספק הרגיע את הרוחות במדינה. מנגד, במרחב הגלובלי, מצבה של סעודיה ממשיך להיות בעייתי. בריאד מקווים אמנם לשים את הפרשה מאחוריהם, אולם היא לא נראית בהכרח בדרך לסיומה.

 
 
 
 מלך סעודיה ויורש העצר בפגישה עם משפחתו של העיתנואי ג'מאל חשוקג'י
 

מלך סעודיה ויורש העצר בפגישה עם משפחתו של העיתנואי ג'מאל חשוקג'י (חדשות עשר)

 

ההערכה היא שההוראה לחסל את חשוקג'י הגיעה ישירות מארמון המלוכה. אם אכן הדבר נכון, אז ודאי שבן סלמאן לא העריך כי נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, יהפוך למנהיג ששם במרכז עשייתו את שלומם של העיתונאים. ברור לכל שהשמירה על חופש הביטוי לא מניעה את מעשיו של ארדואן, אלא הרצון שלו להפוך את טורקיה למעצמה אזורית.

ארדואן, שמקבל סיוע כלכלי מקטאר - יריבתה המושבעת על סעודיה - משתמש באירוע הזה כמחולל אזורי, תוך ניסיון להראות מי בעל הבית במזרח התיכון. בניסיונו לחשוף את הסעודים בערוותם, לנשיא הטורקי לא אכפת אפילו שיידעו כי לרשויות במדינתו יש גישה לנציגות הדיפלומטיות באנקרה ובאיסטנבול. בניגוד לתקווה הסעודית, נראה כי הפרשה רחוקה מסיום, בעיקר נוכח ההתעקשות של האיחוד האירופי להטיל אמברגו על הסעודים. בכל מקרה תמונת הסלפי שצילם היום בן סלמאן בוועידה הכלכלית בריאד, "דאבוס במדבר", ודאי לא הטתה את הכף לטובתו, ויש שיאמרו שנחשבת כמו יריקה בפרצוף המערב.

ההתפתחויות האחרונות בפרשת רצח העיתונאי הסעודי

הצוות הטורקי החוקר את חיסולו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול בתחילת החודש מצא ברכב דיפלומטי סעודי שתי מזוודות, המכילות חפצים אישיים של חשוקג'י - כך דווח ברשת CNN בשפה הטורקית. על פי הדיווח, החפצים כוללים מחשב ומסמכים. הרכב, על פי הדיווחים בכלי התקשורת בטורקיה, אותר אתמול בחניון ברובע סולטנגאזי שבמערב איסטנבול. 

מוקדם יותר אתמול דווח ברשת "סקיי" הבריטית" על כך שחלקי גופתו של חשוקג'י אותרו בחצר ביתו של הקונסול הסעודי בטורקיה. על פי הדיווח, פניו של העיתונאי נחתכו והושחתו. עם זאת, בשלב זה אין אישור רשמי מצד הגורמים הרשמיים במדינה על מציאת הגופה, וגורמים בלשכת התובע הכללי של איסטנבול הכחישו אותו. כמו כן, לא דווח על כך בגופי תקשורת אחרים. כך למשל, ב"טלגרף" צוין כי לא התבצעו חיפושים במעון הקונסול בימים האחרונים, ולכן הסיכויים שהדיווח נכון - אינם גבוהים.

 חיפוש ברכב של הקונסוליה הסעודית באיסטנבול
 

חיפוש ברכב של הקונסוליה הסעודית באיסטנבול (רויטרס)

 

בתוך כך, בפגישה שנערכה אתמול בין המלך הסעודי סלמאן, ובנו יורש העצר, מוחמד בן סלמאן, עם בניו של העיתונאי חשוקג'י, שעל פי ההערכות חוסל בהוראת ריאד, הביע סלמאן את תנחומיו למשפחה, שהודתה לו על כך. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, שוחח אף הוא עם בני המשפחה והביע את תנחומיו. במקביל, הודתה ארוסתו של חשוקג'י, הטיג'ה ג'נגיז, לארדואן, וכתבה בחשבון הטוויטר שלה כי היא "גאה להיות אזרחית טורקיה".

במקביל, גורם המקורב לנשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן חשף בפני "ניו יורק טיימס" כי שליח מטעם הארמון הסעודי, הנסיך חאלד בן פייסל, הציע לאנקרה חבילת הטבות והקלות, בתמורה להשתקת החקירה. אלה, על פי הדיווח, כוללות סיוע כלכלי והשקעות, לצד סיום החרם הסעודי על קטאר, בעלת בריתה של טורקיה. ארדואן, לדברי מקורבו, הגיב בכעס להצעה, וכינה אותה "שוחד פוליטי". 

שרי החוץ של מדינות G7, בהן ארה"ב, קנדה, צרפת, גרמניה, יפן, איטליה ובריטניה, גינו היום בהודעה משותפת את חיסולו של חשוקג'י "באופן החריף ביותר", ומסרו כי השלטון בריאד חייב לוודא כי מקרים כאלה לא ייקרו שוב. בהצהרתם, מסרו השרים כי הגרסה הסעודית למקרה "מותירה שאלות רבות ללא מענה", ושבו וקראו לחקירה מקיפה ושקופה.

נאומו של ארדואן

אתמול בשעות הבוקר נשא ארדואן נאום מעל בימת האסיפה הלאומית באנקרה, וחשף פרטים חדשים אודות חקירת היעלמות העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י. "אני מביע תנחומים לארוסתו ומשפחתו", אמר נשיא טורקיה בפתח דבריו, ולאחר מכן עבר לסקירה מקיפה של השתלשלות האירועים: "צוות של 16 אנשי מודיעין סעודי הגיעו לטורקיה כדי להוציא לפועל את הרצח שתוכנן מראש. הדבר הראשון שהם עשו היה להסיר את המצלמות מבניין הקונסוליה, בהמשך הם ערכו סיור ביער סמוך".

ארדואן התייחס גם לתגובת מדינתו על החיסול שבוצע בשטחה: "כפי שאמרנו בעבר - לא נשתוק על הרצח, עד כה חיכינו למסקנות החקירה. 18 חשודים נעצרו בסעודיה בעקבות האירועים - אני קורא למלך הסעודי לאפשר לנו לשפוט אותם על אדמתנו". ארדואן הדגיש כי אינו מפקפק באמינותו של המלך סלמאן, אך מאן לפרט באשר לכוונתו באמירה זו. בהמשך דבריו תהה נשיא טורקיה: "היכן הגופה? למה אין לנו גופה? אם זה נכון שהגופה הגיעה למשתף פעולה מקומי, אני שואל מי זה משתף פעולה המקומי?".

 נשיא טורקיה ארדואן נואם בפרלמנט
 

נשיא טורקיה ארדואן נואם בפרלמנט (רויטרס)

 

"הרצח אכן בוצע בבניין הקונסוליה שנחשב אדמה סעודית, אך בל נשכח שזהו מתחם בתוך מדינת טורקיה", אמר ארדואן, והוסיף: "נחקור את הרצח שבוצע בתוך גבולות מדינתנו ונעשה מה שנחוץ. מצד שני, חשוקג'י היה אזרח סעודי ועיתונאי מוכר, מה שנותן לנו אחריות בין-לאומית. עוד מדינות צריכות להשתתף בחקירה". בהמשך אמר ארדואן: "איני מרוצה מהניסיון להאשים כמה אנשי ביטחון או מודיעין. כולם צריכים להילקח בחשבון, גם מבצעי הרצח וגם מי ששלח אותם".

כזכור, עקבותיו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י נעלמו לאחר שנכנס לקונסוליית מדינתו באיסטנבול ב-2 לאוקטובר. עוד לפני נאום ארדואן, התייחס שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושלו, לחקירה שמתנהלת ברובה על אדמת מדינתו, ואמר כי טורקיה לא מסרה את המידע שבידיה לאף מדינה אחרת. עוד אמר שר החוץ כי טורקיה מוכנה לשתף פעולה עם כל חקירה בין-לאומית שתיפתח בנושא.