כיתה ריקה (אילוסטרציה), fotolia

שאלון מחוננים לתלמידי כיתות ב' וג' הודלף - הבחינה בוטלה

משרד החינוך הודיע כי השאלון לסיווג הראשוני של תלמידי יסודי כמחוננים בבתי הספר היהודיים דלף יומיים לפני מועד הבחינה. הבחינה בבתי הספר הערביים תתקיים כסדרה

בחינת שלב א' לסיווג תלמידים בכיתות ב' וג' כמחוננים, שהייתה אמורה להיערך ביום חמישי הקרוב, נדחתה בעקבות הדלפת השאלון לתלמידים היהודים - כך הודיע הערב (שלישי) משרד החינוך, בהודעה שפורסמה בדף הפייסבוק הרשמי של המשרד. על פי הודעת המשרד, בקרוב יימסר מידע על מועד חלופי לקיום הבחינה. הבחינה המיועדת לתלמידים הערבים תתקיים כסדרה. 

המבחן המדובר נערך מדי שנה, על ידי האגף למחוננים ולמצטיינים במשרד החינוך. התלמידים המצטיינים במבחן שלב א', כ-15% מכלל הנבחנים עוברים למבחן האיתור, שלב ב'. כל תהליכי המיון נערכים שנה לפני תחילת התוכנית, כלומר בכיתה ב' עבור תלמידים שיתחילו את תוכנית המחוננים בכיתה ג', ובכיתה ג' עבור תלמידים שיתחילו את התוכנית בכיתה ד'. 

על פי משרד החינוך, המבחנים מבוססים על בדיקת יכולת לימודית כללית, ומתייחסים למיומנויות אינטלקטואליות כלליות בלבד. המבחנים, לפי המשרד, אינם מתייחסים לגורמים אחרים הקשורים למימוש כישרון, כגון מוטיבציה ויצירתיות. תוצאותיהם הן יחסיות לכלל הנבחנים באותו השנתון.

המבחן שנדחה כולל הבנת הנקרא וחשבון. הוא נשלח לבתי הספר על ידי הגוף הבוחן ונבדק בבית הספר בהתאם להנחיותיו. השלב השני הוא מבחן פסיכומטרי סגור הבודק יכולת קוגניטיבית כללית בדרכים שונות. בדברי ההסבר של משרד החינוך לתהליך המיון הובהר כי "חומר הבחינה אינו קשור לתכנית הלימודים של בית הספר", וכי "אין צורך 'להתכונן' לבחינה".