"כתבתי לו עבודות": הדרך של נשיא התאחדות הסטודנטים לתואר

אביב איטח התקבל ללימודים ללא תעודת בגרות, בניגוד להנחיות המל"ג, וביקש מסטודנטים אחרים לכתוב עבורו עבודות ולזייף ממצאים. תגובתו: "קמפיין מכוער ומביש נגדי"

נשיא התאחדות הסטודנטים הארצית, אביב איטח, התקבל ללימודים במרכז האקדמי פרס ברחובות בלי תעודת בגרות כנדרש וביקש מסטודנטים אחרים לכתוב עבורו את עבודות סיום התואר – כך נחשף הערב (שלישי) בתחקיר חדשות עשר.

לפני שלוש שנים, כשאיטח שימש כיו"ר אגודת הסטודנטים במכללה שבה למד, הוא נדרש כמו כל סטודנט אחר להגיש שתי עבודות סמינריוניות כדי להיות זכאי לתואר הראשון. א', שלדבריה סייעה לאיטח בכתיבת העבודות האקדמיות, סיפרה: "רק בזכות זה הוא קיבל את התואר. הוא משך את התואר חמש שנים ולא ידע איך לסיים אותו. כתבתי לו שתיים הוא אפילו לא קרא אותן".

 אביב איטח, נשיא התאחדות הסטודנטים

אביב איטח, נשיא התאחדות הסטודנטים ( חדשות עשר)

 

מלבד עדותה של א', ישנן גם תכתובות דואר אלקטרוני שמאששות את הטענות נגד איטח. בהודועת הוא ביקש מכמה סטודנטים וסטודנטיות, בהן לפחות אחת, שכפופה לו כעובדת באגודה, לכתוב עבורו עבודה אקדמית. באחת מההודעות כתב איטח לסטודנטית: "מצורף בזאת דף הנחיות לעבודת הגשה בקורס מגדר וחברה. חשוב לי מאוד שתעזרי לי בזה ושאגיש את העבודה. זו עבודה קלילה. במידה ותצטרכי עזרה יש סטודנטית שתעזור לך כמה שצריך ותראה לך דוגמא במה עשתה".

על פי הטענות, איטח לא רק ביקש סיוע בכתיבת עבודות, אלא גם ביקש לזייף ממצאים כחלק מהכתיבה האקדמית. באחת ההודעות כתב: לעבודה צריך 2 חיילות סדיר, 2 קצינות סדיר, 2 קצינות קבע, 2 חיילות לשעבר ו-2 קצינות לשעבר. פשוט תמלאי במקום כל אחת מהן לפי הסיפור שלה". במייל אחר כתב: "צריך למלא 3-4 פעמים את השאלון המצורף בניסוחים שונים כביכול מאנשים שונים – לטיפולך".

בתחקיר התגלה כי גם בתחילת דרכו המרכז האקדמי פרס כופף עבורו איטח את התנאים, כשקיבל אותו ללימודים ללא תעודת בגרות, בניגוד להוראות המועצה להשכלה גבוהה. לאיטח היו חסרות שלוש בגרויות: אזרחות, גיאוגרפיה ומתמטיקה. במכללה טענו כי הגיעו איתו להסדר, לפיו ישלים את הבגרויות במהלך שנת הלימודים הראשונים. עם זאת במל"ג אמרו כי לא ניתן להגיע להסדר מסוג זה.

 תכתובת המיל שזה מבקש איטח מסטודנטים לכתוב עבורו עבודה

תכתובת המיל שזה מבקש איטח מסטודנטים לכתוב עבורו עבודה (חדשות עשר)

 

מאביב איטח נמסר בתגובה: "כילד שסבל בילדותו מבעיית קשב וריכוז אני שמח שניתנה לי ההזדמנות להתקבל לתואר ראשון במרכז האקדמי פרס כחלק מתכנית 'הגשמה לצמצום פערים בפריפריה'. כל מי שהיה סטודנט יודע כי החיים הסטודנטיאליים הם שיתופיים וחברתיים וכולם מסייעים ומסתייעים בחברים לספסל הלימודים. איני מתנצל או מתבייש בכך שביקשתי עזרה מאנשים בהם ראיתי חברים. בדומה למערכת הבחירות הקודמת, גם הפעם מנהלים קמפיין מכוער ומביש".

מהמרכז האקדמי פרס נמסר: "אביב איטח נרשם ללימודים, כשברשותו בגרות חלקית ואישור כי נרשם לבחינות. הוא הורשה להשתתף בשיעורים, אך קבלתו הייתה בתנאי שיעבור את כל בחינות הבגרות בהצלחה בציונים שנקבעו עמו במהלך שנת הלימודים הראשונה וכן יסיים את לימודי שנה א' בממוצע 75 לפחות. הוא עמד בשני התנאים, התקבל ללימודים וסיים אותם בהצלחה".

מהתאחדות הסטודנטים נמסר: "אביב איטח ממלא תפקיד ייצוגי בהתאחדות ללא שכר. ההתאחדות רואה באתיקה אקדמית ערך עליון וסומכת על כל מי שממלא תפקיד ציבורי בעולם הסטודנטים שימלא את חובותיו כסטודנט כדין".