מקרון מתכנן מתווה שלום עוקף טראמפ - אך הסיכוי אפסי • פרשנות

הנשיא הצרפתי יתקשה לרתום מדינות ערביות למהלך שיוביל לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, כפי שעשה מקבילו האמריקני עם מצרים וסעודיה. במצב כזה אין מנוס מתלות בוושינגטון

הפרסום בחדשות עשר אמש (שלישי), לפיו אם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא יציג את תכנית השלום בשבועות הראשונים שאחרי בחירות האמצע לקונגרס בחודש נובמבר, נשיא צרפת עמנואל מקרון יציג תכנית שלום משלו – אינה משפרת את המצב שבו נמצאים הפלסטינים, שכזכור מחרימים את הממשל האמריקני בשל מהלכיו האחרונים של טראמפ, ובעיקר ההכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות האמריקנית לירושלים.

הרשות הפלסטינית נמצאת באחת מנקודות השפל שלה בכל מה שקשור למדיניות החוץ. כשטראמפ החל לדבר על עסקת המאה, הוא דאג לרתום את סעודיה ומצרים כדי לתת תוקף גדול יותר לתוכנית השלום. עם זאת, ספק אם צרפת תצליח להשיג בתוך תקופה קצרה את הסכמתן של מדינות ערביות אחרות, שיספקו ציר עוקף טראמפ.

הנשיא הצרפתי ניסה בחצי השנה האחרונה להשיג ציר דומה בניסיון להתמודד עם פרישת טראמפ מהסכם הגרעין עם איראן. עם זאת, מקרון לא הצליח והסנקציות האמריקניות על טהראן לא איחרו לבוא. כעת, נראה כי למרות הנכונות הצרפתית לסייע בפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, לאבו מאזן לא תהיה ברירה אלא לנסות ולהשיג את ההסכם דרך האמריקנים, שמהם הוא סולד כל כך.

 
 
 
 מקרון ואבו מאזן בצרפת
 

מקרון ואבו מאזן בצרפת (רויטרס)

 

בכיר במשרד החוץ: אם טראמפ יתעכב - מקרון יציג מתווה שלום משלו

אמש, כאמור, פורסם בחדשות עשר כי ראש המערך המדיני במשרד החוץ אלון אושפיז אמר אתמול בדיון סודי של ועדת החוץ והביטחון כי משרד החוץ סבור בוודאות גבוהה כי אם ארה"ב לא תציג תכנית השלום בשבועות הראשונים שאחרי בחירות האמצע לקונגרס בחודש נובמבר, הצרפתים יציגו תוכנית משלהם - כך לפי שני חברי כנסת שהשתתפו בישיבה. אושפיז ציין כי משרד החוץ אינו יודע מה תכנית השלום של טראמפ כוללת. 

לצד החשש מתכנית השלום המתגבשת בבית הלבן, בירושלים מוטרדים מהיוזמה המדינית שמתבשלת גם בארמון האליזה. פקידים ישראלים בכירים ודיפלומטים צרפתים אמרו לחדשות עשר כי בסוף אוגוסט הנחה מקרון את משרד החוץ בפריז להכין רעיונות ליוזמה מדינית חדשה בנושא הישראלי-פלסטיני. מקרון אמר אז ליועציו כי "אסור לתת לנושא הזה לרדת מסדר היום".

לדברי שני חברי הכנסת שנכחו בישיבת הוועדה, אושפיז רמז כי הדמוקרטים צפויים לנצח בבחירות לבית הנבחרים ולכן לאחר הבחירות המציאות בוושינגטון תשתנה משמעותית בכל הנוגע לישראל. "הדברים לא יהיו כמו קודם", אמר אושפיז. "יהיו לכך השלכות על ישראל. מה שהיה עד היום מאז כניסת טראמפ לבית הלבן לא ימשיך וצריך להתכונן לזה". 

 טראמפ ונתניהו במטה האו"ם
 

טראמפ ונתניהו במטה האו"ם (רויטרס)

 

טראמפ: אני יכול להיות קשוח עם רה"מ נתניהו - כמו שהייתי עם הפלסטינים

שלשום פורסם בחדשות עשר כי טראמפ אמר בשיחה עם מקבילו הצרפתי כי הוא יהיה מוכן להפעיל לחץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו, כדי שזה יקבל את תוכנית השלום האמריקנית שצפויה להיות מוצגת בחודשים הקרובים - כך אמרו ארבעה גורמים דיפלומטים מערביים, שמעורים בתכני שיחה בין טראמפ ומקרון שנערכה בשולי כינוס העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק ב-24 בספטמבר. לפי הגורמים, טראמפ אמר: "אנחנו נותנים לישראל חמישה מיליארד דולרים בשנה - אני יכול להיות קשוח עם נתניהו לגבי תוכנית השלום, כמו שהייתי קשוח עם הפלסטינים". 

זו הפעם הראשונה שבה התבטאות כזו של טראמפ כלפי נתניהו מתפרסמת. לדברי ארבעת הדיפלומטים המערביים, מקרון היה זה שהעלה את הסוגייה הישראלית-פלסטינית במהלך הפגישה. "הרושם שלי הוא שנתניהו לא רוצה באמת להתקדם בתהליך השלום, כי הוא אוהב את הסטטוס קוו", אמר מקרון לנתניהו. הנשיא האמריקני השיב כי הוא נוטה להסכים עם הניתוח הזה. "אתה יודע עמנואל, אני קרוב מאוד להגיע לאותה מסקנה", אמר טראמפ.

הנשיא הצרפתי שאל מדוע טראמפ היה עד כה קשוח רק עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שאכן הודיע על ניתוק הקשרים עם צוות המו"מ של הממשל האמריקני בשל היחס שקיבלו הפלסטינים, לדבריו. טראמפ הסביר: "הייתי קשוח עם הפלסטינים בגלל שהם לא הסכימו לדבר איתנו וזה לא מקובל". הנשיא האמריקני הבהיר: "נתתי הרבה לנתניהו. העברתי את השגרירות לירושלים וכל שנה אנחנו נותנים להם 5 מיליארד דולר".