נתניהו ומקרון בפגישתם בפריז, רויטרס

בכיר במשרד החוץ: אם טראמפ יתעכב - מקרון יציג מתווה שלום משלו

ראש המערך המדיני אמר בדיון ועדת החוץ והביטחון כי אם נשיא ארה"ב לא יציג את "עסקת המאה" לאחר הבחירות לקונגרס, האליזה יציג תוכנית חלופית. "הדברים לא יהיו כמו קודם"

ראש המערך המדיני במשרד החוץ אלון אושפיז אמר אתמול (שני) בדיון סודי של ועדת החוץ והביטחון כי משרד החוץ סבור בוודאות גבוהה כי אם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לא יציג את תכנית השלום שלו בשבועות הראשונים שאחרי בחירות האמצע לקונגרס בחודש נובמבר, נשיא צרפת עמנואל מקרון יציג תכנית שלום משלו - כך לפי שני חברי כנסת שהשתתפו בישיבה. אושפיז ציין כי משרד החוץ אינו יודע מה תכנית השלום של טראמפ כוללת. 

לצד החשש מתכנית השלום המתגבשת בבית הלבן, בירושלים מוטרדים מהיוזמה המדינית שמתבשלת גם בארמון האליזה. פקידים ישראלים בכירים ודיפלומטים צרפתים אמרו לחדשות עשר כי בסוף אוגוסט הנחה מקרון את משרד החוץ בפריז להכין רעיונות ליוזמה מדינית חדשה בנושא הישראלי-פלסטיני. מקרון אמר אז ליועציו כי "אסור לתת לנושא הזה לרדת מסדר היום".

 
 

לדברי שני חברי הכנסת שנכחו בישיבת הוועדה, אושפיז רמז כי הדמוקרטים צפויים לנצח בבחירות לבית הנבחרים ולכן לאחר הבחירות המציאות בוושינגטון תשתנה משמעותית בכל הנוגע לישראל. "הדברים לא יהיו כמו קודם", אמר אושפיז. "יהיו לכך השלכות על ישראל. מה שהיה עד היום מאז כניסת טראמפ לבית הלבן לא ימשיך וצריך להתכונן לזה". 

 הנשיא טראמפ בעצרת לקראת בחירות האמצע
 

הנשיא טראמפ בעצרת לקראת בחירות האמצע ( רויטרס)

 

אושפיז עוד ציין כי ישראל מאבדת יותר ויותר תמיכה בקרב קהילות יהודיות בארצות הברית. הוא ביקש מחברי הכנסת להיפגש עם הקהילות היהודיות בכל נסיעה שלהם לארה"ב. "זו חוכמה קטנה שאנחנו מופיעים אצל האוונגליסטים – זה יש לנו – אבל אצל השאר אנחנו לא במצב טוב", אמר אושפיז.  

לדברי חברי הכנסת שהשתתפו בישיבה, ראש המערך המדיני במשרד החוץ התייחס גם למשבר ביחסים עם ירדן ואמר כי לישראל אין באמת דרך לאיים על ירדן ולהפעיל עליה מנופי לחץ, כדי שזו תאריך את חכירת מובלעת צופר ונהריים לישראל. "יש לנו עם ירדן את הגבול הכי ארוך שלנו", אמר אושפיז. "אלה יחסים אסטרטגיים ויש לשמור עליהם ועל הסכם השלום בכל מחיר".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "חלק מהפרטים אינם נכונים, אך לצערנו איננו יכולים לפרט לאור חשאיות הפורום".