מנהיג השמאל בצרפת לעג למבטאה של עיתונאית - והואשם בגזענות

הפוליטיקאי המוכר ז'אן-לוק מלנשון שאל "אם יש פה מישהו שמדבר צרפתית שאפשר להבין", בתגובה לשאלת עיתונאית, והציף את סוגיית האפליה כלפי אזרחים שחורגים מהמבטא הפריזאי

ז'אן-לוק מלנשון, מנהיג השמאל הרדיקלי בצרפת, לעג בשבוע שעבר למבטאה של עיתונאית שהפנתה אליו שאלה בנוגע לחקירת מימון קמפיין הבחירות שמתנהלת נגדו. כאשר יצא מלנשון מביתו לאחר שהרשויות קיימו בו פשיטה, פנתה אליו עיתונאית מטולוז בשאלה, אך במקום לענות לה הוא אמר: "מה השאלה שלך, גברת? יש פה מישהו שמדבר צרפתית שאפשר להבין?".

הערתו של מלנשון לא מבטאת רק גסות רוח, אלא גם את הגזענות הרווחת כלפי תושבי הפריפריה הצרפתית. עד סיומה של מלחמת העולם השנייה, ברוב המדינה דיברו צרפתית בבתי הספר, אך במרחב הביתי דיברו בדיאלקטים מקומיים. כתוצאה מכך, כיום ניתן לזהות ברחבי צרפת קרוב לארבעים מבטאים שונים, המבוססים על מיקום גיאוגרפי.

מנהיג השמאל הרדיקלי בצרפת, ז'אן לוק מלנשון
 

מנהיג השמאל הרדיקלי בצרפת, ז'אן לוק מלנשון (חדשות עשר)

 

בדומה לארצות הברית, בה המבטא הנהוג במטרופולין המרכזי נחשב לנכון ביותר, גם בצרפת אנשים בעלי מבטא מאזורי הפריפריה הם מושא ללעג וסטריאוטיפים שליליים, ואף חווים אפליה בשל כך. בתחום התעסוקה האפליה הזו בולטת מאוד בתקשורת, בחינוך ובתיאטרון, שם נדיר למצוא אנשים החורגים מהמבטא הפריזאי.

הבלשן הצרפתי פיליפ בלנשט הגדיר את האפליה הזאת כ"גלוסופוביה": פחד ממבטא זר. "מצמידים לאנשים זהויות שליליות וסטריאוטיפים על סמך המבטא שלהם", אמר. "ובו בזמן מונעים מהם מלהגיע למעגלים מסוימים בחיי החברה והתרבות. דמוקרטיה מושתתת על הזכות להתבטאות פומבית, וכאשר מפלים אנשים ומדירים אותם מהמרחב הציבורי בגלל האופן בו הם מדברים, אנחנו למעשה לוקחים את השלטון לידיים ומשתמשים בו נגדם".