אונ' ת"א, istock

לאחר שבוע וחצי: הסתיימה שביתת הסגל הזוטר באוניברסיטת תל אביב

הלימודים במוסד האקדמי יחזרו לשגרה מחר, לאחר שנחתם הסכם בין הצדדים. באונ' בן גוריון בבאר שבע תימשך השביתה. "הסכם שמשפר באופן משמעותי את תנאי הסגל הזוטר"

  • פורסם ב:
  • 23/10/2018 17:05
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/10/2018 17:55
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

שבוע וחצי לאחר שהתחילה שנת הלימודים האקדמית, הודיע היום (שלישי) ארגון הסגל הזוטר באוניברסיטת תל אביב על סיום השביתה. בעקבות ההחלטה הלימודים יחזרו לשגרה החל ממחר. עם זאת, באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע תימשך השביתה.

אגון הסגל האקדמי הזוטר, הכולל עוזרי הוראה, מתרגלים, עמיתי הוראה, מורים מן החוץ ומורים במסלול המקביל, במוסד האקדמי הגיע לסיכום על מסמך עקרונות, שייחתם בימים הקרובים עם הנהלת האוניברסיטה. מהארגון נמסר כי בין רשימת הדרישות שנענו על ידי ההנהלה נמנים: הגדלת ההפרשות לפיצויים והמענק החד פעמי, הקמת קרן מעונות להורים וילדים קטנים ותיקון סעיפים לא חוקיים בנוגע לתשלום ימי מחלה. נוסף על כך, הסגל הזוטר יזכה בשיפור משמעותי של תהליכי סיום ההעסקה והשקיפות בנוגע לעתידם המקצועי.

אוניברסיטת תל אביב
 

אוניברסיטת תל אביב (חדשות עשר)

 

יו"ר הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת ת"א, נטלי לו, בירכה על המהלך: "מדובר בהסכם שמשפר באופן משמעותי את תנאיהם של חברי הסגל הזוטר באונ׳ ת"א. כבר בתחילת הדרך הדגשנו שמדובר במאבק שמפירותיו יהנו בעתיד חברי הסגל הזוטר בשאר האוניברסיטאות והמכללות".

לוי הוסיפה כי "ההתגייסות המלאה והמדהימה של חברי הארגון לשביתה אפשרה לנו להתעקש ולשנות את הסעיפים הבעייתיים עליהם חתמו באוניברסיטה העברית ובבר אילן. אלו חדשות טובות לא רק לחברי הסגל הזוטר אלא לסטודנטים שיכולים לחזור מחר ללמוד ולהנות מחברי סגל שחרדים פחות לעתידם ולמקום עבודתם".

בפוסט בפייסבוק שפרסמה אגודת הסטודנטים בת"א נכתב כי "ההחלטה התקבלה לאחר שיחות ממושכות שהתנהלו בין הצדדים". עוד נכתב כי "במהלך התקופה האחרונה האגודה שימשה כגורם מתווך משמעותי מאוד במגעים בין הסגל הזוטר להנהלת האוניברסיטה בניסיון לגרום להם להגיע להסכם. עסקנו בנושא מאחורי הקלעים ומסביב לשעון. לא הרפינו ולא ויתרנו גם ברגעים הקשים".

עוד נכתב בפוסט כי "ההזדהות שלנו עם דרישת הסגל הזוטר לתנאי העסקה הוגנים היא מוחלטת. יחד עם זאת, לא יכולנו להתעלם מהתסכול והדאגה של הסטודנטים והסטודנטיות שנפגעו מפיצוצי וביטולי השיעורים. היום, במהלך פגישת מו"מ נוספת, ראשי הסגל הזוטר והנהלת האוניברסיטה גיבשו מסמך הבנות שסיים את השביתה. אנחנו שמחים מאוד על כך שהמשבר נפתר, ושנת הלימודים תשע"ט שנפתחה בשיבושים חוזרת למסלול".

לדברי האגודה, "בעקבות הסיכום שהושג, האפשרות לבצע שינויים במערכת השעות הלימודית תוארך בשבוע. בנוסף, הגענו להבנות עם האוניברסיטה המבטיחות את מחויבותה למציאת פתרונות לצרכים האקדמיים של כלל הסטודנטים בהמשך הסמסטר". כמו כן, נכתב כי "חברי הסגל האקדמי הזוטר ישלימו את השיעורים שלא התקיימו בעקבות השביתה, ובקורסים בהם בוטלו שיעורים חברי הסגל יעשו את כל המאמצים לקיים תגבורים לקראת הבחינות".

יו"ר הארגון הסגל הזוטר באוניברסטית בן גוריון, עמית שמר, אמר לאחר ההודעה על סיום השביתה באוניברסיטת תל אביב כי "בימים האחרונים איש לא שומע את הנהלת האוניברסיטה, שהחליטה לבטל את פגישת המו"מ האחרונה בתחילת השבוע, ומאז לא נשמע קולה. ציבור עצום של סטודנטים וציבור רב של מרצים מן הסגל הזוטר, משלמים את מחיר ההפקרות הזו".

שמר הוסיף כי "ההסכם שהגיע אליו הסגל באוניברסיטת תל אביב מוכיח שעם רצון טוב, הכל אפשרי. אנו קוראים להנהלת אוניברסיטת בן גוריון ללכת בעקבות ההנהלה בתל אביב, להכנס עמנו למו״מ קדחתני, ולהביא להבשלתו של הסכם שיטיב עם כולם, יסיים את הסאגה ויאפשר סוף כל סוף להביא לפתיחת שנת הלימודים".

 אוניברסיטת תל אביב
 

אוניברסיטת תל אביב (פייסבוק)

 

מוקדם יותר, נערך דיון מיוחד בנושא בישיבת ועדת החינוך. במהלך הדיון קרא יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), לסגל הזוטר לתת הזדמנות למו"מ עם משרד האוצר ולהפסיק את השביתה. "אם המו"מ לא יצליח, תחזרו לכאן ואנחנו ניתן לכם את כל הגיבוי".

במהלך הישיבה תיארה לוי את המצב באוניברסיטת תל אביב: "הנהלת האוניברסיטה ממשיכה לנסות ולחבל במאבקנו הצודק. השביתה הזו היא של ציבור מוחלש שנאלץ להתלות בהשלמות לשכר מינימום, שסובל מאי ביטחון תעסוקתי קשה ושבכל רגע נתון ניתן לפטר כל חבר סגל ללא שום צורך בעילה ממשית. מלבד הפגיעה הקשה של ההנהלה בסגל האקדמי הזוטר, ההנהלה פוגעת קשות גם בסטודנטים. השביתה היא עוד הנזק הקטן יחסית - התנאים המחפירים שלנו גוררים איתם נזק חמור לאקדמיה הישראלית כולה. כשאלו התנאים, מי הם בדיוק אותם צעירים וצעירות שיחליטו על קריירה אקדמית ומה היא איכות ההוראה והחינוך שיקבלו הסטודנטים?".

בישיבה השתתפו חברי כנסת רבים שהביעו תמיכה בשביתת המרצים. ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) הצדיק את שביתת המרצים וקרא לסגל לא להיכנע. "עובדים של הסגל הזוטר מועסקים בצורה פוגענית ותנאי השכר שלהם נמוכים משמעותית בכ-40% ממרצים מקבילים באוניברסיטאות ועוד. הדרישות שלהם בהחלט אלמנטריות". פרופ ח"כ יונה (המחנה הציוני) הוסיף כי "חורה לי שיש סטודנטים שאינם מביעים סולידריות עם דרישות המרצים שלהם".

חברתו של יונה לסיעה, ח"כ מיכל בירן, הצטרפה לדבריו: "חשתי בושה כששמעתי את הסטודנטים שלא תומכים במרצים שלהם", ולמשרד האוצר אמרה :"אתם נגד התאגדות עובדים ובעד חוזים אישיים. אנשים משתמשים בנשק השביתה כשהם עם הגב לקיר, אל תנצלו את הכוח שלכם". ח"כ מיכל רוזין (מרצ) הוסיפה כי "אקדמיה אמורה לייצג נאורות ושיוויון ולא לדגול בהפרטה וניצול עובדים ודווקא מהאקדמיה ומהמדינה מגיע הניצול הזה. צריך לשים לזה סוף וצריך הסכמים ארוכי טווח. ההתשה היא שיטה ידועה והיא צריכה להיפסק".