חיות: "התבטאויות נבחרי ציבור נגד שופטים גובלות לעתים בהסתה"

נשיאת ביהמ"ש העליון התייחסה לביקורת ממחנה הימין: "פגיעה אנושה בדמוקרטיה". השופטת נאור, קודמתה בתפקיד, אמרה: "אסור לרשויות האחרות להשיא עצות לשופטים כיצד לפסוק"

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות יצאה היום (שלישי) נגד אמירות שהושמעו לאחרונה מצד פוליטיקאים בימין, וביניהם שרת המשפטים איילת שקד, בנאום שנשאה בכנס שבעים שנה לפרקליטות שנערך בבית הנשיא.

"למרבה הצער, בעת האחרונה אנו עדים לכך שיש מי שהתנהלותה של המערכת כמערכת עצמאית ובלתי תלויה ברשויות האחרות היא לצנינים בעיניהם. אותם אלה אף הרחיקו לכת ותיארו אותה כאנטי-דמוקרטית, אנטי-ציונית ואפילו כדיקטטורה שיפוטית שיש לרסק", אמרה הנשיאה חיות, והוסיפה: "מי ששם לו למטרה לפגוע בעצמאותה ובאי-תלותה של הרשות השופטת ימצא עצמו פוגע אנושות במשטר הדמוקרטי בישראל".

"כאשר מושמעות כלפינו השופטים התבטאויות הרחוקות מלהיות ענייניות ומכבדות, ניתן לצפות כי יהיה מי שיטרח לגנותן בשם הממלכתיות. למרבה הצער גינוי כזה מאחר לבוא, אף כי לעתים גובלות ההתבטאויות בהסתה ממש וזאת בין היתר מפי נבחרי ציבור", אמרה חיות, והוסיפה: "לא ייפלא אפוא כי חלק מן הציבור רואה בכך היתר ואישור לנקוט באותה לשון משתלחת ובוטה. כתוצאה מכך מתפשט במקומותינו שיח אלים הקונה לו אחיזה מזיקה בכל הרבדים של חיינו".

 אסתר חיות בכנס לכבוד 70 שנה למערכת המשפט בבית הנשיא
 

אסתר חיות בכנס לכבוד 70 שנה למערכת המשפט בבית הנשיא

 
 
 
 

"יש מי שטוען כי בהפעלת הביקורת השיפוטית מנתקת עצמה הרשות השופטת מהעם", אמרה חיות על רקע הביקורת שהושמעה לאחרונה מצידה של שרת המשפטים איילת שקד, וטענה: "המציאות מלמדת כי קיימת אינטראקציה מתמשכת וחיבור מתמיד בין הציבור ובין מערכת בתי המשפט לענפיה השונים. עוד מלמדת המציאות כי השירות הניתן לציבור במערכת שלנו מצמיח אמון רב של הציבור כלפיה".

אני מאמינה כי כל שופטות ושופטי ישראל עושים כמיטב יכולתם לשפוט בכל עניין ועניין ב'לב פתוח ובנפש חפצה'. עוד אני מאמינה כי אנו מצליחים לעמוד במשימה זו. אחת ההוכחות לכך היא למשל העובדה כי ביום ראשון בשבוע בעקבות פסק-דין הניתן על ידנו מכתירים את הרשות השופטת כמי שנוטה לכיוון פוליטי אחד, ואילו ביום חמישי באותו השבוע עצמו, בעקבות פסק דין הניתן על ידנו מכתירים אותה כמי שנוטה לכיוון פוליטי הפוך".

איילת שקד בכנס לכבוד 70 שנה למערכת המשפט בבית הנשיא
 

איילת שקד בכנס לכבוד 70 שנה למערכת המשפט בבית הנשיא 

 

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, השופטת מרים נאור, התייחסה אף היא בכנס לקרב נגד בג"ץ. "יש לי אמון ביכולתם ובנחישותם של שופטים להחליט לפי מיטב הכרתם ומצפונם, גם כשנשמעים קולות הקוראים לפסוק כך או אחרת. במדינה דמוקרטית אין לרשות המבצעת ולרשות המחוקקת רשות להשיא לשופטים עצות כיצד עליהם לפסוק בעניין זה או אחר. לא רק רשויות השלטון, אבל במיוחד שתיהן, חייבות לכבש את העצמאות השיפוטית, שהיא מיסודות המשטר הדמוקרטי, ממש כמו זכות הבחירה החופשית של אזרחי המדינה".

השופטת נאור הוסיפה כי "אינני חוששת שהשופטים יתרשמו מקולות הקוראים להם כיצד לפסוק ויטו את הדין בהתאם לכך. אני סבורה שהדוברים הקוראים לשופטים כיצד לפסוק פוזלים אל ציבור הבוחרים שלהם יותר משהם סבורים באמת שהשופטים יפסקו כפי שהם מצפים. אולם אני חוששת מהאפקט הציבורי של התבטאויות מסוג זה".