פוטין וטראמפ, חדשות עשר

טראמפ מאיים ומכוון לרוסיה: "נעצים את הארסנל הגרעיני שלנו"

"אנחנו נתעצם עד שמדינות אחרות יתעשתו על עצמן", אמר הנשיא האמריקני בצל משבר הנשק הגרעיני מול הרוסים. בולטון ביקר במוסקבה: "נסיגה מההסכם - מכה רצינית"

הנשיא טראמפ אמר אתמול בערב (שני) לעיתונאים כי ארה"ב תעצים את הארסנל הגרעיני שלה "עד שמדינות אחרות יתעשתו על עצמן", ואיים לפצוח במירוץ חימוש, ימים ספורים בלבד לאחר שאמר כי הוא יבטל את השתתפותה של ארה"ב מאמנת גרעין שנחתמה עם רוסיה בשלהי המלחמה הקרה.
 

"עד שאנשים יתעשתו על עצמו, אנחנו נתעצם", אמר טראמפ מחוץ לבית הלבן וחזר על טענתו כי רוסיה הפרה את אמנת כלי הנשק הגרעיניים לטווח בינוני משנת 1987, אותה איים כאמור לעזוב, על אף הכחשותיה של רוסיה כי הפרה את ההסכם.

"מדובר באיום לכולם - לסין, לרוסיה ולכל מי שמעוניינים לשחק במשחק הזה", הוסיף הנשיא האמריקני. "(רוסיה) לא דבקה לרוח ההסכם או להסכם עצמו".
 

בד בבד, היועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, ערך שיחות במוסקבה, לאחר שרוסיה גינתה את תכנית האמריקנים לפרוש מההסכם. בולטון אמר שנסיגתה של ארצות הברית מההסכם תהיה "מכה רצינית" לאמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק גרעיני.

 
 הנשיא טראמפ בעצרת לקראת בחירות האמצע

הנשיא טראמפ בעצרת לקראת בחירות האמצע ( רויטרס)

 


 

למרות ההתבטאויות הקשות, מזכיר מועצת הביטחון הרוסית, ניקולאי פטרושייב, אמר כי הקרמלין מוכן לעבוד עם ארצות הברית כדי להסיר תחושות שליליות, אותן כינה "הדדיות", סביב הסכם פירוק הנשק הגרעיני לטווח בינוני בין המדינות.

עם תחילת ביקורו של בולטון, מוסקבה הזהירה כי היא תיקח מספר צעדים על מנת לשמר את איזון הכוח הגרעיני. "אנחנו צריכים לשמוע את הסבר הצד האמריקני לעניין", אמר דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב. "עזיבת האמנה דוחקת ברוסיה לבצע מספר צעדים למען ביטחונה".
 

שלשום גינה סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי רייבקוב, את הרצון האמריקני לפרוש מהסכם הבקרה על נשק גרעיני שנחתם עם רוסיה (הסכם INF) בתקופת המלחמה הקרה, כפי שזה בא לידי ביטוי אמש במהלך עצרת בחירות בנבאדה.בדבריו של הנשיא טראמפ

לדבריו של סגן השר רייבקוב, רוסיה לא תירתע "מניסיונות הסחיטה" השזורים בהצהרותיו של הנשיא האמריקני טראמפ בדבר פרישה מ"הסכם פירוק נשק גרעיני לטווח בינוני". "אם ארה"ב תמשיך לפרוש באופן חד צדדי מהסכמים, אז רוסיה תנקוט במגוון צעדים, כולל בכאלו צבאיים", אמר. 

עוד הוסיף רייבקוב כי "מוסקבה מגנה את ניסיונותיה של וושינגטון לשכנע את רוסיה לבצע ויתורים שייפגעו ביציבות האסטרטגית שלה. ההאשמות האמריקניות כלפי רוסיה בנוגע להסכם INF נועדו להסתיר את ההפרות האמריקניות של האמנה. האשמותיה של ארה"ב בנושא זה לא הוכחו".

 

 ג'ון בולטון, היועץ של טראמפ לביטחון לאומי

ג'ון בולטון, היועץ טראמפ לביטחון לאומי ( רויטרס)

 


 

עם זאת, למרות הגינוי הרוסי החריף להחלטת הממשל האמריקני, הוסיף רייבקוב כי "רוסיה תמשיך ותתעקש לקיים דיאלוג עם ארה"ב כדי לפתור את הסוגיות הבעייתיות שעולות מן ההסכם".  

כאמור, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הכריז במהלך שיחה עם עיתונאים בעצרת בחירות במדינת נבאדה, כי ארה"ב תפרוש מ"הסכם פירוק נשק גרעיני לטווח בינוני" (הסכם INF) עליו חתמה עם רוסיה בתום המלחמה הקרה, בטענה כי רוסיה מפרה אותו. טראמפ לא סיפק פרטים נוספים.

בשישי בלילה  ב"גרדיאן" הבריטי כי היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ון בולטון, לוחץ על טראמפ לצאת מההסכם. זאת, בצל ביקורו של בולטון היום במוסקבה, ופגישותיו עם בכירים, בהם שר החוץ סרגיי לברוב.דווח

על פי הדיווח שיוחס למקור רשמי שמעורה ביוזמה, הפרת ההסכם הרוסית באה לידי ביטוי בעובדה שמוסקבה מפתחת טילי שיוט חדישים בעלי יכולת נשיאת ראש נפץ גרעיני. עוד דווח, כי ההחלטה טעונה את אישור שרי הקבינט שצפוי לדון בה ביום שני הקרוב, והיוזמה צפויה להתקל בלא מעט התנגדות.

 

 הנשיא האמריקני רייגן חותם עם מקבילו הרוסי גורבצ'וב על הסכם בקרת הנשק הגרעיני, 1987

הנשיא האמריקני רייגן חותם עם מקבילו הרוסי גורבצ'וב על הסכם בקרת הנשק הגרעיני, 1987 ( רויטרס)

 

התזמון מבחינתו של בולטון נוח, שכן הקונגרס האמריקני כבר הודיע כי בינואר הקרוב יצטרך הנשיא להכריע אם ארה"ב מחוייבת להסכם, הדורש גם מחוייבות כלכלית. אם אכן תצא ארה"ב מההסכם, בולטון יוכל לנכס לעצמו הישג נוסף, שכן הוא מוביל קו ניצי מובהק ביחס להתנגדות הסכמים צבאיים וביטחוניים, כמו הסכם הגרעין עם איראן, שבולטון היה ממתנגדיו המובהקים.


מטרת ההסכם, שנחתם בין נשיא ארה"ב דאז רונלד רייגן ומנהיג ברית המועצות מיכאיל גורבצ'וב בשנת 1987, הייתה להקנות יציבות אזורית על רקע פיתוח טילים לטווחים שונים מצד שני הצדדים. גם ברוסיה יש מי שמסתייג ממנו. בשנת 2007 אמר הנשיא פוטין, כי "ההסכם אינו משרת את האינטרסים של רוסיה".