חיסול העיתונאי הסעודי: עד כמה ייפגע מעמדו של מוחמד בן סלמאן?

יורש העצר הסעודי הצעיד את ממלכתו לעבר מודרניות, שגשוג ואפילו קיבל חיבוק ממדינות המערב. עם זאת, ההסתבכות שלו נוכח מותו של חשוקג'י עלולה לשנות לחלוטין את מעמדו

בשנה האחרונה הפך יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, את הממלכה הערבית לשחקנית משמעותית במזרח התיכון בפרט ובעולם בכלל. זאת, תוך שהוא מקדם רפורמות מודרניות ומחבק את היוזמות המערביות, בעיקר מצד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

בן סלמאן היה בטוח שמדינתו בדרך הנכונה להצלחה. עם זאת, מותו של העיתונאי ג'מאל חשוקג'י, ובעיקר ההסתבכות נוכח הניסיון לטשטש את העקבות, עלולות לשנות לחלוטין את מעמדה בעולם ובעיקר את המוניטין של יורש העצר.

יורש העצר הסתנוור ככל הנראה מההצלחה המהירה. עם זאת, טעות קטנה בהוראות החיסול, רשלנות וגם חוסר הערכה ליריביו הפכו את סיפורו של חשוקג'י לאירוע מכונן, כזה שהסיט לעברו את עיני העולם מטבח מאות אלפי האזרחים הסורים. הטורקים חיכו לבן סלמאן בפינה והציגו בגאווה את הטעות שהפכה לבעיה וחשפה אותו כמנהיג לא מנוסה, ובעיקר פזיז.

 
 
 
 יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן
 

יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן (רויטרס)

 

האירוע האחרון בקונסוליה הסעודית בטורקיה העלה מחדש את נורות האזהרה שהחלו להבהב עם כניסתו לתפקיד. ראשית, הוא צעיר ונכנס לתפקיד רק בגיל 33, כשבסעודיה הגיל שבו מקבלים לרוב את שרביט ההנהגה קרוב יותר ל-75. לא רק שהוא הוציא לפנסיה את הגווארדיה הישנה, אלא גם חיסל את הקריירה של שני נסיכים מרכזיים בממלכה וכלא באשמת שחיתות שני נסיכים עשירים. נוסף על כך, גם עורף הראשים המלכותי נכנס לקצב עבודה לא מוסבר עם יותר ממאה הוצאות להורג בשנתיים.

בתחילת הפרשה ניתן היה לחשוב כי סעודיה תצלח את המשבר עם היעלמותו של חשוקג'י. עם זאת, במהלך השבועיים האחרונים בן סלמאן המשיך להסתבך. ככל שהסעודים התבצרו בעמדתם והכחישו את מותו של העיתונאי האלמוני, כך נחשפו ראיות חדשות בנוגע לגורלו של חשוקג'י ולמעורבות הסעודית בסיום חייו. כעת נראה שחטא הגאווה של בן סלמאן עלול לא להסתיים כטעות טקטית בלבד אלא להשפיע אסטרטגית על מאזן הכוחות במזרח התיכון.

ג'מאל חאשוקג'י
 

העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י (רויטרס)