גילוי מסעיר בעמק האלה: היישוב שבו נערך הקרב בין דוד וגוליית

בשורה ארכיאולוגית מרעישה התגלתה בחירבת קייאפה, שם נחשפו שרידי יישוב יהודי קדום מהמאה העשירית לפני הספירה: "חרצני זיתים חשפו את התאריך" • "חופרים" - הפרק השני

במסגרת החיפושים הארכיאולוגיים אחר שרידים מתקופות קדומות של ירושלים, צצה בעמק האלה אחת הבשורות המרעישות ביותר, במקום שנקרא חירבת קייאפה. שם, גילה פרופ' יוסי גרפינקל יישוב מהמאה העשירית לפני הספירה, שבו - כך הוא מעריך - התרחש הקרב המפורסם בין דוד וגוליית.

הסיפור המקראי על הקרב המפורסם עודד את גרפינקל להתחיל לחפור, אך בהמשך הוא נדרש לספק הוכחות. "השאלה המרכזית בכל מחקר ארכיאולוגי היא מה התאריך. מצאת עיר - ממתי היא?", הסביר גרפינקל. את התשובה לשאלה הוא גילה באמצעות חרצני זיתים. אחת הדרכים לתארך מקומות ואירועים היא באמצעות פחמן 14 - חומר המצוי בחומרים אורגניים, ויכול לתארך יישוב עד חמישים אלף שנה אחורה, לפי קצב דעיכת הפחמן. "חרצני הזיתים האלה שווים את משקלם בזהב, מפני שהם נתנו את התאריך המדוייק של כל העיר הזאת", סיפר גרפינקל.

יוסי גרפינקל בחירבת קייאפה
 

יוסי גרפינקל בחירבת קייאפה (חדשות עשר)

 

אחרי שהוכיח שהיישוב שגילה בחירבת קייאפה אכן הוקם במאה העשירית לפני הספירה, עדיין נותרה השאלה מה קושר את היישוב לממלכת דוד. "מצאנו שברים של קנקן עם הכתובת 'אשבעל בן בדע', שם שמופיע במספר גרסאות בתנ"ך וכולן מימי דוד", הדגיש גרפינקל. "מצאנו עשרות אלפי עצמות, ולא מצאנו אפילו עצם אחת של חזיר. בנוסף, לא מצאנו במקום צלמיות פריון, כמקובל בממלכת יהודה".

כל הממצאים הללו, לדברי גרפינקל, מחזקים את האפשרות כי בחירבת קייאפה אכן התקיים יישוב יהודאי – אפשרות שמשמחת את כל מי שמחפש הוכחות לגודלה ולחוזקה של הממלכה המאוחדת של דוד ושלמה.