"הסוף לשטח ההפקר": החוק לפיקוח על מעונות היום אושר סופית

החוק, שייכנס לתוקף בספטמבר, יחייב בעלי מעונות לבחון את עברם הפלילי של העובדים ולבדוק כי מיקום המעון לא מסכן את הפעוטות. שר הרווחה: "ההורים יכולים לנשום לרווחה"

חוק לפיקוח על מעונות היום לפעוטות אושר הערב (שני) סופית במליאת הכנסת. החוק, שייכנס לתוקפו בספטמבר, יחייב את בעלי המעונות לבחון את עברם הפלילי של צוות העובדים ולבדוק כי מיקום המעון לא יסכן את ביטחון הפעוטות. נוסף על כך, החוק יחייב את בעלי מעונות להוציא רישיון הפעלה שיינתן מממשרד העבודה והרווחה. החוק עבר פה אחד במליאת הכנסת ויסדיר לראשונה את מערך הפיקוח והרישוי הממשלתי על כלל מעונות היום, שבהם לפחות שבעה פעוטות.

מלבד האיסור להעסיק אנשי צוות ללא עבר פלילי, יחויב כל בעל מעון להדריך ולהכשיר את עובדיו בתחומי מתן עזרה ראשונה ולקבל הדרכה וייעוץ מקצועיים. נוסף על כך, תינתן לממונה על מעונות היום במשרד הממשלתי סמכויות אכיפה והרתעה פליליות, בהן סמכות למתן צו לשם סגירת מעון.

 
 
 
 יסמין וינטה, הפעוטה מגן הילדים בפ"ת
 

יסמין וינטה, פעוטה שנהרגה בגן ילדים בפתח תקווה (באדיבות המשפחה )

 

לחוק הממשלתי מוזגו גם הצעות חוק פרטיות, שיזמו ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו) ויו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד). שר העבודה והרווחה, חיים כץ, התייחס לאישור החוק: "לאחר שנים של ניסיונות כושלים, המשרד בראשותי הצליח סוף סוף ליצור הסדרה בתחום הטיפול בגיל הרך. היום הורי ישראל יכולים להתחיל לנשום לרווחה ולדעת שיצרנו מעטפת הגנה לפעוטות ושדרוג משמעותי באיכות הטיפול".

ממשרד העבודה והרווחה נמסר כי התקציב לצורך הסדרת המערך לטיפול בפעוטות יעמוד על 280 מיליון שקלים, בפריסה לחמש שנים. לצורך כך גם יוקצה כוח אדם נוסף לאגף מעונות היום. עוד נמסר כי "התקציב ישמש להבטחת אכיפה אפקטיבית ויעילה לשלומם וביטחונם של הילדים, תוך מתן דגש  על הדרכה והכשרת מטפלות".

ח"כ שאשא ביטון התייחסה אף היא לאישור החוק: "היום עשינו היסטוריה – ההורים, הארגונים וחברי הכנסת. מדובר בצעד משמעותי עבור הילדים ואפילו עבור מעונות היום עצמם. החוק יסדיר את שטח ההפקר הקיים במציאות כיום ואת הפיקוח שלא היה קיים בפועל, ודאי לא ברמה שמדינה מתוקנת צריכה לדרוש מעצמה". חברת הכנסת ממפלגת כולנו הוסיפכה כי "אני נלחמת על החוק הזה שנים, אך לצערי היה זה מותה של יסמין וינטה ז"ל שהוביל לגיוס התמיכה הציבורית ולהפנמת המצב בקרב הגורמים הרלוונטיים. פעלנו במהירות כדי ליצור מציאות חדשה, במסגרתה נצמצם ונפסיק את הפריצות בתחום זה".

מהמועצה לשלום הילד נמסר כי "מאבק של 15 שנים הגיע לסיומו - זהו הישג היסטורי לכל פעוט בישראל". עוד נמסר כי "לראשונה, המדינה מכירה באחריותה כלפי פעוטות בגילאי לידה עד 3. מדובר בחוק הכרחי להגנה על שלומם הנפשי והפיזי של פעוטות. החוק ישים סוף להפקרות שקיימת היום והמאפשרת לכל אחד לפתוח מסגרת לפעוטות, גם אם אין לו רישיון או הכשרה, גם אם המקום מסוכן לפעוטות, ואפילו אם מי שפתח את הפעוטון הורשע בפגיעה בילדים".

לפני כשנה נחשף בחדשות עשר כי המדינה תחוקק חוק שיחייב פיקוח על מעונות. בפרסום של כתב החינוך, עמרי מניב, נאמר כי לאחר אין ספור מקרים של התעללות והזנחה של מטפלות בפעוטות במעונות לגיל הרך, שעד היום פעלו ברובם בלי פיקוח של המדינה, המדינה מתכוונת להשקיע מאות מיליוני שקלים ולחוקק חוק שיחייב פיקוח על המעונות לגילאי אפס עד שלוש.