דיווח: זהו המחסל שהתחזה לעיתונאי הסעודי לאחר מותו • תיעוד

לפי CNN, הכפיל עזב את הקונסוליה מהדלת האחורית בבגדיו של חשוקג'י ועם זקן מזויף, במטרה ליצור מצג שווא לפיו העיתונאי בחיים. תיעוד נוסף: צוות הקונסוליה שרף מסמכים

האם אחד המחסלים של ג'מאל חשוקג'י, העיתונאי הסעודי שנרצח לפני כשבועיים, צולם לאחר הרצח? רשת CNN פרסמה הבוקר (שני) סרטון שבו נראה מוסטפא אל-מדאני, שמראה פניו דומה לזה של חשוקג'י, מסתובב ברחבי איסטנבול כשהוא לבוש בבגדיו של חשוקג'י שעות ספורות לאחר שהאחרון נעלם. כמו כן, אל-מדאני נצפה עוזב את הקונסוליה מהדלת האחורית כשהוא עוטה משקפיים וזקן מזויפים. "סביר להניח שהבגדים היו עדיין חמים כשאל-מדאני לבש אותם. אתה לא זקוק לכפיל גוף עבור הליכי הסגרה או חקירה", אמר ל-CNN פקיד טורקי, "ההערכה שלנו לא השתנתה: זה היה רצח מתוכנן מראש והגופה הוצאה מהקונסוליה".

לפי החשד, אל-מדאני היה חלק מצוות של 15 אזרחים סעודים נשלח כדי להתעמת עם העיתונאי ב-2 באוקטובר. כך לפי גרסת בכיר סעודי שפורסמה אתמול בסוכנות הידיעות "רויטרס". במהלך המפגש עם העיתונאי, חברי הצוות איימו עליו, סיממו אותו וניסו לחטוף אותו. כשחשוקג'י התנגד - הם חנקו אותו למוות. לדברי הבכיר, גופתו של חשוקג'י גולגלה בשטיח וניתנה ל"משתף פעולה מקומי" כדי שיעלים אותה, ובמקביל נכנס המומחה לזיהוי פלילי כדי לטשטש את כל הראיות בזירה. על הטענות כי חשוקג'י עונה וראשו נערף, אמר הבכיר כי תוצאות מקדימות של החקירה לא מעידות על כך. נוסף על כך, הבכיר הסעודי הציג מסמכי מודיעין פנימיים, שלדבריו מראים את היוזמה הסעודית להחזיר מתנגדי משטר למדינה. עם זאת, הוא לא סיפק הוכחה למהימנות של המסמכים הללו.

 
 
 
ג'מאל חשוקג'י והמתחזה
 

מוסטפא אל-מדאני (מימין) וג'מאל חשוקג'י (משמאל) (cnn )

 

עוד סיפר הבכיר כי הממשלה הסעודית רצתה להחזיר את חשוקג'י למדינה בשנה שעברה בדרכי שלום, כחלק מהמבצע להחזיר מתנגדי שלטון. עם זאת, המבצע לא יצא אל הפועל, ולכן נשלח הצוות, שהורכב מאנשי מודיעין וביטחון סעודיים, לאיסטנבול כדי להחזירו. לדבריו, על פי התוכנית, הצוות יכול היה להחזיק את חשוקג'י בבית בטוח מחוץ לאיסטנבול למשך תקופה מסוימת. לפי ההנחיות, אם חשוקג'י היה מסרב לחזור, הצוות היה צריך לשחררו. עם זאת, הדברים השתבשו מלכתחילה כשצוות החל לחרוג מההוראות והשתמש במהרה באלימות.

העיתונאי הובא אל משרדו של הקונסול הכללי, שם סיפר לו אחד הפעילים, מאהר מוטרב, על הכוונה להחזירו לסעודיה. חשוקג'י סרב ואמר לו שממתינים לו מחוץ לקונסוליה, ואם הוא לא יחזור בתוך שעה יפנו לשלטונות הטורקיים. חשוקג'י אמר למוטרב כי הוא מפר נורמות דיפלומטיות, ותהה אם הוא מתכוון לחטוף אותו. על פי הבכיר הסעודי, מוטרב השיב לו בחיוב וסיפר לו כי הם מתכוונים לסמם אותו. מהגרסה של הבכיר הסעודי עולה כי בשלב הזה חשוקג'י החל להרים את קולו, הצוות נבהל וניסה לרסנו. הם חנקו אותו וכיסו את פניו במטרה למנוע ממנו לצעוק, אך הוא כבר לא היה בין החיים. לדברי הבכיר הסעודי, לא הייתה כוונה להרוג אותו.

 העיתונאי הסעודי, ג'מאל חאשוקג'י
 

העיתונאי הסעודי, ג'מאל חאשוקג'י (רויטרס )

 

תיעוד נוסף שפורסם היום מציג את צוות הקונסוליה לכאורה משמיד מסמכים מחוץ למבנה, כביכול זמן קצר לאחר החיסול. הגילויים החדשים מגיעים על רקע התבטאויות נוספות מגורמים בקהילה הבין-לאומית, המביעים ספק בגרסה הסעודית הרשמית. 

בתוך כך, סוכנות הידיעות הסעודית דיווחה הלילה כי המלך סלמאן ובנו מוחמד התקשרו לבנו של חשוקג'י והביעו את תנחומיהם על מות אביו.

אתמול בערב, שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר, התייחס לרציחתו של חשוקג'י. אל-ג'ובייר כינה את התקרית "טעות גדולה ונוראית" והבטיח כי האחראים לה יבואו על עונשם. נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הודיע כי ארצו תחשוף פרטים חדשים על האירוע ביום שלישי. "זו טעות נוראית וטרגדיה נוראית. ניסיון האחראים למקרה לטייח אותו הפך את הטעות לגדולה ומורכבת יותר", אמר אל-ג'ובייר בריאיון לרשת "Fox News". "אנחנו מוסרים את תנחומינו למשפחה וחשים את כאבם. למרבה הצער, טעות גדולה נעשתה ואני מבטיח שאלו שנושאים באחריות למעשים יענשו על כך".
 

עוד הוסיף שר החוץ הסעודי כי ארצו תמשיך לפרסם מידע על מותו של העיתונאי, ככל שמידע חדש בעניין יהיה בהישג ידם של השלטונות. לדבריו, יורש העצר לא היה מודע לשאירע, כפי שכבר נמסר מספר פעמים על ידי הגורמים הרשמיים בסעודיה. נוסף על כך מסר אל-ג'ובייר כי דיווחים סותרים אודות שאלת עזיבתו של חשוק'גי את הקונסוליה שבטורקיה, היו הגורם שזירז את החקירה הסעודית.

 יורש העצר הסעודי
 

יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן (רויטרס )

 

בד בבד, מקור דיפלומטי מערבי ומקורות עלומים מקרב האופוזיציה הסעודית מסרו לאתר החדשות הלונדוני "אל-חליג' אונליין", כי בקרב מדינות מערביות ניכרים חשדות כלפי מעורבותו של חאלד בן סלמאן, השגריר הסעודי בוושינגטון ואחיו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן, בהתנקשות בחייו של חשוקג'י. המקורות ציינו כי חאלד דאג במזיד לשבש את הטיפול במסמכים שחשוקג'י הגיש לשגרירות סעודיה בארה"ב, וכך גרם להעברת הטיפול בענייני מסמכיו אל הקונסוליה הסעודית באיסטנבול. המקורות הוסיפו כי מיד לאחר ידיעתו על ההתנקשות, עזב חאלד את וושינגטון ושב אל ריאד, על מנת להימנע מלחשוף פרטים על התקרית ועל מעורבות אחיו הנסיך, במסגרת תשאולים שעלול היה לעבור על ידי הממשל האמריקני ובכירים בקונגרס.