המלך נכנע לרחוב הירדני - אך זקוק להסכם עם ישראל • פרשנות

"עסקת המאה" כנראה הובילה ללחץ מהעם על עבדאללה, והביאה לביטול נספחי חכירת השטחים מהסכם השלום. עם זאת, השליט הירדני צריך את ישראל מבחינה ביטחונית - ולא רק כקישוט

עבדאללה מלך ירדן, שהכריז אתמול (ראשון) על הכוונה לבטל נספחי חכירת שטחים מהסכם השלום מישראל, מושפע מלחץ רב מבית. כמו אביו, המלך חוסיין המנוח, גם עבדאללה מאוד רגיש ללחץ ברחוב. הוא ידע שהוא חייב לעשות את הצעד הזה כדי לרצות את הרחוב אחרת הוא בבעיה, אך הוא גם יודע שמבחינה ביטחונית – הוא צריך את ישראל.

הסעיפים שעל ביטולם הודיע עבדאללה, הם דווקא מהפחות קשים ביחס לכלל הסכם השלום. בשנה האחרונה יש לחץ גובר על המלך מהרחוב, ופיגועים שבישראל לא שומעים עליהם נגד אנשי ביטחון. נראה גם שכרגע בעיקר "עסקת המאה" של טראמפ משפיעה על הרחוב הפלסטיני-ירדני. אלו מסתכלים על המלך, שנמצא בתווך שבין סעודיה למצרים שכבר ויתרו, ובוחנים את צעדיו של מלכם. אפשר לומר שלמעשה, מדובר בחשבונית הראשונה שישראל משלמת מ"עסקת המאה".

האם תהיה הידרדרות בין ישראל וירדן? האחרונה צריכה את הסכם השלום בכלל ובאופן ביטחוני בפרט. המלך עבדאללה, שתבע את המונח "חצי סהר שיעי", היה הראשון לחזות בחושיו החדים שהשיעים יגיעו והוא רואה את זה קורה. לכן, הוא עדיין צריך את ישראל מבחינה ביטחונית כאמור, ולא רק כדקורציה.
 

נתניהו ועבדאללה השני, מלך ירדן

נתניהו ועבדאללה השני, מלך ירדן (רויטרס )

 


עם זאת, גורמים בישראל שעוסקים ביחסים עם ירדן, סימנו אתמול את הכרזת המלך עבדאללה, על ביטול הסכמי חכירת השטחים לישראל כצעד ראשון בסדרת מהלכים אפשריים, שלא יטיבו עם מערכת היחסים בין שתי המדינות.

הגורמים הישראליים מצביעים על מאמר שפרסם לפני כחודש וחצי מרוואן מועשר, שהיה גריר ירדן בישראל ובוושינגטון ואף כיהן כשר החוץ של הממלכה וסגן ראש הממשלה. מאמרו של מועשר, שפורסם בעיתון "אל-ראדה" הירדני, המליץ באחד מסעיפיו על ביטול החכירה של השטחים בערבה ובנהריים, שעליהם דיבר היום עבדאללה. המאמר גם סימן עוד כמה צעדים שלדעת מועשר ירדן צריכה לנקוט דוגמת עצירת כל סוג של נורמליזציה אזרחית עם ישראל, ביטול הסכם הגז בין הצדדים ואפילו עודד הקמת קרן ערבית לתמיכה בפלסטינים שתשמש למניעת מכירת קרקעות ליהודים בירושלים ובגדה המערבית.

ישראל נמצאת כרגע במשבר חמור מאוד עם ירדן. ראש הממשלה בנימין נתניהו טוען שהוא רוצה משאר ומתן ומנסה לצנן את המצב - אך לא בטוח שזה אפשרי.

מוקדם יותר: נתניהו הבטיח להיכנס למו"מ

מוקדם יותר היום התייחס נתניהו להודעת מלך ירדן על הכוונה לבטל את הנספחים להסכם השלום שנוגעים לחכירת אי השלום בנהריים ומובלעת צופר בערבה. "בהסכם השלום ירדן שמרה לעצמה את האופציה לקבל לידה את השטח בנהריים ואת מובלעת צופר", אמר נתניהו במהלך נאומו בטקס לציון 23 שנים לרצח יצחק רבין. "נמסר לנו היום כי היא מבקשת לממש את האופציה הזו. ניכנס איתה למו"מ על האפשרות של הארכת ההסדר. אין ספק בראייה כוללת שההסדר כולו הוא נכס חשוב לשתי המדינות".
 

 נשיא ארצות הברית טראמפ ומלך ירדן עבדאללה בבית הלבן

"תשלום ראשון על עסקת המאה" טראמפ ועבדאללה(רויטרס )

 

פקיד ישראלי בכיר ציין כי משרד החוץ הירדני הודיע לשגריר ישראל בעמאן על ההחלטה, זמן קצר לפני הודעת המלך עבדאללה בפני אישים פוליטיים בארמונו. במקביל מסר שגריר ירדן בישראל הודעה זהה לסמנכ"ל מזרח תיכון במשרד החוץ בירושלים. 

לפי ההודעה של המלך, מדינתו "הודיעה לישראל על החלטתה לבטל את הנספחים להסכם השלום שנוגעים לחכירת אי השלום בנהריים ומובלעת צופר בערבה". לדבריו, מדובר ב"אדמות ירדניות והן יישארו כאלה, כיוון שירדן תממש את ריבונותנו עליהן".

לפי הסכם השלום בין שתי המדינות, שנחתם בשנת 1994, ישראל חכרה את שתי המובלעות הללו מירדן למשך 25 שנה. לפי ההסכם כל צד יכול להודיע על סיום ההסדר הזה בהתראה של שנה מראש. בעוד שנה בדיוק יפוג מועד החכירה. לכן, ההודעה של המלך עבדאללה מגיעה בזמן מבחינת ההסכם, ובכך ירדן מודיעה כי לא תסכים להאריך את החכירה.
 

 עבדאללה מלך ירדן

עבדאללה מלך ירדן (רויטרס )

 


 

ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה, אייל בלום, התייחס להודעה על השבת מובלעת צופר ואמר: ״השטחים החקלאיים במובלעת צופר הינם משמעותיים מאוד מבחינת ביטחון האזור, המדינה, הפרנסה וענף החקלאות בערבה התיכונה. המשמעות הינה קריסה של 30 משקים חקלאיים בשטח של כ-1,400 דונם. לא מתקבל על הדעת כי לאחר שנים רבות, ישתנו סדרי  עולם. אני קורא לראש ממשלת ישראל לפתור את המשבר הזה באופן מיידי שכן מלבד חשיבות השטחים לחקלאות, הם מהווים חייץ, בין האזורים המיושבים בערבה, לבין מדינת ירדן והינם קריטיים, בשל מיקומם, לביטחון האזור והמדינה".

עוד הוסיף בלום: ״מדינת ישראל נמצאת בקשרים של מסחר, ותעשייה עם ירדן ואף מעבירה אליה מליוני קוב מים לתושביה. אנו מצפים מממשלת ישראל לפעול על מנת שהמצב הקיים יישמר ובוודאי שלא נשקוט עד שנעביר החלטה  לא הגיונית זו מעל סדר היום".

חברת ועדת החוץ והביטחון, ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), אמרה כי "זהו כישלון למדיניות החוץ של ראש הממשלה נתניהו. עצוב לשמוע כי דווקא היום מכל הימים, מחליט המלך עבדאללה שלא להאריך את הנספח החשוב להסכם. הייתי שם כשנחתם ההסכם ההיסטורי לטובת שני העמים. לצערי נראה שהדבר הוא תוצר של מאבק כוחות במקום הידברות בין שתי המדינות והמשך התעלמותו מהסוגיה הפלסטינית, ושבעוד הוא עסוק בקידום קשרים עם אפריקה ודרום אמריקה - דבר חשוב אבל בוודאות לא תחליף להידברות עם בנות בריתנו באזור, הן מתחילות להתפרק לאט מהמחויבויות שנטלו על עצמן. אני קוראת לראש הממשלה נתניהו לנסוע לעמאן מיידית ולהידבר עם המלך בעניין זה. כמו כן אדרוש את התכנסות ועדת החוץ והביטחון בעניין גם כדי להבין עד כמה הניתוק של ישראל מהרשות הפלסטינית הוביל את המלך לצעד שכזה, מה המשמעויות ומה ניתן לעשות כדי להשיב את המצב על כנו כך שההסכם יוארך".