הקבינט אישר: פינוי חאן אל-אחמר יידחה בכמה שבועות

בדיון המיוחד שהתכנס אישרו השרים את הצעתו של רה"מ נתניהו, שמעוניין למצות את המו"מ עם תושבי הכפר הבדואי. ההצעה התקבלה חרף התנגדות של שרי הבית היהודי בנט ושקד

  • פורסם ב:
  • 21/10/2018 14:08
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/10/2018 15:05
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

פינוי חאן אל-אחמר: הקבינט המדיני-ביטחוני אישר היום (ראשון) את הצעתו של רה"מ בנימין נתניהו לדחות את פינוי הכפר הבדואי הבלתי חוקי בכמה שבועות. ההחלטה התקבלה חרף התנגדותם של שרי הבית היהודי: נפתלי בנט ואיילת שקד. מלשכת רה"מ נמסר כי "ההחלטה התקבלה בהתאם להמלצות גורמי המקצוע וכדי לאפשר ארכה של כמה שבועות במיצוי המו"מ לפינוי בהסכמה". מוקדם יותר ציין פקיד ישראלי בכיר כי קיים מבוי סתום בין רה"מ נתניהו ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. 

בשעות הבוקר התייחס רה"מ נתניהו להחלטתו לדחות את פינוי חאן אל-אחמר. "חאן אל אחמר יפונה", אמר בפתח פגישתו עם שר האוצר של ארצות הברית, סטיב מנוצ'ין. "זאת החלטה של בית המשפט ואין לי כוונה לדחות את זה עד להודעה חדשה אלא למועד קצר. משך הזמן שניתן לנסות לפנות את היישוב בהסכמה ייקבע על ידי הקבינט. זה יהיה קצר ואני מאמין שזה יהיה בהסכמה".

 
 
 
  ח'אן אל אח'מר
 

חאן אל-אחמר (חדשות עשר)

 

בתוך כך, נמשכים הקולות בממשלה נגד ההחלטה לדחות את הפינוי. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר כי "חאן אל אחמר יפונה - מדובר בבנייה בלתי חוקית שהריסתה אושרה בבג"ץ". בנט כתב את הדברים בחשבון הטוויטר שלו, והוסיף: "במדינת חוק אוכפים את החוק, גם אם הקהילה הבין-לאומית מתנגדת ומאיימת. מפלגת הבית היהודי תוודא שאכן כך יקרה". 

בנט אינו היחיד ממפלגת הבית היהודי שיצא נגד המהלך. שרת המשפטים איילת שקד שמרה על הקו של יו"ר מפלגתה: "חאן אל-אחמר יפונה". שקד אמרה את הדברים בריאיון לגל"צ, והוסיפה "הרשות הפלסטינית משתמשת בחאן אל-אחמר כנשק מדיני נגד ישראל. תהיה היום ישיבת קבינט בנושא, ואז נבין מראש הממשלה מה העניין". אמש כתב ח"כ בצלאל סמוטריץ' בטוויטר: "ספרו לי עוד על ממשלת ימין. מכעיס, מקומם ומדאיג. ביום שני בשעה 17:00 אצא לסיור בחאן אל-אחמר, בהובלת חבריי בתנועת רגבים. אני קורא לחברי הקואליציה להצטרף לסיור, במקום להגיע להצבעות בכנסת. נסייר במקום ויחד ננסה לגדל עמוד שדרה".

אתמול, כאמור, אישרו בלשכת ראש הממשלה כי הוחלט בשלב זה לעכב את פינוי חאן אל-אחמר בשטח E1 בין מעלה אדומים לירושלים. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי "הכוונה היא לנסות למצות את המו"מ (עם תושבי הכפר) ואת ההצעות שהתקבלו מגורמים שונים, כולל בימים האחרונים". מלשכת שר הביטחון נמסר מנגד כי "ההחלטה על דחיית פינוי 'חאן אל אחמר' התקבלה בניגוד גמור לעמדת שר הביטחון ולמרות התנגדותו הנחרצת".

נתניהו ובנט בכנסת
 

נתניהו ובנט בכנסת (רויטרס)

 

פקיד ישראלי בכיר אמר אתמול לחדשות עשר: "פינוי הכפר חאן אל-אחמר היה מתוכנן להתבצע בימים הקרובים. מערכת הביטחון היתה מוכנה לפינוי. אבל אמש פנתה לשכת ראש הממשלה ללשכת שר הביטחון והנחתה לעצור את הפינוי". וליד עסאף, ראש הוועדה למאבק בגדר ובהתנחלויות, מסר בתגובה: "אנחנו לא מאמינים לחדשות הישראליות ואנחנו נמשיך להפגין בחאן אל-אחמר".

בשבוע שעבר גבר עוד יותר הלחץ הבין-לאומי על ישראל לא להרוס את הכפר ולא לפנות את תושביו. ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, אמרה לפני כשבוע וחצי במהלך דיון בפרלמנט כי היא קוראת לישראל לא להרוס את הכפר. במקביל פרסמה התובעת של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג הודעה חריגה ובה הזהירה מפני פינוי הכפר.

ביום חמישי הגיע לכפר ראמי חמדאללה, ראש הממשלה הפלסטיני. חמדאללה הודה לתושבים על מה שהגדיר "העמידה האיתנה והלא אלימה שלהם למול הכיבוש הישראלי". כמו כן, קרא ראש הממשלה הפלסטיני לתושבים להכשיל את הפינוי הצפוי: "הכיבוש הזה ייעלם, ללא ספק". יום קודם לכן דווח על מעצרה של תושבת הכפר בת 19, שעל פי הדיווחים ירקה על נעל של איש כוחות הביטחון המאבטח את העבודות במקום, לקראת פינוי הכפר.

לפני כחודש, קראו שמונה מדינות אירופיות לישראל לבטל את ההחלטה בדבר הריסת היישוב, שלדבריהן "תאיים באופן קשה על היכולת לקיים את חזון שתי המדינות לשני עמים". בתגובה, האשים שר הביטחון ליברמן את הממשלות האירופיות ב"עיוות מכוון" של המציאות וב"התערבות בוטה" בענייניה הפנימיים של ישראל: "מדובר בחוסר צדק ובאפליה, שלא תואם את היחסים בינינו ואת הנורמות הדיפלומטיות בין מדינות ריבוניות".