"העיתונאי הסעודי נהרג כשניסו להשתיקו, גופתו גולגלה בשטיח"

בכיר סעודי סיפק גרסה חדשה לאירועים שהובילו למות חשוקג'י: "ניסו להחזירו לסעודיה, אך הצוות שנשלח חרג מהנהלים. הם סיממו, חנקו אותו למוות ומסרו את הגופה למשת"פ"

בעוד סעודיה מתמודדת עם הספקנות של הקהילה הבין-לאומית נוכח הטענה כי העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י נהרג "במהלך קטטה", פורסמה היום (ראשון) גרסה חדשה, מפי בכיר סעודי, על השתלשלות האירועים בקונסוליה הטורקית.

על פי הגרסה החדשה, צוות של 15 אזרחים סעודים נשלח כדי להתעמת עם העיתונאי ב-2 באוקטובר. במהלך המפגש עימו הם איימו עליו, סיממו אותו וניסו לחטוף אותו. כשחשוקג'י התנגד - הם חנקו אותו למוות. כדי להסוות את עקבותיהם, אחד מחברי הצוות התלבש בבגדיו של העיתונאי כדי שניתן יהיה לראות בצילומי האבטחה שהוא עזב את הקונסוליה.

 
 
 
ג'מאל חאשוקג'י
 

ג'מאל חאשוקג'י (רויטרס)

 

לדבריו של הבכיר הסעודי, גופתו של חשוקג'י גולגלה בשטיח וניתנה ל"משתף פעולה מקומי" כדי שיעלים אותה, ובמקביל נכנס המומחה לזיהוי פלילי כדי לטשטש את כל הראיות בזירה. על הטענות כי חשוקג'י עונה וראשו נערף, אמר הבכיר כי תוצאות מקדימות של החקירה לא מעידות על כך. נוסף על כך, הבכיר הסעודי הציג מסמכי מודיעין פנימיים, שלדבריו מראים את היוזמה הסעודית להחזיר מתנגדי משטר למדינה. עם זאת, הוא לא סיפק הוכחה למהימנות של המסמכים הללו.

עוד סיפר הבכיר כי הממשלה הסעודית רצתה להחזיר את חשוקג'י למדינה בשנה שעברה בדרכי שלום, כחלק מהמבצע להחזיר מתנגדי שלטון. עם זאת, המבצע לא יצא אל הפועל, ולכן נשלח הצוות, שהורכב מאנשי מודיעין וביטחון סעודיים, לאיסטנבול כדי להחזירו. לדבריו, על פי התוכנית, הצוות יכול היה להחזיק את חשוקג'י בבית בטוח מחוץ לאיסטנבול למשך תקופה מסוימת. לפי ההנחיות, אם חשוקג'י היה מסרב לחזור, הצוות היה צריך לשחררו. עם זאת, הדברים השתבשו מלכתחילה כשצוות החל לחרוג מההוראות והשתמש במהרה באלימות.

העיתונאי הובא אל משרדו של הקונסול הכללי, שם סיפר לו אחד הפעילים, מאהר מוטרב, על הכוונה להחזירו לסעודיה. חשוקג'י סירב ואמר לו שממתינים לו מחוץ לקונסוליה, ואם הוא לא יחזור בתוך שעה יפנו לשלטונות הטורקיים. חשוקג'י אמר למוטרב כי הוא מפר נורמות דיפלומטיות, ותהה אם הוא מתכוון לחטוף אותו. על פי הבכיר הסעודי, מוטרב השיב לו בחיוב וסיפר לו כי הם מתכוונים לסמם אותו. מהגרסה של הבכיר הסעודי עולה כי בשלב הזה חשוקג'י החל להרים את קולו, הצוות נבהל וניסה לרסנו. הם חנקו אותו וכיסו את פניו במטרה למנוע ממנו לצעוק, אך הוא כבר לא היה בין החיים. לדברי הבכיר הסעודי, לא הייתה כוונה להרוג אותו.

 ג'מאל חאשוקג'י בכניסה לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, 2 באוקטובר
 

ג'מאל חאשוקג'י בכניסה לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, 2 באוקטובר (רויטרס)

 

האירועים האחרונים בפרשת העיתונאי הסעודי

ביום שישי פרסם התובע המדיני של סעודיה הצהרה לפיה העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י נהרג בעקבות קטטה עם האנשים שפגשו בו בשגרירות המדינה באיסטנבול. "האירוע עדיין תחת חקירה ו-18 אזרחים סעודים נעצרו", נמסר בהצהרה שפורסמה בטלוויזיה הסעודית. יועץ הלשכה המלכותית, שניים מעוזריו של ראש שירותי המודיעין במדינה ושני בכירים נוספים פוטרו מתפקידם.

בעקבות מסקנות חקירת האירוע, שלפי הסעודים עדיין נמשכת, המלך סלמאן הורה על ארגון מחדש של סוכנות המודיעין הסעודית, באמצעות ועדה בראשותו של יורש העצר בן סלמאן. בוועדה ישתתפו גם שרי הפנים והחוץ של המדינה וראשי סוכנויות המודיעין וביטחון המולדת. עוד הורה המלך לעדכן תקנות הקשורות לסוכנות המודיעין שתפקידן לאמוד את כוחותיה ולהעריך את שיטותיה ונהליה, וכן הורה לדווח לו בתוך חודש על מסקנות הוועדה. גורמים בריאד טוענים כי המלך ובנו כלל לא ידעו על הכוונה לרצוח את חשוקג'י.

בעקבות ההודעה אמר אתמול המו"ל ומנכ"ל ה"וושינגטון פוסט", שבו כתב חשוקג'י, כי "ממשלת סעודיה סיפקה ללא בושה ופעם אחר פעם שקרים בשלושת השבועות שחלפו מאז שג'מאל חשוקג'י נעלם בקונסוליה באיסטנבול. הסעודים, שלא סיפקו כל הוכחה, ובניגוד לכל הראיות העומדות לרשותנו, מצפים מהעולם להאמין שג'מאל נהרג במהלך קטטה לאחר ויכוח. זה לא הסבר, זה טיוח. על הנשיא טראמפ, הקונגרס ומנהיגי העולם הנאור לדרוש ראיות הניתנות להוכחה. אסור לאפשר לסעודים לרקוח פתרון שיציל את כבודם לפשע שנראה שבוצע בהכוונת הדרגים הגבוהים ביותר של הממשל".

 שר החוץ פומפאו עם המלך סלמאן
 

שר החוץ פומפאו עם המלך סלמאן (רויטרס)

 

מנגד, ביום שישי מיהר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, להודיע כי הוא מקבל את הגרסה שיצאה מריאד. "ההצהרה הסעודית היא צעד ראשון טוב, צעד גדול, וגם המעצרים שביצעו חשובים מאוד. מה שקרה לחשוקג'י הוא בלתי מקובל", אמר טראמפ. "אני לא חושב שההנהגה הסעודית שיקרה לי, ההסבר שלהם אמין. אדבר עם יורש העצר הסעודי לפני הצעדים הבאים בעניין ואעבוד על כך עם הקונגרס". טראמפ התייחס גם להטלת סנקציות על בת בריתו אותה הגדיר כ"כח מאזן נגד איראן" והדגיש כי היה "מעדיף שלא לכלול את עסקות הנשק בסנקציות האפשריות על סעודיה". אולם, בערב, בשיחה עם עיתונאים בנבאדה אמר טראמפ כי הוא אינו מרוצה מההסבר הסעודי. הנשיא האמריקני הוסיף כי ייתכן שמוחמד בן סלמאן לא היה מודע לרצח.

עם זאת, בכירי מודיעין בארה"ב ובעולם, כמו גם גורמים מדיניים, מטילים ספק בגרסה הסעודית. גורמים רשמיים בארה"ב אמרו לרשת CNN, כי "המבצע לא יכול היה לצאת לפועל, לולא ידיעתו של יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמאן". גם הסנאטור האמריקני לינדזי גראהם כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "הוא סקפטי ביחס לנרטיב הסעודי על מותו של העיתונאי".

הסנאטור הדמוקרטי אדם שיף אמר, כי "הטענה שחשוקג'י נהרג במהלך קטטה עם 15 גברים אינה אמינה. אם הוא נאבק באלו שנשלחו ללכוד או להרוג אותו, הוא עשה זאת כדי להגן על חייו. הממלכה חייבת לשאת באחריות". גם ראש סוכנות הביון לשעבר בבריטניה, ג'ון סאוורס, הטיל את האחריות לתקרית באופן ישיר על מוחמד בין סלמאן, בריאיון ל-BBC.