ארגון שוברים שתיקה בהרצאה בבית ספר (ארכיון), החדשות 13

לראשונה מאז שעבר חוק "שוברים שתיקה" - נציג הארגון נכנס לבי"ס

3 חודשים לאחר שחוקק החוק שמונע כניסה של אנשי הארגון למוסדות חינוך, הגיע המנכ"ל אבנר גבריהו להרצות ב"תיכונט" שבת"א. לשכת בנט: "פעולת המנהל - מעשה אנטי חינוכי"

פרסום ראשון: שלושה חודשים לאחר שחוק "שוברים שתיקה" עבר בכנסת, הצליח הארגון להכניס היום (ראשון) לראשונה את נציגיו לבית ספר ולהרצות בפני תלמידים. למרות ששר החינוך נפתלי בנט התגאה לאחר החקיקה כי מנע את הרצאות שוברים שתיקה, העביר הבוקר מנכ"ל הארגון, אבנר גבריהו, שיעור לתלמידי בית הספר "תיכונט" בתל אביב. זאת לאחר שהוזמן על ידי מנהל המוסד החינוכי, רם כהן.

גבריהו אמר בתגובה לפרסום כי "שר החינוך שוב נכשל במבחן התוצאה. בכל הקשור לחוקי השתקה בנט יכול לחפש את התלמידים שלו, אנחנו נמשיך לשבור שתיקה גם בבית הספר - עד שיגמר הכיבוש".

מלשכת שר החינוך, נפתלי בנט, נמסר: "שוברים שתיקה הוא ארגון שאנשיו מסתובבים במוסדות בינלאומיים ומכפישים את לוחמי צה״ל. מי שמוציא דיבת חיילי צה״ל בעולם מאבד את זכות הכניסה לבתי ספר בישראל. לכן, יזם השר בנט את חקיקת החוק שמונע את כניסתם למערכת החינוך ועבר בסוף מושב הכנסת האחרון. בימים אלו מנוסחות התקנות שיחילו את החוק בפועל במערכת החינוך. עם גמר ניסוח התקנות, ייאכף החוק במערכת החינוך באופן מיידי. השר בנט רואה את פעולת המנהל הבוקר כמעשה אנטי-חינוכי הפוגע בחיילי צה״ל, והנחה את המשרד לבחון נקיטת הליכים משמעתיים בהתאם. כפי שהצהיר השר, מי שמכפיש את חיילי צה״ל ומוציא דיבתם רעה בעולם - לא ייכנס למערכת החינוך".

בחודש יולי לאחר שהחוק עבר בכנסת, אמר בנט כי "המציאות שבה ארגונים שחותרים תחת הלגיטימיות של המדינה ומכפישים את חיילי צה״ל יחלחלו אל תלמידי ישראל – הסתיימה. שוברים שתיקה חצו מזמן את גבולות השיח הלגיטימי, כשבחרו להוציא את דיבת ישראל בזירה הבין-לאומית. לא אאפשר את פעילותם במערכת החינוך".

 
 
 
השר נפתלי בנט
 

השר נפתלי בנט (חדשות עשר)

 

כאמור, בחודש יולי עבר חוק "שוברים שתיקה" של שר החינוך נפתלי בנט ושל ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) עבר ברוב של 43 תומכים מול 24 מתנגדים. החוק קובע כי תימנע פעילות במוסד חינוכי של גורמים חיצוניים הפועלים נגד מטרות החינוך ונגד צה"ל. עוד נכתב בחוק כי "השר יקבע כללים לשם מניעת פעילות במוסד חינוך של אדם או של גוף שאינו חלק ממערכת החינוך שפעילותו עומדת בסתירה חמורה ומשמעותית למטרות החינוך הממלכתי". החוק השנוי במחלוקת זכה, מצד אחד, לתמיכה נרחבת, אך גם ספג, מצד שני, ביקורות קשות בטענה כי הוא אנטי-דמוקרטי. 

לאחר חקיקת החוק נמסר מטעם שוברים שתיקה כי "אחרי ההדתה, מגיעה ההשתקה: שר החינוך נפתלי בנט כל כך מפחד משוברים שתיקה שהוא העביר ׳חוק להשתקת הכיבוש׳. בנט רוצה להתנחל בכיתות של מערכת החינוך הממלכתית ולהרביץ בהם את תורתו, כפי שהוא ביטא אותה בתקשורת: מוצדק לירות בילדים פלסטינים בני שמונה, אבל אסור לפנות מתנחלים מבתיהם. הניסיון הזה לסתום לשוברים את הפה, לא יצליח להסתיר מהם את הכיבוש, אבל הוא מוכיח עד כמה בנט וחבריו מפחדים מה אידיאולוגיה של עצמם. הגיע הזמן שיפנימו בנט וחבריו שכל עוד יש כיבוש יהיו גם חיילים שישברו שתיקה שיחשפו מה אנחנו עושים בשטחים כבר 51 שנים. רוצים לסתום לנו את הפה? סיימו את הכיבוש".