רה"מ: פינוי חאן אל-אחמר נדחה במעט, מאמין שזה יקרה בהסכמה

רה"מ הוסיף כי ההחלטה לעכב את פינוי היישוב הבדואי הבלתי-חוקי נועדה לאפשר את התפנות התושבים מרצון. הקבינט התכנס כדי לדון בנושא. בנט: "במדינת חוק - אוכפים אותו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ראשון) להחלטתו לדחות את פינוי חאן אל-אחמר. "חאן אל אחמר יפונה", אמר בפתח פגישתו עם שר האוצר של ארצות הברית, סטיב מנוצ'ין. "זאת החלטה של בית המשפט ואין לי כוונה לדחות את זה עד להודעה חדשה אלא למועד קצר. משך הזמן שניתן לנסות לפנות את היישוב בהסכמה ייקבע על ידי הקבינט. זה יהיה קצר ואני מאמין שזה יהיה בהסכמה". שרי הקבינט דנו בסוגייה בפגישה מיוחדת.


אחד מתושבי היישוב הבדואי אמר לחדשות עשר: "אנחנו לא מאמינים לנתניהו ולא תולים תקוות בקבינט. אנחנוו לא מוכנים לזוז מפה ונתנגד לכל פינוי. ח״כ גמאל זחאלקה (הרשימה המשותפת), שהגיע לחאן אל-אחמר, אמר: "נתניהו התקפל. לא יהיה פינוי. בג"ץ אמר שאפשר לפנות אבל לא הורה לפנות. עצתי פה לתושבים שבאתי להזדהות איתם: המשיכו במחאה לא יהיה פינוי".

בתוך כך, נמשכים הקולות בממשלה נגד ההחלטה לדחות את הפינוי. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר כי "חאן אל אחמר יפונה - מדובר בבנייה בלתי חוקית שהריסתה אושרה בבג"ץ". בנט כתב את הדברים בחשבון הטוויטר שלו, והוסיף: "במדינת חוק אוכפים את החוק, גם אם הקהילה הבין-לאומית מתנגדת ומאיימת. מפלגת הבית היהודי תוודא שאכן כך יקרה". 

בנט אינו היחיד ממפלגת הבית היהודי שיצא נגד המהלך. שרת המשפטים איילת שקד שמרה על הקו של יו"ר מפלגתה: "חאן אל-אחמר יפונה". שקד אמרה את הדברים בריאיון לגל"צ, והוסיפה "הרשות הפלסטינית משתמשת בחאן אל-אחמר כנשק מדיני נגד ישראל. תהיה היום ישיבת קבינט בנושא, ואז נבין מראש הממשלה מה העניין". אמש כתב ח"כ בצלאל סמוטריץ' בטוויטר: "ספרו לי עוד על ממשלת ימין. מכעיס, מקומם ומדאיג. ביום שני בשעה 17:00 אצא לסיור בחאן אל-אחמר, בהובלת חבריי בתנועת רגבים. אני קורא לחברי הקואליציה להצטרף לסיור, במקום להגיע להצבעות בכנסת. נסייר במקום ויחד ננסה לגדל עמוד שדרה".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 רה"מ נתניהו עם שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין
 

רה"מ נתניהו עם שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין (קובי גדעון/לע"מ)

 

מנגד באופוזיציה בירכו על ההחלטה של רה"מ נתניהו. יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, כתבה אתמול: "פינוי חאן אל אחמר הוא טעות קשה ונזק מדיני ובין-לאומי, אבל הוא בעיקר עוול אכזרי כלפי קהילת המוחלשים שבבני האדם. לכן טוב מאוד שנדחה. בניגוד לדמגוגיה הנטענת, בית המשפט לא חייב פינוי כמו בעמונה, אלא התיר לפנות, וטוב שהמדינה לא עושה זאת".

חברתה לסיעה, מיכל רוזין, הוסיפה: "השבוע האחרון לא היה קל למשפחות בחאן אל- אחמר, כשכל יום היה יכול להיות היום בו יפנו אותם מביתם. הממשלה מנסה להסתיר מאיתנו את מה שהקהילה הבין-לאומית יודעת היטב - הגירוש הזה לא מוסרי ולא עומד בדין הבין-לאומי". רוזין הוסיפה כי "מרצ תמשיך לפעול כדי שהעיכוב יהפוך לביטול מוחלט של הגירוש".

עורך הדין של תושבי חאן אל-אחמר, תאופיק ג'בארין, אמר לחדשות עשר כי "ההצעה להעתקת הכפר בהסכמה כמה מאות מטרים צפונה מכביש מספר 1 אינה חדשה, אלא הוצגה לבית המשפט העליון כבר ב-1 באוגוסט". לדבריו, "מה שהתחדש זה שעכשיו המדינה מוכנה לדון בהצעה הזו".

  ח'אן אל אח'מר
 

חאן אל-אחמר ( חדשות עשר)

 

אתמול, כאמור, אישרו בלשכת ראש הממשלה כי הוחלט בשלב זה לעכב את פינוי חאן אל-אחמר בשטח E1 בין מעלה אדומים לירושלים. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי "הכוונה היא לנסות למצות את המו"מ (עם תושבי הכפר) ואת ההצעות שהתקבלו מגורמים שונים, כולל בימים האחרונים". מלשכת שר הביטחון נמסר מנגד כי "ההחלטה על דחיית פינוי 'חאן אל אחמר' התקבלה בניגוד גמור לעמדת שר הביטחון ולמרות התנגדותו הנחרצת".

פקיד ישראלי בכיר אמר אתמול לחדשות עשר: "פינוי הכפר חאן אל-אחמר היה מתוכנן להתבצע בימים הקרובים. מערכת הביטחון היתה מוכנה לפינוי. אבל אמש פנתה לשכת ראש הממשלה ללשכת שר הביטחון והנחתה לעצור את הפינוי". וליד עסאף, ראש הוועדה למאבק בגדר ובהתנחלויות, מסר בתגובה: "אנחנו לא מאמינים לחדשות הישראליות ואנחנו נמשיך להפגין בחאן אל-אחמר".

מטעם תנועת רגבים, שהובילה את המאבק לפינוי הכפר, נמסר: "ראש הממשלה נתניהו, במשך שנים ארוכות אתה מיישם בפועל מדיניות של אכיפה בררנית כלפי ההתיישבות ביו"ש, וזה לא מאגניב בכלל. פסקי הדין בעמונה ובעפרה, בבית אל ובנתיב האבות, מומשו ככתבם וכלשונם, ומדינת ישראל פעלה כמדינת חוק, אבל מול מאחז הדגל של הרשות הפלשתינית שפועלת במוצהר על פי תוכנית אסטרטגית להשתלט על אזורים בשליטה ישראלית, נתניהו תפס רגליים קרות. אם הוא לא יתעשת בהקדם, הרי שההפסד הצורם במאבק על שטחי C ומול הצעדים החד צדדיים של הרשות הפלסטינית, יהיה רשום בספרי ההיסטוריה על שמו. ראש הממשלה לא יכול להפנות אצבע מאשימה לעבר בג"ץ, אלא אך ורק כלפי עצמו".

על הכוונה לעכב את פינוי הכפר דווח לראשונה ב"הארץ". תושבי הכפר קיבלו לפני כמה שבועות צווים מהמנהל האזרחי לפיהם עליהם להרוס בעצמם את בתיהם ולפנות את האזור בו נמצא הכפר עד ה-1 באוקטובר. בצווים נמסר כי מי שלא יתפנה בעצמו יפונה בכוח וביתו ייהרס על ידי המנהל האזרחי.

השר נפתלי בנט
 

השר נפתלי בנט תוקף את החלטת רה"מ (חדשות עשר)

 

בשבוע שעבר גבר עוד יותר הלחץ הבין-לאומי על ישראל לא להרוס את הכפר ולא לפנות את תושביו. ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, אמרה לפני כשבוע וחצי במהלך דיון בפרלמנט כי היא קוראת לישראל לא להרוס את הכפר. במקביל פרסמה התובעת של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג הודעה חריגה ובה הזהירה מפני פינוי הכפר.

ביום חמישי הגיע לכפר ראמי חמדאללה, ראש הממשלה הפלסטיני. חמדאללה הודה לתושבים על מה שהגדיר "העמידה האיתנה והלא אלימה שלהם למול הכיבוש הישראלי". כמו כן, קרא ראש הממשלה הפלסטיני לתושבים להכשיל את הפינוי הצפוי: "הכיבוש הזה ייעלם, ללא ספק". יום קודם לכן דווח על מעצרה של תושבת הכפר בת 19, שעל פי הדיווחים ירקה על נעל של איש כוחות הביטחון המאבטח את העבודות במקום, לקראת פינוי הכפר.

לפני כחודש, קראו שמונה מדינות אירופיות לישראל לבטל את ההחלטה בדבר הריסת היישוב, שלדבריהן "תאיים באופן קשה על היכולת לקיים את חזון שתי המדינות לשני עמים". בתגובה, האשים שר הביטחון ליברמן את הממשלות האירופיות ב"עיוות מכוון" של המציאות וב"התערבות בוטה" בענייניה הפנימיים של ישראל: "מדובר בחוסר צדק ובאפליה, שלא תואם את היחסים בינינו ואת הנורמות הדיפלומטיות בין מדינות ריבוניות".