פינוי חאן אל-אחמר נדחה: "נתניהו הנחה, ליברמן התנגד נחרצות"

פקיד ישראלי בכיר לחדשות עשר: לשכת נתניהו פנתה ללשכת שר הביטחון והנחתה לעצור את הפינוי. מלשכת ליברמן מסרו כי ההחלטה לעכב פינוי היישוב "התקבלה בניגוד גמור לעמדתו"

  • פורסם ב:
  • 20/10/2018 22:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/10/2018 00:11
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

פינוי חאן אל-אחמר נדחה: בלשכת ראש הממשלה אישרו אמש (שבת) כי הוחלט בשלב זה לעכב את פינוי הכפר הבדואי חאן אל-אחמר בשטח E1 בין מעלה אדומים לירושלים. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי "הכוונה היא לנסות למצות את המו"מ (עם תושבי הכפר) ואת ההצעות שהתקבלו מגורמים שונים, כולל בימים האחרונים". מלשכת שר הביטחון נמסר מנגד כי "ההחלטה על דחיית פינוי 'חאן אל אחמר' התקבלה בניגוד גמור לעמדת שר הביטחון ולמרות התנגדותו הנחרצת".

פקיד ישראלי בכיר אמר לחדשות עשר: "פינוי הכפר חאן אל-אחמר היה מתוכנן להתבצע בימים הקרובים. מערכת הביטחון היתה מוכנה לפינוי. אבל אמש פנתה לשכת ראש הממשלה ללשכת שר הביטחון והנחתה לעצור את הפינוי". וליד עסאף, ראש הוועדה למאבק בגדר ובהתנחלויות, מסר בתגובה: "אנחנו לא מאמינים לחדשות הישראליות ואנחנו נמשיך להפגין בחאן אל-אחמר".

מטעם תנועת רגבים, שהובילה את המאבק לפינוי הכפר, נמסר: "ראש הממשלה נתניהו, במשך שנים ארוכות אתה מיישם בפועל מדיניות של אכיפה בררנית כלפי ההתיישבות ביו"ש, וזה לא מאגניב בכלל. פסקי הדין בעמונה ובעפרה, בבית אל ובנתיב האבות, מומשו ככתבם וכלשונם, ומדינת ישראל פעלה כמדינת חוק, אבל מול מאחז הדגל של הרשות הפלשתינית שפועלת במוצהר על פי תוכנית אסטרטגית להשתלט על אזורים בשליטה ישראלית, נתניהו תפס רגליים קרות. אם הוא לא יתעשת בהקדם, הרי שההפסד הצורם במאבק על שטחי C ומול הצעדים החד צדדיים של הרשות הפלסטינית, יהיה רשום בספרי ההיסטוריה על שמו. ראש הממשלה לא יכול להפנות אצבע מאשימה לעבר בג"ץ, אלא אך ורק כלפי עצמו".

 
 
 
 ח'אן אל אח'מר
 

חאן אל-אחמר ( חדשות עשר)

 

על הכוונה לעכב את פינוי הכפר דווח לראשונה ב"הארץ". תושבי הכפר קיבלו לפני כמה שבועות צווים מהמנהל האזרחי לפיהם עליהם להרוס בעצמם את בתיהם ולפנות את האזור בו נמצא הכפר עד ה-1 באוקטובר. בצווים נמסר כי מי שלא יתפנה בעצמו יפונה בכוח וביתו ייהרס על ידי המנהל האזרחי.

בשבוע האחרון גבר עוד יותר הלחץ הבינלאומי על ישראל לא להרוס את הכפר ולא לפנות את תושביו. ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי אמרה לפני כשבוע וחצי במהלך דיון בפרלמנט כי היא קוראת לישראל לא להרוס את הכפר. במקביל פרסמה התובעת של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג הודעה חריגה ובה הזהירה מפני פינוי הכפר.

ביום חמישי הגיע לכפר ראמי חמדאללה, ראש הממשלה הפלסטיני. חמדאללה הודה לתושבים על מה שהגדיר "העמידה האיתנה והלא אלימה שלהם למול הכיבוש הישראלי". כמו כן, קרא ראש הממשלה הפלסטיני לתושבים להכשיל את הפינוי הצפוי: "הכיבוש הזה ייעלם, ללא ספק". יום קודם לכן דווח על מעצרה של תושבת הכפר בת 19, שעל פי הדיווחים ירקה על נעל של איש כוחות הביטחון המאבטח את העבודות במקום, לקראת פינוי הכפר.

לפני כחודש, קראו שמונה מדינות אירופיות לישראל לבטל את ההחלטה בדבר הריסת היישוב, שלדבריהן "תאיים באופן קשה על היכולת לקיים את חזון שתי המדינות לשני עמים". בתגובה, האשים שר הביטחון ליברמן את הממשלות האירופיות ב"עיוות מכוון" של המציאות וב"התערבות בוטה" בענייניה הפנימיים של ישראל: "מדובר בחוסר צדק ובאפליה, שלא תואם את היחסים בינינו ואת הנורמות הדיפלומטיות בין מדינות ריבוניות".