גרסת ריאד למות חשוקג'י לא אמינה - מי אמור להשתכנע? • פרשנות

ילד בן ארבע היה מסוגל לייצר גרסה מהימנה יותר מזו שסיפק בית המלוכה הסעודי. מי שהאמין לסעודים מושקע במדינה ומטרתו - לשים את הפרשה מאחור. לא ברור כמה זה יהיה אפשרי

  • פורסם ב:
  • 20/10/2018 21:38
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/10/2018 00:24
  • |
  • כתבים:
  • נדב איל

אם היו לוקחים ילד ממוצע בן ארבע ונותנים לו שבועיים כדי לייצר גרסה אמינה להיעלמות העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י, הוא היה מייצר גרסה אמינה יותר מזו שסיפק בית המלוכה הסעודי. לפי גרסת ריאד, חשוקג'י נעלם במהלך קטטה בין אדם אחד שנכנס לקונסוליה לבין 15 חמושים ממנגנון הביטחון הסעודי.

ייתכן שאכן הייתה קטטה, כי הסעודים רצו להרוג אותו, וייתכן שהוא התנגד בזמן שחתכו לו את האצבעות, לפי חלק מהעדויות. כדי להבין עד כמה הגרסה הסעודית לא אמינה צריך לזכור שאחד מהאנשים שטסו לטורקיה במיוחד לצורך ה"חקירה", היה האדם שאחראי בסעודיה על רפואה משפטית, מוחמד סלאח אל-טובייקי, והוא הגיע עם מסור, אז לא לגמרי ברור מי אמור להאמין לגרסה הזו.

בעצם כן ברור. אנחנו רואים את תימן, איחוד האמירויות, המדינות שבצד של סעודיה, מתייצבות לצד סעודיה. וגם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שאומר שזה נשמע לו אמין. המטרה של כל הגורמים הללו שמושקעים בסעודיה ושסעודיה מושקעת בהם, היא לשים את הפרשה הזאת מאחוריהם. לא ברור עד כמה זה יהיה אפשרי מפני שהקהילה הבין-לאומית תוססת סביב הסיפור הזה, וזה לא הסוף, בטח שלא באירופה.

פעילי זכויות אדם מפגינים מחוץ לקונסוליה הסעודית באיסטנבול
 

פעילי זכויות אדם מפגינים מחוץ לקונסוליה הסעודית באיסטנבול (רויטרס)

 

אירועי היממה האחרונה:

המו"ל ומנכ"ל ה"וושינגטון פוסט", שבו כתב חשוקג'י, מסר אמש (שבת) בתגובה לגרסת הסעודים: "ממשלת סעודיה סיפקה ללא בושה ופעם אחר פעם שקרים בשלושת השבועות שחלפו מאז שג'מאל חשוקג'י נעלם בקונסוליה באיסטנבול. הסעודים, שלא סיפקו כל הוכחה, ובניגוד לכל הראיות העומדות לרשותנו, מצפים מהעולם להאמין שג'מאל נהרג במהלך קטטה לאחר ויכוח. זה לא הסבר, זה טיוח. על הנשיא טראמפ, הקונגרס ומנהיגי העולם הנאור לדרוש ראיות הניתנות להוכחה. אסור לאפשר לסעודים לרקוח פתרון שיציל את כבודם לפשע שנראה שבוצע בהכוונת הדרגים הגבוהים ביותר של הממשל".

כמו כן, הרשות הפלסטינית הביעה אמש תמיכה בסעודיה. "הרש"פ מדגישה בזאת כי סעודיה בראשותו של המלך סלמאן ויורש העצר מוחמד בן סלמאן הייתה ועודנה מדינת צדק, ערכים ועקרונות", נמסר מהמוקטעה. במקביל, סוכנות הידיעות הממשלתית התימנית מסרה כי תימן "מהללת" את החלטת המלך סלמאן בעניין.

מנגד, קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי איננה מאמינה לגרסה הסעודית. "הם עדיין לא הבהירו מה קרה ואנו, כמובן, דורשים שהם יעשו זאת", אמרה בכנס של מפלגתה שנערך במזרח גרמניה.

אתמול, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מיהר להודיע כי הוא מקבל את הגרסה שיצאה מריאד. "ההצהרה הסעודית היא צעד ראשון טוב, צעד גדול, וגם המעצרים שביצעו חשובים מאוד. מה שקרה לחשוקג'י הוא בלתי מקובל", אמר טראמפ. "אני לא חושב שההנהגה הסעודית שיקרה לי, ההסבר שלהם אמין. אדבר עם יורש העצר הסעודי לפני הצעדים הבאים בעניין ואעבוד על כך עם הקונגרס". טראמפ התייחס גם להטלת סנקציות על בת בריתו אותה הגדיר כ"כח מאזן נגד איראן" והדגיש כי היה "מעדיף שלא לכלול את עסקות הנשק בסנקציות האפשריות על סעודיה". אולם, בערב, בשיחה עם עיתונאים בנבאדה אמר טראמפ כי הוא אינו מרוצה מההסבר הסעודי. הנשיא האמריקני הוסיף כי ייתכן שמוחמד בן סלמאן לא היה מודע לרצח.

עם זאת, בכירי מודיעין בארה"ב ובעולם, כמו גם גורמים מדיניים, מטילים ספק בגרסה הסעודית. גורמים רשמיים בארה"ב אמרו לרשת CNN, כי "המבצע לא יכול היה לצאת לפועל, לולא ידיעתו של יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמאן". גם הסנאטור האמריקני לינדזי גראהם כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "הוא סקפטי ביחס לנרטיב הסעודי על מותו של העיתונאי".

הסנאטור הדמוקרטי אדם שיף אמר, כי "הטענה שחשוקג'י נהרג במהלך קטטה עם 15 גברים אינה אמינה. אם הוא נאבק באלו שנשלחו ללכוד או להרוג אותו, הוא עשה זאת כדי להגן על חייו. הממלכה חייבת לשאת באחריות". גם ראש סוכנות הביון לשעבר בבריטניה, ג'ון סאוורס, הטיל את האחריות לתקרית באופן ישיר על מוחמד בין סלמאן, בריאיון ל-BBC.

 ג'מאל חאשוקג'י ודונלד טראמפ
 

ג'מאל חאשוקג'י ודונלד טראמפ (רויטרס)

 

כאמור, אתמול בלילה פרסם התובע המדיני של סעודיה הצהרה לפיה העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י נהרג בעקבות קטטה עם האנשים שפגשו בו בשגרירות המדינה באיסטנבול. "האירוע עדיין תחת חקירה ו-18 אזרחים סעודים נעצרו", נמסר בהצהרה שפורסמה בטלוויזיה הסעודית. יועץ הלשכה המלכותית, שניים מעוזריו של ראש שירותי המודיעין במדינה ושני בכירים נוספים פוטרו מתפקידם.

בעקבות מסקנות חקירת האירוע, שלפי הסעודים עדיין נמשכת, המלך סלמאן הורה על ארגון מחדש של סוכנות המודיעין הסעודית, באמצעות ועדה בראשותו של יורש העצר בן סלמאן. בוועדה ישתתפו גם שרי הפנים והחוץ של המדינה וראשי סוכנויות המודיעין וביטחון המולדת. עוד הורה המלך לעדכן תקנות הקשורות לסוכנות המודיעין שתפקידן לאמוד את כוחותיה ולהעריך את שיטותיה ונהליה, וכן הורה לדווח לו בתוך חודש על מסקנות הוועדה. גורמים בריאד טוענים כי המלך ובנו כלל לא ידעו על הכוונה לרצוח את חשוקג'י.