קו הרקיע של תל אביב, רויטרס

"אין מתנות חינם": השקעה במשרדים - הזדמנות או מלכודת נדל"ן?

לאחרונה ישראלים רבים החלו להשקיע את כספם במשרדים, כשהיזמים מבטיחים תשואה גבוהה. אך מתברר שהשוק מוצף, הסיכון גבוה, והרוכשים מתקשים להחזיר את כספם • "המפצח"

בזמן האחרון צצה אופנה חדשה בתחום ההשקעות - משרדים. ישראלים עם כסף פנוי רוכשים משרד קטן, במטרה להשכיר אותו ולשלשל לכיסם תשואה חלומית. אך ייתכן שמדובר במלכודת נדל"ן חדשה.

"אני אומר לך בוודאות מוחלטת - אדם שמשקיע את הכסף שלו פה ירוויח הרבה יותר מאדם שמשקיע את כספו בבנק" ,טוען דוד רפאל, מייסד ומנכ"ל "קבוצת רפאל".

אך לא כולם מסכימים. טל אלדרוטי, השמאי הממשלתי הראשי, אומר כי אין הרבה אנשים בישראל שיכולים לדעת כמוהו האם ההשקעה במשרדים היא עסקה טובה. "מהרווח של השקל הראשון אתה צריך לשלם מס, רווח ראשון ממוסה", מסביר אלדרוטי על ההבדל בין השקעה במשרד להשקעה בדירה. "אם הנכס שלך עומד ריק, הארנונה והתשלומים האחרים עליך, זה סיכון שאתה צריך לקחת אותו, אין מתנות בחינם".

ג'קי מוקמל, מנכ"ל "CBRE" ישראל, ייעוץ נדל"ן
 

ג'קי מוקמל, מנכ"ל "CBRE" ישראל, ייעוץ נדל"ן ( חדשות עשר)

 

בניגוד לרכישת דירה להשקעה, הסיכון ברכישת משרד להשקעה הוא גדול הרבה יותר. אומנם מחירו של מטר רבוע של משרד הוא רק כ-12,000 שקלים לעומת 35,000 בדירה, אבל כל שאר העלויות גבוהות משמעותית.

דמי הניהול במגדלים שמספקים לובי מפואר, שירותי שמירה וניקיון עומדים על 25 שקלים בממוצע למטר רבוע לעומת 15 שקלים שתשלמו לוועד הבית. על זה תוסיפו את המס שצריך לשלם מהשקל הראשון שהשכירות מניבה במשרד, לעומת פטור ממס על השכרת הבית עד להכנסה של 5,000 שקלים.

ומעל הכול יש את הארנונה כל מטר רבוע של משרד עולה פי שלושה מאותו מטר בדירה, והוא בממוצע  25 שקלים מול 7 שקלים בדירה. כך שאפילו אם המשרד עומד ריק רק חודש או חודשיים, העלויות הגבוהות מחסלות את התשואה.

"אנחנו מדינה מספר 3 בתשואות גבוהות למשרדים", הסביר ג'קי מוקמל, מנכ"ל "CBRE" ישראל, ייעוץ נדל"ן. "נשמע מעולה, אבל מדובר על תשואות של יזמים, לא של רוכשים. בסוף, הציבור נדפק. צר לי שאני אומר את זה, זה לחם חיי, אני עובד בזה יום יום, אבל אין לי ברירה אלא לחוס על הציבור שקונה ולא מצליח להשכיר, והצרות בהשכרה של שטחים קטנים הן מרובות".

"עד שאתה לא בודק, אמיתי בעיניים שלך שכזה משרד בדיוק קנוי קיים ועובד אתה לא קונה", התעקש אלכסיי מולצ'נוב, יועץ נדל"ן - שינוי - "BBC נדל"ן". "אל תקנה ממני עד שאתה לא רואה את זה".