באטמן של תל גיבורים: מאמן ה-MMA שמרחיק ילדים מהרחובות

אריאל ידגרוב, איש אמנויות לחימה בעל שם עולמי, הקים בשכונת המצוקה בחולון מועדון שבו ילדים מתאמנים כמעט בחינם, ואף מסייע להם בלימודים. "הספורט הוא דרך להגיע לנער"

אריאל ידגרוב בן ה-38, לוחם MMA (אמנויות לחימה משולבות) והמאמן הפרטי של אלופי העולם בארה"ב, החליט לפני ארבע שנים, לאחר שנער בן 17 נרצח בגלל ויכוח מיותר בשכונת תל גיבורים בחולון, להקים מועדון שבו מתאמנים ילדי השכונה כמעט בחינם, וכך מרחיק אותם מהרחוב ומהאלימות של השכונה.

בתחילה היו במועדון ארבעה ילדים, כיום יש בו שבעים, ומעט אחרי שנפתח, גילה שיש לו בחוג יותר מילד אחד שלא יודע קרוא וכתוב, וסיפק להם שיעורים פרטיים אחר הצהריים. עם הזמן הדבר הפך לתוכנית קבועה עם מורה שמחזק תלמידים במקצועות שבהם הם מתקשים.

 ידגרוב מסייע בלימודים לאחד הנערים במועדון
 

ידגרוב מסייע בלימודים לאחד הנערים במועדון ( חדשות עשר)

 

"אתה לא יכול למדוד באמת כמה היו יכולים להגיע אלינו למשטרה, אם הם לא היו פה", הסביר פקד מאיר רוטמן, ראש מחלק נוער מרחב איילון. "זה משהו שאי אפשר למדוד, אני מאמין שזה משמעותי".

לא' היו שני תיקים במשטרה על אלימות עד שהגיע לגיל 14, עד שהגיע להתאמן במועדון.היום הוא מדריך מצטיין ביחידה ללוחמה בטרור. הסיפור שלו לא יוצא דופן, יותר מעשרה לוחמים מצטיינים בצה"ל יצאו מהמועדון מאז הוקם לפני כמה שנים. צעירים שאחרת אולי לא היו מתגייסים כלל, וכולם, כמו א', ממשיכים להגיע בסופי שבוע ומדריכים את הילדים הצעירים יותר בשכונה.

"הפלוס אצל מאמן שאוהבים ומכבדים אותו, זה שילכו איתו לכל מקום. אם הייתי שחקן כדורגל יכולתי לעשות את זה בכדורגל, ריקוד או בלט. זה כלי להגיע לנער ולדבר איתו", הסביר אריאל.

הסיפור יוצא הדופן הזה מושך אליו לוחמים מיומנים שמגיעים לא רק ללמוד אלא גם להעביר משהו הלאה. אלעזר טריקו למשל, מאמן במכללה של משטרת ישראל ונחשב לאחת ההבטחות הגדולות של לוחמי ה-MMA הישראלים שמתחרים בזירה העולמית. 

טריקו, שעבר בעצמו ילדות קשה ואלימה, קיבל הצעות להתאמן במועדונים הטובים בארץ, אבל מעדיף להגיע למועדון הצפוף שבחולון. והוא לא מקבל שם הנחת סלב. עשרה קרבות, בני שתי  דקות כל אחד, בכל פעם מול צעיר אחר במועדון. עד שהוא נופל שדוד.

כאמור, הילדים משלמים בעבור החוג 200 שקלים בשנה, והשאר מגיע מהעירייה. החודש קיבל ידגרוב סוף סוף מקום שאותו הוא לא צריך לחלוק עם חוגים אחרים, שיוקדש כולו לפעילות המועדון שלו. עם זאת, התקציב שהיה אמור להתניע את העסק תקוע כבר הרבה זמן.

ידגרוב כבר מפנטז על השכונה הבאה שבה יתקע יתד, על היישוב הבא, על הילדים שאף אחד לא רואה שרק מחכים שמישהו יגיע וייתן להם איזו דחיפה קדימה. אם יש משהו שידגרוב למד על עצמו, זה שדחיפה אחת יכולה לרסק אותך או יכולה להעיף אותך הכי רחוק שאפשר. רק צריך לדאוג לעמוד בצד הנכון.