טילי s-300, רויטרס

דיווח: רוסיה סיפקה לסוריה מערכת משודרגת של S-300

מקור במשרד ההגנה במוסקבה מסר לעיתון רוסי כי שלוש מערכות הגנה אווירית מסוג S-300PM-2 הועברו לסוריה. המכ"ם ויכולות ניהול הקרב של דגם זה נחשבים מתקדמים יותר

העיתון הרוסי "איזבסטיה" דיווח היום (שישי) מפי גורמים בכירים במשרד ההגנה הרוסי כי רוסיה סיפקה לסוריה שלוש מערכות הגנה אוויריות מסוג S-300PM-2, הנחשבות מתקדמות ואיכותיות יותר מהגרסה הרגילה. אחד השדרוגים המשמעותיים במערכת טילי ה-2PM היא מערכת מכ"ם פונקציונלית ומרכז שליטה ובקרת אש מתקדם.

זאת, לאחר שבתקופה האחרונה רוסיה העבירה לסוריה מערכות הגנה אוויריות מסוג 300-S וזאת ברקע הפלת מטוס הביון הרוסי על ידי אש נ"מ סורית בזמן שישראל תקפה בלטקיה. לפי הדיווח, שלוש מערכות ה-PM-2 שהועברו לסוריה כוללות יכולות תיאום עם המערכות הרוסיות, באופן המאפשר העברת תמונת מצב עדכנית בין כלל הגורמים המשתתפים בלחימה ומנהלים אותה. 

בדיווח עוד צוין כי פעולות השדרוג וההתאמה של מערכת ה-S-300 הקלאסית לרמה של S-300PM-2 בוצעו בשלהי שנת 2010 ונעשו בשל הצורך הרוסי במערכת מדויקת יותר שתדע להתמודד עם האתגרים החדשים של הלחימה המודרנית. מערכות המשגר הוטמעו כבר בתורת הלחימה הרוסית, ומכאן, על פי הדיווח, הביטחון בתקשורת מדויקת בין חיל האוויר הרוסי לבין ההגנה האווירית הסורית. כך, למעשה, יוכלו יחידות הנ"מ הסוריות להשתמש, במידת הצורך, בתחמושת מודרנית, חזקה וארוכת טווח יותר מאשר S-300 הקלאסי, ללא חשש לסיכון כוחות אוויריים רוסים. בתוך כך, נשיא סוריה בשאר אסד נועד בדמשק עם שליחו המיוחד של הנשיא פוטין, אלכסנדר לברנטייב, ועם סגן שר החוץ הרוסי. מדמשק נמסר כי הפגישות עסקו בהתפתחויות האחרונות באזור. עוד נמסר כי הנשיא הסורי הדגיש בפני הבכירים הרוסים את הצורך בהמשך המלחמה בטרור ודחה התערבות כל גורם חיצוני בענייניה הפנימיים של סוריה.

 
 
 

בחודש דצמבר 2015, עשו הכוחות המזוינים של רוסיה שימוש מבצעי ראשון במערכת. מאוחר יותר, עברו כוחות ההגנה האוויריים הרוסיים להשתמש במערכת 400-S המתמקדת והפסיקו להשתמש במערכת הקודמת, שהיא זו שלפי הדיווח נמסרה לסוריה.

על פי הגורמים במשרד ההגנה הרוסי, המערכת המשודרגת יודעת להיאבק ביעילות עם מטוסי הקרב מה"דור החמישי", כגון מטוס החמקן "אדיר" F-35I, שנכנס לשירות בחיל האוויר בשנת 2016 והיה הראשון בעולם לעבור טבילת אש מבצעית בשנת 2018 כשתקף בסוריה. עוד לפי הדיווח, המערכת יודעת להתמודד עם טילים בלסטיים קצרי טווח ועם טילים טקטיים לטווח בינוני וכן להגן על גזרה אווירית ברדיוס של 250 ק"מ. 

לטענת המקורות ששוחחו עם העיתון, על אף שלאיראן נמכרו מערכות משודרגות של S-300, אין כל בסיס לטענה שמפעילי נ"מ איראניים יתפעלו את מערכות ההגנה האוויריות שרוסיה מעבירה לשטח סוריה. עוד הוסיפו המקורות שגם אם האיראנים יקראו לסייע לסורים בתפעול המערכות, יהיה להם קשה מאוד להכשיר את המערכת לנוהל קרב שכן הגרסה שהועברה לטהראן, S-300MPU-2, שונה בדרכי תפעולה מהמערכת שהועברה לסוריה. 

"מערכת ה-PM2 שהועברה לרוסיה ומערכת ה-PMU2 שקיימת בידי איראן, הם מכלולים שונים. הגרסה שהעוברה לדמשק נוצרה והתאמה לשימוש הצבא הרוסי. מנגד, המערכת שנמכרה לאיראן היא גרסת ייצוא שפחות מורכבת ואינה יודעת לתקשר עם הצבא הרוסי", אמר לעיתון גורם צבאי רוסי.

 העברת מערכת S-300 לרוסיה
 

העברת מערכת S-300 לרוסיה (משרד ההגנה של רוסיה )

 

בתחילת החודש פרסם משרד ההגנה הרוסי בכלי התקשורת במדינה תיעוד של ההעברה הלילית של מערכת ההגנה האווירית המתקדמת מסוג S-300 לצבא סוריה. זאת, לאחר שמוקדם יותר באותו היום הודיע שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, כי המערכות הועברו בהצלחה. "העבודה הסתיימה לפני יממה", הודיע שר ההגנה לנשיא פוטין, בהתייחסו למערכת הקרקע-אוויר שאמורה לשנות את מאזן הכוחות באזור ולהגביל את חופש הפעולה של חיל האוויר הישראלי בסוריה. 

בשנים האחרונות פעלה ישראל בקדחתנות מול מוסקבה בניסיון למנוע את העברת היכולת המתקדמת לשכנתה מצפון, אך בעקבות תקרית הפלת המטוס הרוסי בידי טילים סוריים במהלך תקיפת חיל האוויר בלטקיה, עלו המאמצים בתוהו. 

 שר הביטחון ליברמן עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו
 

שר הביטחון ליברמן עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו ( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

זמן קצר לאחר תקרית הפלת המטוס, הודיע שר ההגנה שויגו, כי רוסיה תעביר את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת S-300 לידי המשטר הסורי. "בעבר עצרנו אספקת S-300 לסוריה לבקשת ישראל - כעת המצב השתנה ולא באשמתנו", אמר שויגו. לדבריו, הטילים החדשים ישדרגו את יכולת הלחימה של הצבא הסורי. עוד הוסיף כי רוסיה תפעיל אמצעי שיבוש כדי למנוע תקשורת לוויינית בים התיכון מול חופי סוריה.

שויגו אמר כי "המערכת המתקדמת מסוגלת ליירט כלי טייס בטווח של יותר מ-250 ק"מ, ובמקביל לפגוע במספר מטוסים" וכן כי "המערכת תחזק את יכולות ההגנה האווירית הסורית באופן משמעותי, כיוון שהיא מסופקת רק לכוחות הצבא הרוסי". כך לדבריו, ייווצר שיתוף פעולה טוב יותר בין הרוסים לצבא אסד. כמו כן, הודיע שר ההגנה הרוסי כי "מערך הנ"מ הסורי יצויד במערכות בקרה אוטומטיות, דבר שיבטיח את זיהוי כל כלי הטיס שיחוגו מעל שמי סוריה".