טראמפ ורוחאני , רויטרס, getty images

"דוקטרינת טראמפ" נגד איראן: "לחץ עולמי יביא את טהראן למו"מ"

במאמר שפרסם שר החוץ פומפאו, הוא קרא למדינות העולם להצטרף ל"קמפיין הלחץ" האמריקני. לטענתו, בגלל טהראן ופיונגיאנג, "העולם היום מסוכן כמו בערב מלחמת העולם השנייה"

שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו, קרא היום (שישי) למדינות העולם להצטרף ל"קמפיין הלחץ המקסימלי" שמוביל ממשל טראמפ נגד איראן, וטען כי בשל האיום הגרעיני הנשקף מטהראן ומפיונגיאנג, העולם כיום "מסוכן כמו ערב מלחמת העולם השנייה או כמו בשיאה של המלחמה הקרב". במאמר שפרסם בכתב העת "פוריין אפיירז", תחת הכותרת "להתמודד עם איראן - אסטרטגיית ממשל טראמפ", טען פומפאו כי הסנקציות שהטילה עד כה וושינגטון יעילות.

"בקצב שבו הכלכלה האיראנית מידרדרת וההפגנות נגד המשטר מתרחבות, צריך להיות ברור להנהגה האיראנית כי משא ומתן היא הדרך הטובה ביותר קדימה", הוסיף שר החוץ, לקראת סבב סנקציות נוסף וחמור במיוחד, שייכנס לתוקפו ב-5 בנובמבר. לדבריו, "ארצות הברית נחושה לקדם את המהלך להפעלת לחץ מקסימלי על המשטר באיראן, שמפר נורמות בין-לאומיות, מזלזל בזכויות האדם של האיראנים ומפיץ מוות והרס ברחבי העולם".

 
 
 
 

פומפאו ציין את קוריאה הצפונית ואיראן בתור האיומים החמורים ביותר לארצות הברית ולבעלות בריתה, בראשן ישראל וסעודיה. שתיהן, הסביר פומפאו, קידמו תוכנית גרעין חרף מאמציה הדיפלומטיים של וושינגטון תחת הנשיא לשעבר ברק אובמה. לדבריו, ההסכמים שנחתמו "כשלו בריסון" פיונגיאנג וטהראן. 

  פומפאו וקים ג'ונג און בפגישתם בפיונגיאנג
 

פומפאו וקים ג'ונג און בפגישתם בפיונגיאנג (חדשות עשר )

 

הסכם הגרעין שנחתם בין איראן למעצמות, וממנו פרש הנשיא טראמפ בראשית כהונתו בבית הלבן, "נתן לטהראן ערמות של כסף, שבו השתמש המנהיג העליון כדי לממן סוגים שונים של טרור ברחבי המזרח התיכון", לדברי שר החוץ. הוא הציג את "דוקטרינת טראמפ", וטען כי האסטרטגיה הדיפלומטית של ממשל אובמה הן כלפי קוריאה הצפונית והן כלפי איראן רק הגבירה את האיום הנשקף מצדן.

"הובהר לקוריאה הצפונית ולאיראן כי ארצות הברית לא תאפשר לפעולות המערערות שלהן לעבור ללא תגובה", הוסיף פומפאו במאמר שפרסם. עם זאת, הוא ציין כי אופציה צבאית אינה על השולחן, וקרא ל"לחץ מקסימלי" על המשטר האיראני, ובמיוחד על משמרות המהפכה, שתומכים בחיזבאללה בלבנון, בחמאס ברצועת עזה, במשטר אסד בסוריה, במורדים החות'ים בתימן ובמיליציות שיעיות בעיראק ומעורבים ב"מזימות חשאיות ברחבי העולם".

לטענתו, "הנשיא טראמפ לא רוצה עוד מבצע צבאי אמריקני ארוך טווח במזרח התיכון, או בכל אזור אחר. כוח צבאי נרחב תמיד יהיה מוצא אחרון להגנה על האומה האמריקנית, אבל הוא לא צריך להיות ברירת המחדל". פומפאו הוסיף כי "מבצע לחץ רב-לאומי אגרסיבי" הוא זה שאפשר את המפגש ההיסטורי בין טראמפ למנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און בחודש יוני האחרון, שם, לדבריו, "קים התחייב לפירוז מוחלט וניתן לווידוא".


הוא הוסיף כי טראמפ מוכן לדבר עם "יריבותיה הקשות ביותר" של ארצות הברית. עם זאת, לדבריו, בניגוד לממשל אובמה, טראמפ "יודע לזהות אינסטינקטיבית" עסקה רעה, ולא יחתום על כזו בכל מחיר. 

"להכריח את המשטר האיראני לבחור"

שר החוץ פירט את השפעת הסנקציות הכלכליות על איראן, שכוונו נגד 147 גורמים וישויות איראניים. "מטרתן של הסנקציות האגרסיביות האלה היא להכריח את המשטר האיראני לבחור בין המשך אותם קווי מדיניות לבלימתם", הוסיף, בהתייחסות לתוכנית הגרעין ולמעורבותה של טהראן בסכסוכים באזור.

 מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני
 

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני ( חדשות עשר)

 

המכה הכלכלית, לדבריו, כבר מורגשת, ועסקים יוצאים מאיראן או בוחרים שלא להיכנס למדינה. הוא התייחס לגל המחאה האחרון נגד המשטר בטהראן, וטען כי הצעירים איבדו אמון בהנהגה. לדבריו, "הנשיא טראמפ הבהיר כי הלחץ רק יגבר אם איראן לא תעמוד ברף שיקבעו ארצות הברית ושותפותיה ואם לא יבוא השינוי שגם העם האיראני בעצמו רוצה לראות".

"ההנהגה האיראנית חייבת להרגיש את ההשלכות הכואבות של האלימות והשחיתות שלה", כתב פומפאו. "הסנקציות חייבות להיות חמורות כדי שישנו הרגלים ותיקים. ארצות הברית מבקשת מכל מדינה שנמאס לה מההתנהגות ההרסנית של הרפובליקה האסלאמית להצטרף לקמפיין הלחץ שלנו".

הוא הבהיר, בקריאה למדינות העולם, כי "ההסכמה הנרחבת על האיום האיראני לא משאירה מקום לשמור על אמביווולנטיות בכל הנוגע להתטרפות למאמץ עולמי לשינוי התנהגותה של איראן, שרק הולך וגדל". אם איראן תפעל לשינוי מדיניותה במישורים השונים, טען פומפאו, יש אפשרות לכריתת הסכם חדש עם ארצות הברית. "מעשיו של הנשיא טראמפ נובעים מהאמונה כי עימות מוסרי מוביל לפיוס דיפלומטי", סיכם שר החוץ.